Zamek Biskupów w Lidzbarku Warmińskim. Zabytek przebudowany na Hotel Krasicki
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim to zabytek architektury obronnej, którego podzamcze zostało zaadaptowane na czterogwiazdkowy Hotel Krasicki. Inwestycję zrealizowano z zachowaniem zabytkowej zabudowy, odtworzono została również XVIII-wieczna wieża zegarowa. Hotel jest udanym połączeniem historii z nowoczesnością. Świadczy o tym między innymi tytuł najlepszego hotelu na Świecie.
Autor: Dżus GK Architekci
Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, dawna rezydencja biskupów, to XVIII-wieczny zabytek architektury obronnej w Polsce. Obiekt, w którym aktualnie mieści się Muzeum Warmińskie znajduję się w sercu miasta, w widłach rzek Łyny i Symsarny.
W 2008 roku spółka Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Zamek, została właścicielem podzamcza i przekształciła je na Hotel Krasicki. Założeniem inwestora było przekształcenie podzamcza na nowoczesny obiekt konferencyjno-hotelowy, o najwyższych standardach. Projekt hotelu i centrum konferencyjnego powstał w pracowni Dżus GK Architekci z Olsztyna, prowadzonej przez Katarzynę i Grzegorza Dżus. Architekci nadzorowali też realizację i odpowiadali za wystrój wnętrz w hotelu.
Przeczytaj również: Hotel Krasicki w Lidzbarku z wyróżnieniem International Hotel Awards
Zabytek przebudowany na hotel
Hotek Krasicki powstał w niszczejących od wielu lat budynkach Przedzamcza Zamku Biskupów Warmińskich. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z jak najmniejszą ingerencją w zabytkową zabudowę obiektu, starając się jednocześnie maksymalnie wyeksponować architektoniczne i historyczne walory istniejących budynków. Wyzwaniem dla projektantów z pracowni Dżus GK Architekci, było zaaranżowanie niezbyt dużych powierzchni budynków na potrzeby hotelu i centrum konferencyjnego. Z tego też powodu zespół 7 sal konferencyjnych, SPA, centrum wellness, 18-metrowy basen, sale restauracyjne, winiarnię i inne pomieszczenia zaplanowano pod ziemią.
Inwestor odtworzył m.in. zabytkową wieżę zegarową, dzięki czemu poprawił się wyglądu całego obiektu i przedzamcze zyskało właściwą skalę. Udało się nawet pozyskać materiały historyczne i XVIII wieczną inwentaryzację wieży. Wszystkie pozostałe elementy projektowanej rozbudowy utrzymane są we współczesnej stylistyce.
W hotelu zaplanowano 122 pokoje (dające w sumie 250 miejsc noclegowych). Głównie są to pokoje 1- i 2-osobowe (razem 113 pokoi). Jest też 7 pokoi typu Junior Suite (Zygmunt III Waza, Zygmunt Batory, Jan Zygmunt, August II Mocny, Karol XII, Stanisław Leszczyński, Paweł I Romanow) i 2 apartamenty (Krasicki i Napoleon); ich nazwy zaczerpnięte zostały od nazwisk mieszkańców i gości lidzbarskiego zamku. Wystrój pokoi i apartamentów w Hotelu Krasicki nawiązuje do historycznej architektury obiektu i jest naprawdę niezwykły.
Ciekawym elementem hotelu są biblioteka z czytelnią i kawiarnią oraz obserwatorium astronomiczne na wieży zegarowej, gdzie odbywają się seanse astronomiczne z astronomem.
Wszystkie prace przy przebudowie prowadzone były pod nadzorem konserwatorskim. Hotel został otwarty 21 maja 2011.
Hotel Krasicki - wizytówka Polski na świecie
Działający niecały rok Hotel Krasicki otrzymał już wiele prestiżowych nagród i nominacji. W tym: LUKSUSOWA MARKA ROKU 2011, MP Recommended 2011, WYDARZENIE ROKU 2011 w kategorii Inwestycja Roku (nagrody) oraz HOTEL Z POMYSŁEM i Plebiscyt Hotel Roku 2012 w kategorii PREMIERA (nominacje). Jednak największym wyróżnieniem było uzyskanie w styczniu 2012 roku tytułu najlepszy hotel w Polsce, najlepszy hotelu w Europie oraz ostatecznie – najlepszy hotelu na Świecie. W międzynarodowym konkursie International Best Hotel Awards Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim zwyciężył w kategorii „Best New Hotel Construction & Design”. Obiekt ma też nominację w plebiscycie Polska Architektura 2011.