Budowa domu jednorodzinnego - z architektem będzie łatwiej
Rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego wymaga w polskich realiach podjęcia strategicznej, życiowej wręcz decyzji. Brak systemowej polityki państwa w zakresie budownictwa mieszkaniowego powoduje czasami powstanie mało funkcjonalnych domów. Dlatego przy budowie domu jednorodzinnego przydatna jest pomoc także architekta.
Brak przemyślanej polityki państwa w zakresie budownictwa mieszkaniowego wspiera w naszym kraju rozwój jedynie czysto komercyjnych form zaspakajania potrzeb lokalowych. Indywidualnych inwestorów pozostawiono samym sobie. Wynikiem tego często są: skomplikowane i nieracjonalne dachy, trudne do wykonania lukarny, zbyteczne wykusze i ryzality, ciasne wiatrołapy, salony, w których nie można ustawić telewizora, czy brak miejsca dla dzieci do odrabiania lekcji. Nasuwa się istotne pytanie, jak uniknąć tych niemożliwych do naprawy – już po wybudowaniu domu jednorodzinnego – błędów.
Budowa domu jednorodzinnego - 3 najważniejsze decyzje
Na decyzję o budowie własnego domu składają się trzy istotne zagadnienia. Do każdego z nich warto podejść z odpowiednia wiedzą i świadomością.
Pierwsze dotyczy wyboru lokalizacji, kupna działki i uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (w dość powszechnej sytuacji, kiedy nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Już na tym etapie przydatna jest pomoc architekta. Architekt jest w stanie wskazać zalety i – niewidoczne na pierwszy rzut oka – wady danej lokalizacji. Oprócz ceny działki, istotne są również sprawy warunkujące przyszłe koszty i funkcjonalność realizacji, czyli: możliwość doprowadzenia mediów i długość przyszłego przyłącza, warunki geologiczne i hydrotechniczne, kształt i nasłonecznienie działki, warunkujące przyszły rozkład wnętrz, trudne do oceny dla nieprofesjonalisty. Bardzo często kłopoty z projektem i realizacją domu wynikają z nie do końca przemyślanego wyboru działki.
Drugie zagadnienie to bardzo często uzyskanie kredytu bankowego (w taki sposób finansowana jest budowa większości domów jednorodzinnych). Na tym etapie już nie tylko warto, ale jest rzeczą niezbędną, korzystanie z usług architekta. Często stadium to jest bolesną konfrontacją marzeń z realiami finansowymi. Ta, decydująca o przyszłym kształcie budynku faza, zawsze wymaga wariantowych rozwiązań funkcjonalnych i programowych. Opracowanie finalnej koncepcji, która będzie kompromisem pomiędzy zbyt ambitnymi zamierzeniami, a możliwościami finansowymi wymaga wielu rozmów z inwestorem. Konieczna jest profesjonalna ocena kosztów realizacji i późniejszej eksploatacji, a także wybór odpowiednich technologii i materiałów budowlanych.
Wbrew pozorom projekt niedrogiego, funkcjonalnego i ekonomicznego w utrzymaniu domu wymaga pomocy profesjonalisty bardziej, niż projekt „wypasionej” rezydencji z nieograniczonym budżetem. Ważne jest również takie rozwiązanie funkcji, aby w ramach zmieniających się potrzeb rodziny, można było w przyszłości bezproblemowo dokonywać niewielkich przekształceń.
Na rolę architekta trzeba spojrzeć także z nieco szerszej perspektywy. W Polsce rocznie powstaje ponad 100 tys. domów jednorodzinnych. Ich architektura ma istotny wpływ na kształt naszej, tak wysoce niezadowalającej przestrzeni. Jeżeli coraz częściej jako społeczeństwo postulujemy konieczność pozytywnych zmian w tym, tak istotnym, obszarze, to powierzajmy to zadanie kompetentnym fachowcom.
Tak samo istotna jest współpraca z architektem w trzecim etapie, którym jest już sama budowa domu jednorodzinnego. Analiza wariantów rozwiązań materiałowych, bieżąca kontrola kosztów już poniesionych i przyszłych, to chleb powszedni architektów, który dla ludzi niezwiązanych z branżą bardzo szybko może stać się zakalcem lub czerstwą bułką. Sam zakup gotowego katalogowego projektu niestety nie rozwiąże tych problemów. Dlatego tak ważna jest współpraca z architektem podczas całego procesu inwestycyjnego, nawet niewielkiej inwestycji, jaką jest budowa domu jednorodzinnego. Architekt nie pełni w tym przypadku, jak się powszechnie sądzi, tylko roli wykonawcy projektu, lecz jest troskliwym przewodnikiem podczas trudnej i krętej drogi realizacji.
Budowa domu jednorodzinnego wymaga zaangażowania fachowców
Budowa współczesnego domu jednorodzinnego pozornie nie różni się od zbudowanego 30 czy 40 lat temu. Dom tak samo ma ściany, dach, okna, drzwi i ogrodzenie. Jest to przyczyną złudzenia, że można go realizować tak, jak kiedyś, metodą self made.
Podobnie jest z samochodami, te współczesne również nie różnią się specjalnie od dawnego Fiata czy Poloneza, mają karoserię, cztery koła i kierownicę, jednak zastosowane w nich rozwiązania reprezentują zupełnie inny poziom techniczny i technologiczny. Nikt nie naprawia współczesnego samochodu w garażu przy pomocy zestawu kluczy.
W przypadku budowy domu jednorodzinnego jest podobnie, stopień skomplikowania dzisiejszych rozwiązań budowlanych, z którego nie zawsze zdają sobie sprawy prywatni inwestorzy, również wymaga zaangażowania fachowców.
Nieskorzystanie z pomocy architekta to pozorne oszczędności, które w efekcie końcowym mogą inwestorowi zwyczajnie się nie opłacić.