Zamki i pałace w Polsce – zobacz jak się zmieniają dzięki odważnym inwestorom
W Polsce jest około 10 tys. zabytków typu zamki, pałace, dworki. Niestety większość z nich to obiekty zrujnowane. Wszyscy wiedzą, że inwestycje w takie nieruchomości nie należą do łatwych, mimo to wyremontowanych pałaców i zamków w Polsce z roku na rok przybywa. To cieszy bo potencjał jest duży, szczególnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Pomorzu.
Polska nie kojarzy się z zabytkowymi pałacami i zamkami, mimo że mamy ich naprawdę dużo. Dlaczego? Przede wszystkim projekty renowacji zabytkowych obiektów są bardzo kosztowne i pracochłonne, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się pod opieką konserwatora. Mimo wszystko z roku na rok podaż polskich zamków i pałaców rośnie. Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że mimo potężnych nakładów finansowych na tego typu inwestycje, sukces komercyjny jest zawsze gwarantowany.
Dobrym przykładem takiej inwestycji jest 200-letni Pałac Mała Wieś pod Warszawą, gdzie powstaje nowoczesne centrum hotelowo-konferencyjne. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków polskiego
klasycyzmu.
Pałac Mała Wieś z roku na rok coraz piękniejszy
Właściciele Pałacu Mała Wieś nieustannie inwestują w rozwój swojej bazy noclegowej. Z końcem kwietnia otwarty został Spichlerz z nowymi przestrzeniami hotelowo-konferencyjnymi. Ponadto w Spichlerzu jest 21 apartamentów z 66 miejscami noclegowymi. Pałac otaczają cztery zabytkowe oficyny, gdzie również powstały apartamenty. Najbardziej wymagający klienci mogą zamieszkać w ekskluzywnym Apartamencie Książęcym. To komnata z ogromnym łożem i stylizowanymi meblami oraz przestronny pokój kąpielowy, z którego roztacza się widok na przypałacowe ogrody różane. Komnata ma również niesamowitą historię. Przed laty była to książęca sypialnia Walickich, Zamoyskich, Lubomirskich i Morawskich. Bywała tu również Nina Andrycz.
Autor: agencja Roots
Pałac Mała Wieś pod Warszawą
To nie koniec inwestycji w zabytkowy pałac i jego otoczenie
Nowo wybudowany Spichlerz to nie koniec inwestycji na terenie kompleksu pałacowego. Jesienią tego roku Pałac Mała Wieś wzbogaci się o kolejne przestrzenie hotelowe i wypoczynkowe. Wśród nich Dom Ogrodnika, w którym powstanie16 stylowych, 2-obowych pokoi. Ponadto jesienią tego roku mają być uruchomione Termy Pompejańskie Comfort SPA, czyli strefa SPA & Welness. Znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie Spichlerza, z widokiem na parkowy staw. Atrakcją będzie też Driving Range, czyli strefa przeznaczona do nauki i treningu gry w golfa.
Trzeba zaznaczyć, że rozbudowa Pałacu Mała Wieś idzie w parze z dbałością o elementy zabytkowe obiektu. Właściciele pałacu mają w planach również rozbudowę Muzeum Pałacu oraz Muzeum Grójeckiego Sadownictwa.
Zamek i Góra Zamkowa w Lanckoronie odzyskają dawny blask
Góra Zamkowa w Lanckoronie jest miejscem wyjątkowym, jednak aktualnie nie przypomina wyglądem czasów swojej świetności. Władze gminy Lanckorona postanowiły to zmienić. Podjęto decyzję o rewitalizacji zamku i otoczenia.
W wyniku prac zamek zostanie częściowo nadbudowany i zabezpieczony w charakterze stałej ruiny. Powstaną alejki do spacerowania, ławeczki i liczne punkty widokowe. Rewitalizacja Góry Zamkowej rozpoczęła się od badań archeologicznych. Jesienią 2017 udało się odgruzować dziedziniec i część zabudowy zamkowej. Dzięki temu odkryto nieznane wcześniej piwnice.
- W tym roku będą kontynuowane prace, odkopywane mury w północnej, czyli mieszkalnej części zamku, o której najmniej wiemy i dalej odgruzowywać piwnice oraz odbudowywać ich sklepienia – mówi Eligiusz Dworaczyński, archeolog.
W następnej kolejności będą prowadzone prace związane z nadbudową zamku, umocnieniami ziemnymi i przesadzeniem roślinności. Projekt rewitalizacji powstał w pracowni URBA Architects.
W ramach inwestycji zostaną przywrócone walory widokowe Góry Zamkowej, z której szczytu można podziwiać kilka krain geograficznych. Powstaną punkty widokowe i miejsca z ławeczkami i zadaszeniami. Pojawią się również tablice edukacyjne oraz miejsca do obserwacji ptaków, płazów i gadów.
Nowożytna Twierdza Lanckorona, która zachowana jest niemal w całości, zostanie odrestaurowana, z dbałością o historyczne elementy. Po zakończeniu prac ponownie będzie można podziwiać elementy ogromnego zespołu warownego, np. wałów, ławek strzeleckich. Częściowej rekonstrukcji zostanie poddany most zwodzony oraz bastiony i basteje pod zamkiem. Ruiny średniowiecznego zamku zostaną zabezpieczone oraz miejscowo nadbudowane i uzupełnione. Wewnątrz jednej z wież powstanie platforma widokowa. Ponadto planowane jest wytyczenie ścieżek pątniczych oraz specjalna ekspozycja w ramach „Okna Mikołaja Zebrzydowskiego”.
Wszystko po to, aby odwiedzający mogli poczuć atmosferę dawnych czasów i dostrzec ogromne walory przyrodnicze miejsca. Realizacja projektu to niemały koszt – około 10 milionów złotych.
Projekt rewitalizacji terenu Góry Zamkowej powstał na zlecenie władz gminy Lanckorona, które również przygotowały strategię rozwoju Gminy mającą służyć władzom i mieszkańcom przez długie lata. W ramach strategii został opracowany program rewitalizacji gminy, a także koncepcja rozwoju terenów przyległych do Góry Zamkowej. Jak zapowiada wójt gminy to dopiero początek inwestycji, które mają promować gminę Lanckorona.