Wodnik nad Wisłą
Architektura powinna świadczyć o czasach, w których powstaje, a jeszcze lepiej jest, kiedy świadczy o nich dobrze. Taką właśnie zasadą kieruje się architekt Anna Król z Biura Projektowego CKK Architekci, współautorka czterogwiazdkowego kompleksu hotelowo-kongresowego - Wodnik.
Działka, na której zlokalizowany jest przedmiotowy obiekt – czterogwiazdkowy kompleks hotelowo-kongresowy z bogatym programem sportowym, położona jest niedaleko terenów zwanych "gotyk na dotyk", czyli toruńskiego Starego Miasta.
Współpraca i konsultacje na etapie już wczesnego projektowania z lokalnymi autorytetami w dziedzinie projektowania, a zwłaszcza z architektem miasta oraz panią konserwator zabytków zaowocowały projektem Wodnika. Będzie to obiekt o łagodnych, horyzontalnych liniach. Wg założeń architektów maksymalnie wykorzysta walory widokowo-krajobrazowe miejsca, w którym powstanie. Budynek widoczny jest od strony, wiodącej przez most nad Wisłą, trasy tranzytowej - drogi krajowej nr 1. Postulatem Miejskiego Konserwatora Zabytków, mającego pieczę nad sylwetą miasta było aby obiekt nie wyrastał ponad linię rosnących w tle drzew oraz to, aby jego bryła nie stanowiła monolitu, była rozczłonkowana i łagodnie opadała w kierunku Wisły. Zaproponowana wobec tego przez CKK Architekci koncepcja, gdzie obiekt jest wyraźnie podzielony na plastry/warstwy materii odseparowane przejrzystymi pasami, warstwy dodatkowo porozsuwane sa pomiędzy sobą w rzutach.
Autor: pracownia CKK Architekci
widok od strony mostu
Przy obiekcie dostępne będą usługi sportowe takie jak: zespół basenów – odkryty i wewnętrzny o łącznej powierzchni lustra wody 600 m2 (był to jeden z warunków decyzji o warunkach zabudowy), siłownia o powierzchni 800 m2, kompleks SPA, kręgielnia, a także korty tenisowe. Powierzchnia użytkowa całego obiektu to ok. 16 000 m2.
Duch Torunia to także, a może przede wszystkim, spuścizna kopernikowska, więc w obiekcie centralnym i dominującym kompozycyjnie akcentem jest eliptyczny zegar słoneczny stanowiący zadaszenie basenu krytego, widoczny i czytelny od strony brzegów Wisły oraz mostu.
Z powodu ryzyka związanego z zalewaniem Wisły, blisko połowa terenu działki pozostaje niezabudowana, bez zmiany dotychczasowego ukształtowania terenu.
Obiekt obsługuje zespół wind, trzy klatki schodowe oraz niezależna komunikacja serwisowa (kategoria wymaga, aby obiekt posiadał całodobowy room service). Teren obsługiwany będzie wewnętrznym układem drogowym z przynależnym parkingiem na ok. 220 stanowisk oraz podziemnym garażem mieszczącym ok. 90 stanowisk. Cały obiekt wyposażony będzie w system kontroli dostępu, zapewniający komfort i bezpieczeństwo gości i pracowników.
Wodnik to:
- ok. 150 pokoi hotelowych oraz kilka apartamentów rozmieszczonych jest na kondygnacjach od pierwszego do trzeciego piętra, a także dwa apartamenty znajdują się dodatkowo w dominancie wysokościowej na czwartym piętrze.
- parter budynku został zaplanowany tak, by spełniał ogólne funkcje publiczne. Znajdują się tam hol wejściowy z recepcją, restauracja z widokiem na Wisłę, zespół konferencyjny oraz niezależna recepcja w części sportowej. Jest również siłownia i przejście do części basenowej.
- kondygnacja 1 - umieszczono tutaj zespół basenowy wraz zapleczem, kręgielnię, klub nocny oraz parking na 90 samochodów i część zaplecza kuchennego oraz technicznego.
Ambicją inwestora, spółki L&P z Bydgoszczy, jest stworzenie obiektu o bardzo wysokim standardzie. Tej idei podporządkowany będzie dobór materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Trwają rozmowy pomiędzy inwestorem a potencjalnymi wykonawcami.
Realizacja potrwa zapewne 2 sezony budowlane (wg szacunków) i musi być zakończona przed rozpoczęciem 2011 r.
Hotel Wodnik został nagrodzony podczas Międzynarodowych Targów Gdańskich MERCURIUS GEDANENSIS.
Autor: pracownia CKK Architekci
Wodnik - wejście główne