Apartamentowiec jak eco-wioska
Kształt budynku 8TALLET - w ósemkę - wynika ze starań architektów, aby każdemu mieszkaniu zapewnić maksimum światła dziennego.
Prestiżową nagrodę architektoniczną Mies van der Rohe Award 2011 otrzymało Nowe Muzeum w Berlinie projektu Davida Chipperfielda. Wśród obiektów zgłoszonych do tegorocznej nagrody Miesa van der Rohe było jednak wiele innych bardzo interesujących budynków, w tym położony w Kopenhadze 8TALLET House.
Zobacz również: Betonowa wieża w Dubaju
Zbudowany w 2010 roku obiekt jest największym duńskim budynkiem apartamentowym (467 mieszkań, w tym wiele z prywatnymi ogrodami) i ma łączną powierzchnię 62 000 m2. Ale nie przypomina znanych nam wszystkim "mrówkowców" z epoki PRL-u.
Koncepcja Eco Village - zespołu, którego centralną część zajmują dwa duże dziedzińce okolone ramionami budynku zbudowanego na planie ósemki (lub znaku nieskończoności jak chcą niektórzy) jest autorstwa duńskiej pracowni architektonicznej Bjarke Ingels Group (BIG). Dzięki takiemu kształtowi (w połączeniu ze znacznie zróżnicowaną wysokością poszczególnych części obiektu) wszystkie mieszkania mają zapewniony bardzo dobry dostęp światła naturalnego. Jednocześnie zastosowane technologie i rozwiązania przeciwdziałają nadmiernej penetracji słońca (nagrzewaniu się budynku zapobiega np. zielony dach z roślinnością ekstensywną, założony na jego skośnej połaci).
Zastosowane rozwiązania przestrzenne mają służyć budowaniu społeczności lokalnej. Relacji między mieszkańcami sprzyjają dziedzińce przeznaczone na miejsce integracji, spotkań i przyjęć na wolnym powietrzu, place zabaw dla dzieci, schody do pieszych wędrówek poprowadzone wzdłuż zewnętrznej cześci elewacji (można się nimi dostać do lokali na niższych kondygnacjach lub uprawiać na nich wyrafinowaną formę joggingu) a także kawiarnia z obszerną częścią na wolnym powietrzu i z widokiem na wodę. W budynku zlokalizowano także lokale usługowe oraz żłobek i przedszkole.
Obiekt zlokalizowano przy Copenhagen Canal w w południowej części nowoczesnej dzielnicy Ørested rozciągającej się wzdłuż linii metra i prowadzącej na lotnisko Kastrup. Z jednej strony można się stąd w kilkanacie minut dostać do centrum Kopenhagi albo na międzynarodowe lotnisko, a z drugiej – z okien budynku rozciąga się rozległy widok na sielski krajobraz – pola i łąki, na których wypasane są zwięrzeta.
Autor: Ty Stange
8TALLET House, Kopenhaga, arch. Bjarke Ingels Group (BIG),, widok jednego z balkonów