Zajezdnia Jeżyce w Poznaniu zmieni się. Zamiast tramwajów – restauracje, sklepy, kultura
Autor: Zajezdnia Jeżyce
Przemiana Zajezdni Jeżyce w Poznaniu
Najstarsza zajezdnia tramwajowa w Poznaniu zyska całkiem nową funkcję. Jeszcze w tym roku ma szansę ruszyć inwestycja pod nazwą Zajezdnia Jeżyce, która przekształci industrialny zabytek w przestrzeń do spotkań, zakupów i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W środku wyeksponowane zostaną m.in. pamiątki związane z tym miejscem.
Spis treści
- Zajezdnia Jeżyce w Poznaniu. Zabytek zmieni funkcję
- Pamiątki przeszłości Zajezdni Jeżyce będą zachowane i wyeksponowane
Zajezdnia Jeżyce w Poznaniu. Zabytek zmieni funkcję
Najstarsza w Poznaniu zajezdnia tramwajowa, zlokalizowana przy ul. Gajowej, działała w latach 1880–2010. Od tamtej pory zabytek stoi pusty, jednak wkrótce ma się to zmienić. Właściciel obiektu, firma Rako, stara się już o pozwolenie na budowę, które pozwoli przekształcić dawny obiekt związany z transportem publicznym w przestrzeń pełną kultury, jedzenia i sklepów. Jak podaje serwis wpoznaniu.pl, inwestor ma już projekt oraz zgodę konserwatorską, a roboty budowlane mają szansę ruszyć jeszcze w 2025 r.
Celem jest stworzenie przestrzeni, w której każdy odnajdzie coś dla siebie – od kulinarnych doznań po kulturowe inspiracje, wszystko w atmosferze otwartości i innowacyjności
– podaje strona inwestycji.
Za projekt przebudowy zajezdni odpowiada pracownia DEMIURG, odpowiedzialna też m.in. za projekt polskiej stacji antarktycznej Arctowski. Pierwotnie inwestor Zajezdni Jeżyce chciał podwyższyć obiekt, ale nie zgodziła się na to konserwator zabytków. Ostatecznie firma Rako zmodernizuje zabytkową halę zajezdni (przy zachowaniu jej walorów historycznych), a w środku znajdą się m.in.:
- lokale gastronomiczne,
- kafejki,
- sklepy.
Dodatkowo w obiekcie odbywać się będą wydarzenia kulturalne. Warto dodać, że po sąsiedzku deweloper planuje nowe budynki mieszkalne.
- Sprawdź też: Inwestycje Poznań 2025. Na co miasto wyda największe kwoty? W planach m.in. teatr, pływalnia i tramwaj
Pamiątki przeszłości Zajezdni Jeżyce będą zachowane i wyeksponowane
Jako zabytek ochroną objęta jest nie tylko sama hala dawnej zajezdni, ale też wiele obiektów w jej otoczeniu, m.in. tzw. Biały Domek, a także stary drzewostan na działce. Wszystkie te elementy muszą zostać potraktowane przez inwestora z należytym szacunkiem. To samo dotyczy zabytkowych wnętrz hali i jej zachowanego wyposażenia. Zostało ono zinwentaryzowane i zostanie wyeksponowane w wyremontowanym obiekcie. Inwestor prosi też osoby posiadające pamiątki czy po dawnej zajezdni czy fotografie o zgłaszanie się, żeby i one mogły znaleźć się w odnowionej zajezdni.
Historia Zajezdni to nie tylko mury i tramwaje. To ludzie, którzy pomagali ją tworzyć – pracownicy, mieszkańcy Jeżyc, przechodnie. Pomóż nam napisać ją jeszcze raz!
– apeluje inwestor na Facebooku.
- Przejdź do galerii: Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach
Autor: Archiwum Architektury
Adaptacja Betonhausu oraz budynku Browaru Huggera w Poznaniu na funkcje biurowo-usługowe, proj. CDF Architekci
![Murator Plus Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Kzx2-aM3R-P8PH_murator-plus-google-news-664x442-nocrop.jpg)