Deweloperzy mogą zniknąć z rynku. WIDEO
Obowiązująca od kwietnia nowa ustawa deweloperska nałożyła na deweloperów przepisy, które mogą doprowadzić do upadłości wielu spółek z branży. - Ta ustawa kreuje kolejne ryzyka po stronie dewelopera i myślę, że wiele mniejszych firm będzie musiało zrezygnować z działalności - komentuje Jacek Bielecki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
Nowa ustawa deweloperska, która weszła w życie 29 kwietnia 2012 roku, przyniosła rewolucyjne zmiany na rynku deweloperów. Przepis określa, m.in. zasady dotyczące postępowania upadłościowego wobec dewelopera. Należy wspomnieć, że w czerwcu liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła o 3 % (dane GUS) w porównaniu do maja.
Zobacz także: Deweloperzy: nie zależy nam likwidacji ogródków działkowych. WIDEO
- To może spowodować, że firmy będą zamykać swoją działalność – mówi Jacek Bielecki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD):
Ustawa deweloperska a deweloperzy
W świetle nowych przepisów deweloperzy są zobowiązani zabezpieczyć interesy klientów, którzy wpłacili pieniądze za mieszkanie. Nowa regulacja nakłada na dewelopera obowiązek zabezpieczenia finansów klientów na rachunku powierniczym. W sytuacji kiedy deweloper zbankrutuje, będzie musiał doprowadzić inwestycję do końca. Nie wyklucozne, że tylko największe firmy z sektora poradzą sobie z zobowiązaniami nałożonymi przez ustawodawcę. Z rynku mogą zniknąć małe i średnie spółki.