Zamek w Przegorzałach czeka metamorfoza
Zamek w Przegorzałach to jeden z niewielu zabytków w Krakowie wzniesionych przez III Rzeszę, w czasie II wojny światowej. Aktualnie znajduje się w nim restauracja wraz z kawiarnią, ale w przyszłości w zamku powstanie hotel. Zobaczcie pierwsze wizualizacje jego wnętrz, które przygotowała sopocka pracownia Ideograf.
Zamek w Przegorzałach - malownicze miejsce w Polsce
Zamek w Przegorzałach, wśród zamków w Polsce, ma jeden z piękniejszych widoków. Posadowiony jest na wapiennym wzgórzu, pośród Lasu Wolskiego, niespełna 6 km od historycznego centrum Krakowa. Z zamkowych tarasów można podziwiać panoramę Krakowa, beskidzką Babią Górę oraz wiślane rozlewiska. Obecnie w zamku działają restauracja i kawiarnia kurdyjskie. W niedalekiej przyszłości zamek w Przegorzałach zamieni się w hotel, w którym znajdzie się mnóstwo pokoi oraz m.in. strefa wellness. Nie zabraknie również restauracji.
Polecany artykuł:
Zamek w Przegorzałach - spadek po Otto Wachterze
Zamek w Przegorzałach wybudowany został w czasie II wojny światowej. Jest jednym z niewielu dzieł niemieckiej architektury z I połowy XX w., jakie można zwiedzić w Krakowie. Inicjatorem budowy obiektu był baron Otto von Wächter. Zamek w Przegorzałach to gmach trzykondygnacyjny, przykryty dachem dwuspadowym, flankowanym, z symetrycznie umieszczonymi ryzalitami. Aktualnie główną atrakcją zamku w Przegorzałach są rozległe tarasy z miejscem widokowym na Wisłę, na które wychodzi się z restauracji.
Po metamorfozie obiekt podzielony zostanie na cztery główne części: hall wejściowy, kawiarnię z salą barową oraz część kawiarnianą z lożami, salę restauracyjną oraz strefę wellness i pokoje hotelowe. Wystrój wnętrz zamku będzie romantyczny i nieco tajemniczy.
Zamek w Przegorzałach - wnętrza hotelowe
- Projekt hotelu w zamku to melanż kultur i tradycji – twierdzi Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf. Projektanci wraz z właścicielem restauracji, dążą do połączenia elementów wystroju kurdyjskiego z polskimi.
Wnętrza zamku udekorowane będą szkarłatnymi materiałami przywodzącymi na myśl królewskie tkaniny. Jednocześnie będą one nawiązywać do kurdyjskiej tradycji ludowej. We wszystkich wnętrzach pojawią się stalowe elementy, nawiązujące do historii krakowskiej Nowej Huty. Będą montowane w formie paneli, ażurowych konstrukcji czy nawet łusek (odwołanie do legendy o smoku wawelskim). Mimo to dzięki zastosowaniu ciemnej kolorystyki oraz pięknych tkanin przestrzenie hotelowe będą kameralne, przytulne i intymne. - Przede wszystkim zależy nam na tworzeniu przestrzeni dla ludzi, a nie pustych przestrzeni z katalogów – podsumowała Paulina Czurak.