Budowanie domu – samodzielnie czy z deweloperem?

2019-03-26 11:07
Budowanie domu
Autor: Andrzej Szandomirski Budowanie domu - czy lepiej samemu zająć się inwestycją, czy wybudować dom z deweloperem

Jaką metodę budowania domu Polacy wybierają najczęściej? Okazuje się, że wciąż najchętniej buduje się w systemie gospodarczym – wynika z sondy przeprowadzonej przez Muratorplus. Jednocześnie coraz więcej osób korzysta z usług deweloperów budujących dom "pod klucz". Co przemawia za wyborem jednego lub drugiego sposobu budowy?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego domu od dewelopera. Rynek ten ciągle się rozwija. Mimo to wciąż podstawowym sposobem budowy domu jednorodzinnego w Polsce jest metoda tradycyjna, gdzie inwestor jest menadżerem własnej budowy. Zajmuje się zarówno finansowaniem, jak i organizacją całego procesu budowlanego.

Budowanie domu czy kupno gotowego od dewelopera?

Dwie rzeczy decydują o tym jakie kroki podejmie inwestor. Po pierwsze koszt, po drugie – nakład czasu i pracy. Jeżeli decydujemy się na kupno gotowego domu od dewelopera omija nas cały proces budowlany. Możemy skupić się na wyborze atrakcyjnej lokalizacji i odpowiedniego projektu. Budowanie domu systemem gospodarczym wiąże się z dużym zaangażowaniem ze strony inwestora. Musi on podjąć masę decyzji i nieustannie się doszkalać.

Budowanie domu z deweloperem – dla osób z pieniędzmi

Coraz więcej osób uważa, że kupno gotowego domu to dobry kierunek. Wydamy więcej pieniędzy, ale zaoszczędzimy czas i nerwy. Taki trend utrzymuje się głównie w dużych aglomeracjach miejskich. Kupujący gotowe domy to zwykle osoby aktywne zawodowo, o stabilnej sytuacji finansowej. To dla niech deweloperzy prześcigają się w przygotowywaniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. Najchętniej kupowane są domy i segmenty w cichej okolicy miasta z rozwiniętą infrastrukturą lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Trzeba też zauważyć, że aktualnie na rynku jest dużo domów na sprzedaż, naprawdę jest w czym wybierać.

Budowanie domu samodzielne – taniej, ale wolniej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) budowa realizowana w systemie gospodarczym trwa średnio cztery-pięć lat. Tymczasem domy budowane przez deweloperów powstają zwykle w niespełna dwa lata.

Decydując się na kupno domu od dewelopera, musimy zaakceptować z góry narzucony projekt budynku. Tymczasem każdy ma inne wymagania i inne potrzeby. To dlatego wciąż większość Polaków budujących domy decyduje się na samodzielną inwestycję.

„Inwestorzy budujący dom lubią mieć wpływ na jego projekt. Nawet jeżeli wprowadzają w nim niewielkie zmiany mają poczucie, że to projekt ich autorstwa. Ponadto nie ufają deweloperom. Często podejrzewają, że domy powstające w systemie deweloperskim budowane są z najtańszych materiałów i "po kosztach". Tymczasem budowanie domu w systemie gospodarczym gwarantuje pewne oszczędności, a jednocześnie mamy kontrolę nad przebiegiem prac i doborem materiałów budowlanych. Budowanie domu „na własną rękę” odbywa się często z pomocą rodziny. Inwestorzy czerpią wiedzę z forów budowlanych, prasy fachowej. Takie budowanie domu umożliwia też rozłożenie budowy w czasie. Realizacja inwestycji trwa zazwyczaj kilka lat.” – mówi Ewa Cieślak doradca ds. projektów gotowych w wydawnictwie Murator.

Szum morza projekt domu
Autor: Murator Projekty Jeden z najchętniej wybieranych projektów domu jednorodzinnego – SZUM MORZA

Podsumowując, budowanie domu w systemie gospodarczym jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie zależy nam na czasie, a fundusze gromadzimy stopniowo. A to komu ostatecznie powierzymy budowę, zależy od budżetu i czasu, którym dysponujemy.

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej