Zmieszczą się tu dwa Airbusy A321neo. Linia Wizz Air będzie miała swój hangar na lotnisku w Polsce
Autor: Wizualizacja: Katowice Airport
Tak będzie wyglądać nowy hangar dla Wizz Air w Pyrzowicach
Nowy hangar powstanie w Katowice Airport. Najemcą obiektu będzie linia lotnicza Wizz Air. To już czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów na lotnisku w Pyrzowicach. Będzie gotowy do stycznia 2026 roku. Będą tu dwie zatoki serwisowe umożliwiające przeglądy samolotów wielkości Airbusa A321neo. To jedna z wielu prowadzonych na lotnisku w woj. śląskim inwestycji.
Spis treści
- Nowy hangar techniczny dla linii Wizz Air w Pyrzowicach
- 8 zatok do serwisu samolotów kodu C (Boeing 737/Airbus A320)
- Nowy główny terminal, tunel, stacja kolejowa
Nowy hangar techniczny dla linii Wizz Air w Pyrzowicach
Zarządca lotniska w Pyrzowicach podał właśnie informację, że szykuje się tu kolejna inwestycja. - Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (GTL S.A.) wybuduje w Katowice Airport czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów - czytamy w komunikacie.
Najemcą obiektu będzie linia lotnicza Wizz Air. Budynek jest aktualnie w fazie projektowania. GTL S.A. zakłada, że do końca 2024 roku powinien zostać wybrany wykonawca prac budowlanych, a gotowy hangar zostanie oddany do użytku najpóźniej do końca stycznia 2026 roku. Czwarty hangar będzie miał ok. 10 tys. m kw. powierzchni, wyposażony będzie w dwie zatoki serwisowe umożliwiające przeglądy samolotów wielkości Airbusa A321neo. W obiekcie znajdą się także liczne pomieszczenia warsztatowe, w tym m.in. lakiernia i szlifiernia. Hangar wyposażony będzie także w trzykondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne wraz z częścią przeznaczoną do prowadzenia szkoleń.
Czytaj też:
Wiemy, kiedy otwarcie CPK. Awantura o lotnisko
8 zatok do serwisu samolotów kodu C (Boeing 737/Airbus A320)
- Nowy hangar stanowi ważny moment dla Wizz Aira, jako iż poszerzamy nasze zdolności związane z przeglądami, by sprostać potrzebom naszej rosnącej floty – mówi Michael Delehant, Dyrektor Operacyjny Wizz Aira. "Wraz z rosnącym popytem na nasze usługi, ekspansja ta umożliwi nam utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i wydajności, zapewniając, że nasza flota pozostanie w optymalnym stanie przez wiele lat".
Po oddaniu do użytku czwartego hangaru technicznego, sumaryczna powierzchnia infrastruktury do przeglądów i serwisu samolotów w Katowice Airport wynosić będzie ponad 32 tys. m kw. Łącznie dostępnych będzie osiem zatok do serwisu samolotów kodu C (Boeing 737/Airbus A320).
- Od 2007 roku konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę katowickiego lotniska - mówi prezes GTL. I dodaje: Naszym partnerom chcemy zapewnić kompleksowe zaplecze do prowadzenia działalności lotniczej.
- W związku z tym inwestujemy nie tylko w infrastrukturę do obsługi pasażerów, ale także m.in. rozwijamy duże centrum serwisowe samolotów. Wizz Air jest nie tylko największym przewoźnikiem w Katowice Airport pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, ale także największym najemcą hangarów na naszym lotnisku, co pokazuje trwałość naszej współpracy, która datuje się już od maja 2004 roku. Czwarty hangar to nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych kadr w branży nowoczesnych technologii. W ten sposób, po raz kolejny, GTL S.A. dokłada swoją cegiełkę do procesu transformacji gospodarczej województwa śląskiego – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskie Towarzystwa Lotnicze S.A.
Nowy główny terminal, tunel, stacja kolejowa
Budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów to jeden z projektów zaplanowanych w programie inwestycyjnym Katowice Airport na lata 2024-2028. Na ten kompleksowy program rozwoju infrastruktury katowickiego lotniska - obok rozbudowy zaplecza do serwisowania samolotów - składa się także budowa głównego terminalu pasażerskiego, który połączony będzie tunelem ze stacją kolejową, budowa drugiego terminalu towarowego, rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego, czy też, dofinansowana ze źródeł Unii Europejskiej (program Military Mobility), budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. Szacunkowa wartość programu inwestycyjnego Katowice Airport na lata 2024-2028 to 1,5 mld złotych. Nowy terminal pasażerski pozwoli znacząco zwiększyć liczbę pasażerów.
Przypomnijmy. Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 5,6 mln pasażerów. Prognoza na 2024 rok zakłada obsłużenie ponad 6 mln podróżnych. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce. Od grudnia jest tu stacja kolejowa.
Wizz Air dysponuje obecnie flotą 208 samolotów Airbus A320 i A321. Miał 60,3 mln pasażerów w 2023 roku. Wizz Air jest notowany na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych pod nazwą WIZZ.
Autor: Wizualizacja: Katowice Airport
Tak będzie wyglądać nowy hangar dla Wizz Air w Pyrzowicach