Wmurowano kamień węgielny pod Nowy Dom Jabłkowskich w Warszawie
Wmurowano kamień węgielny pod budowę Nowego Domu Jabłkowskich, u zbiegu ulic Chmielnej i Brackiej w Warszawie. Działka, na której wznoszony jest budynek została nabyta przez rodzinę Jabłkowskich jeszcze przed wojną. Wtedy to planowano rozbudowę Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Niestety wybuch wojny, a następnie grabież majątku zniweczyły te plany. Udało się je zrealizować dopiero w tym roku.
- Po odzyskaniu nieruchomości w 2001 r. od razu przystąpiliśmy do starań, aby móc firmę odtworzyć i odbudować - mówił Jan Jabłkowski, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego - 28 września. Prace nad projektem a także starania o pozwolenia zajęły kilka lat. Kiedy okazało się, że można przystąpić do budowy nadszedl kryzys gospodarczy. Wówczas spółka Bracia Jabłkowscy rozpoczęła poszukiwania partnera do sfinansowania inwestycji. Została nim firma LHI Leasing Polska sp. z o.o. - Okazało się, że połączenie tradycji i renomy firmy warszawskiej od pokoleń z międzynarodowym doświadczeniem i bardzo solidną pozycją w świecie finansjery firmy LHI okazało się być remedium na wątpliwości banków i wątpliwości firm budowalnych. Wspólnie udało się pokonać wszystkie trudności - powiedział Jan Jabłkowski.
Nowy Dom Jabłkowskich wznoszony jest na działce o powierzchni 742 mkw. Budynek, którego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 4500 mkw będzie pełnił funkcję biurową i handlową. Pod wynajem przeznaczone będzie 3200 mkw. Parter sześciokondygnacyjnego budynku zostanie zagospodarowany na działalność handlowo-usługową, na pozostałych pięciu piętrach znajdzie się 2850 mkw. powierzchni biurowej klasy A. Miejsca parkingowe zaprojektowano w dwupoziomowym parkingu podziemnym.
Autorem projektu architektonicznego jest studio Atelier 3 Girtler & Girtler. Nowy Dom Braci Jabłkowskich będzie nawiązywał stylem i charakterem do sąsiedniego dawnego Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy przy ulicy Brackiej 25. Elewacja budynku zostanie wykonana z piaskowca z drewnianymi elementami z modrzewia syberyjskiego. - Chcieliśmy aby powstał projekt budynku dostojnego, spokojnego, wpasowanego w otoczenie - wspominał pierwsze prace nad projektem Jan Jabłkowski.
Budowa Nowego Domu Jabłkowskich rozpoczęła się w styczniu 2010 r. Generalnym wykonawcą jest firma HOCHTIEF Polska SA. Zakończono już realizację stanu 0 i kondygnacji podziemnych. Obecnie trwają roboty murowe i instalacyjne w podziemiu. Po zakończeniu prac konstrukcyjnych żelbetowych w połowie listopada, wykonawca przystąpi do montażu elewacji. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2011 r.
Za komercjalizację budynku odpowiada firma Knight Frank. Została już zawarta długoterminowa umowa najmu na powierzchnię handlowo-usługową. - Zainteresowanie powierzchnią do wynajęcia jest bardzo duże. Dla nas bardzo ważne jest aby ten prestiżowy projekt nie utrudniał życia na ulicy Chmielnej i w okolicy. Dla nas ta ulica jest całością, mamy też dalsze plany co do Chmielnej - mówił Robert Mandżunowski, członek zarządu LHI.
Zdjęcia z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Nowy Dom Jabłkowskich - 28 września 2010 r.
Autor: ad
Konferencja prasowa - 28 września 2010 r. (od lewej) Jan Jabłkowski, Robert Mandżunowski, członek zarządu LHI, Ewa Jabłkowska, prezes zarządu Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, Dariusz Kolasa, HOCHTIEF Polska, dyrektor oddziału w Warszawie
Rys historyczny
Historia firmy Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy rozpoczęła się 126 lat temu. Założycielką była Aniela Jabłkowska, która prowadziła sklepik z drobną galenterią. Rozwój firmy wymagał zwiększenia powierzchni handlowej. W 1914 r., w nowo wybudowanym budynku przy ulicy Brackiej 25 rozpoczął działalność Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. W kolejnych latach firma nabyła posesje przy ulicy Chmielnej 19 i Chmielnej 21 planując rozbudowę, co niestety uniemożliwił wybuch II wojny światowej. W maju 1950 r. budynek został przejęty, a majątek zagrabiony przez ówczesne władze. Odrodzenie firmy nastąpiło w 1996 r. Po 46 latach przerwy w działalności, spółka akcyjna Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy została zarejestrowana pod tym samym wpisem w rejestrze handlowym. W 2001 r. firma odzyskała nieruchomość przy ulicy Chmielnej - działkę oraz kamienicę. Po wieloletniej batalii prawnej, w 2008 r. decyzją prezydenta m.st Warszay firmie DTBJ przywrócone zostało prawo użytkowania wieczystego gruntu przy ulicy Brackiej 25. Nieruchomości jednak do tej pory nie udało się odzyskać. Projekt Nowego Domu Jabłkowskich zakłada możliwość połączenia w przyszłości obu sąsiadujących ze sobą budynków jeden kompleks o powierzchni ok. 12 tys. mkw.