Zamek w Mirowie - poznaj historię średniowiecznego zamku ze szlaku Orlich Gniazd
Autor: Daniel.zolopa - Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / bez zmian
W Mirowie (woj. śląskie), godzinę drogi od Katowic, na malowniczym wzniesieniu stoi jedna z najstarszych twierdz w okolicy - zamek powstał w połowie XIV wieku, w czasach, gdy na tronie zasiadał Kazimierz Wielki. Jaka jest historia zamku? Czy można go zwiedzić? Poniżej znajdziecie zdjęcia i najważniejsze informacje o budowli.
Spis treści
- Historia zamku w Mirowie
- Zwiedzanie zamku w Mirowie w 2024 roku - czy jest możliwe?
- Zdjęcia zamku w Mirowie
- Opinie o zamku w Mirowie - czy warto go odwiedzić?
- Kto jest właścicielem zamku w Mirowie?
Historia zamku w Mirowie
Pierwsze wzmianki o tym miejscu dotyczą budowli drewnianej. W połowie XIV wieku, w czasach panowania Kazimierza Wielkiego, zastąpiono ją murowaną warownią, która przez następne wieki wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, a jej wygląd wciąż ulegał zmianie. Ten aspekt historii zamku nie zakończył się do dziś.
Zobacz także: Zamek w Muszynie podniósł się z ruin po ponad trzech stuleciach. Niezwykła przemiana zamku na górze Baszta w Małopolsce
Lisowie i Myszkowscy ulepszali budowlę. Była stale podwyższana i rozbudowywana, a jej wieża pięła się w górę. Za czasów arcyksięcia i pretendenta do polskiego tronu Maksymiliana Habsburga, który zamek zdobył w 1587 roku, obiekt podupadł na "zdrowiu". Procesu nie udało się później zatrzymać ani Korycińskim, ani Męcińskim. Gwoździem do trumny był potop szwedzki.
Od końca XVIII wieku zamek stał już opuszczony, popadając w coraz większą ruinę, co dodatkowo przyspieszyła okoliczna ludność - średniowieczne mury posłużyły w tamtym czasie jako budulec dla wielu domów.
Zamku w Mirowie nie upaństwowiono w czasach PRL-u, a jego stan coraz bardziej się pogarszał. Dziś ma prywatnych właścicieli i przechodzi rekonstrukcję. Ok. 1,5 kilometra od Mirowa znajduje się drugi zrekonstruowany zamek - Bobolice.
Zwiedzanie zamku w Mirowie w 2024 roku - czy jest możliwe?
O ile kiedyś obiekt był ogólnodostępny, ze względu na prowadzone prace remontowe i rekonstrukcyjne, zamek w Mirowie jest obecnie ogrodzony i nie da się go zwiedzić. Po ukończeniu odbudowy teren ma zostać udostępniony zwiedzającym - wewnątrz przewidziano muzeum. Na chwilę obecną można go oglądać wyłącznie z zewnątrz.
Zdjęcia zamku w Mirowie
Opinie o zamku w Mirowie - czy warto go odwiedzić?
Zamek w Mirowie jest wysoko ocenianą atrakcją turystyczną - w opiniach Google średnia ocen wynosi 4,4/5 przy ponad 10 tysiącach głosów. Odwiedzający doceniają malowniczą scenerię oraz bliską odległość do zamku w Bobolicach, do którego można przejść wygodną trasą. Trwające prace remontowe nie wpływają na obniżenie oceny, jako że zamek wciąż można oglądać z odległości.
Kto jest właścicielem zamku w Mirowie?
Właścicielem zamku w Mirowie oraz sąsiadującego z nim zamku w Bobolicach jest były senator, przedsiębiorca Jarosław Lasecki.
Zobacz także: Zamek Melsztyn - historia, rekonstrukcja i zwiedzanie. Po ponad 250 latach małopolski zamek odzyskał wieżę
Autor: Urząd Miejski w Zakliczynie (M. Przeklasa i S. Kusiak)
Źródło: Szlak Orlich Gniazd