Wkrótce przebudowa Hali Targowej w Gdańsku. Nie zrobisz tu zakupów przez 2 lata

2024-12-31 12:20

Kontrowersyjna przebudowa Hali Targowej w Gdańsku ma zmienić to kojarzone z handlem miejsce w wielofunkcyjną, nowoczesną przestrzeń. Firma Apsys planuje pozostawienie tu handlu, a także otwarcie restauracji oraz przestrzeni związanych z kulturą i sztuką. Od 1 stycznia 2025 r. mieszkańcy nie skorzystają już z obiektu aż do czasu zakończenia prac.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Przebudowa Hali Targowej w Gdańsku. Co się zmieni?
  2. Kontrowersje wokół przebudowy Hali Targowej. Jest wniosek do prokuratury

Przebudowa Hali Targowej w Gdańsku. Co się zmieni?

Otwarta w 1896 r. zabytkowa Hala Targowa w Gdańsku wkrótce przejdzie ogromną przemianę. Od 1 stycznia 2025 r. nowym właścicielem obiektu jest spółka Hagap, należąca do francuskiej grupy Apsys. Od tego dnia hala będzie zamknięta dla mieszkańców. Spółka ma w planach przekształcenie obiektu w wielofunkcyjną przestrzeń gastronomiczno-handlowo-kulturalną. Inwestycja ma kosztować ok. 141 mln zł, zaś nowa Hala Targowa otworzy swe podwoje dla klientów w połowie 2026 r.

Z zewnątrz budynek nie zmieni się zbytnio, przejdzie jedynie renowację elewacji i naprawy uszkodzeń (zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, który wyraził zgodę na inwestycję). Duże zmiany zajdą jednak w środku. Plany są następujące:

  • gruntowna przebudowa wnętrza, obejmująca podkreślenie oryginalnych elementów konstrukcyjnych,
  • lepsze wyeksponowanie pozostałości po romańskim kościele,
  • utworzenie przestrzeni na wydarzenia związane z kulturą i sztuką, które mają się tu odbywać regularnie,
  • utworzenie na piętrze 4 restauracji z obsługą kelnerską,
  • utworzenie na parterze food hallu z kuchnią międzynarodową,
  • pozostawienie na poziomie -1 handlu produktami spożywczymi,
  • pozostawienie kramów z owocami, warzywami i kwiatami na zielonym rynku,
  • odrestaurowanie historycznych kiosków wewnątrz hali,
  • modernizację systemu ogrzewania (pompy ciepła),
  • montaż systemów oszczędzających wodę i energię,
  • montaż 4 wind, w tym 2 towarowych (dziś funkcjonuje jedna winda).

Jeśli chodzi o stoiska handlowe, to po przebudowie hali ma ich być ok. 63, z czego 28 na zewnątrz.

Twórcą projektu nowej aranżacji wnętrza Hali Targowej jest słowacki scenograf, architekt i projektant Boris Kudlička (ur. 1972). To absolwent scenografii w Katedrze Projektowania Scenografii i Kostiumu na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (Słowacja) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Groningen (Holandia). Od 1995 r. związany jest z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie

– podaje Urząd Miasta w Gdańsku.

Kontrowersje wokół przebudowy Hali Targowej. Jest wniosek do prokuratury

Inwestor zapowiada, że po przebudowie „hala stanie się miejscem spotkań, których motywem przewodnim będzie sztuka kulinarna”. Nie wszystkim mieszkańcom i aktywistom przebudowa jest jednak w smak. Odkąd w marcu 2022 r. wcześniejszy właściciel hali – spółka Kupcy Dominikańscy – podpisał umowę przedwstępną sprzedaży obiektu z firmą Apsys Polska, część osób głośno protestuje przeciwko planowanym zmianom.

Na sprzedaż i przebudowę hali nie wyraża zgody m.in. Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami. Pod koniec 2024 r. TONZ zaapelowało do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o wstrzymanie inwestycji i uchylenie decyzji konserwatora, która na nią zezwoliła. Organizacja argumentuje, że konserwator nie zadbał wystarczająco o ochronę historycznego dziedzictwa Gdańska. Przedstawiciele TONZ obawiają się też, że planowane podczas prac odwierty mogą zaszkodzić hali lub pobliskiemu kościołowi, a także nie podoba im się pomysł funkcji gastronomicznej w pobliżu pozostałości romańskiego kościoła wyeksponowanych w hali.

Ze swojej strony zarówno poprzedni, jak i nowy właściciel zapewniają, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem i oraz z wytycznymi konserwatorskimi. Nie odniesiono się jednak do obaw części mieszkańców (wyrażanych głównie w mediach społecznościowych), że po przebudowie dotychczasowi handlarze już nie wrócą do Hali, bo czynsze zapewne wzrosną. Warto dodać, że stoisk handlowych w obiekcie ubywało stopniowo już od kilku lat, m.in. w związku z rosnącą popularnością sklepów internetowych oraz konkurencją ze strony dużych sklepów sieciowych. To właśnie malejące zainteresowanie klientów zakupami w Hali Targowej sprawiło, że spółka Kupcy Dominikańscy już od 2016 r. usiłowała sprzedać obiekt, co udało się w końcu w 2022 r.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeczytaj więcej na: https://www.gdanskstrefa.com/sprzedaz-hali-targowej-i-co-dalej/
Architektura-murator. Podcast 30/30
Zbigniew Maćków. Robi się gęsto
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej