Eko-miasto w Chinach. Caofeidian o prawie zerowym zużyciu energii.
Potrzeby energetyczne miasta będą w 95 proc. zaspokajane ze źródeł energii odnawialnej, co sprawi, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery na tym obszarze zostanie ograniczona do minimum. Projekt "eko-miasta" przygotowany przez architektów i inżynierów z obecnej także w Polsce grupy Sweco, oparty został na koncepcji trzech zintegrowanych strumieni - wody, energii i odpadów. Zapewni to optymalne wykorzystanie posiadanych surowców. Rozwiązanie ma także w znacznym stopniu zmniejszyć koszty utrzymania miasta, którego populacja będzie liczyć ponad milion mieszkańców.
Caofeidian to nazwa nowego eko-miasta, które powstaje w odległości około 200 km na południowy wschód od Pekinu. Blisko 100 procent potrzeb energetycznych miasta będzie zaspokajanych ze źródeł energii odnawialnej (OZE).
Dzięki skoordynowaniu rozwiązań, m.in. w zakresie urbanistyki i budownictwa, komunikacji i gospodarki miejskiej, Caofeidian ma być najbardziej ekologicznym miastem na świecie, w pełni przyjaznym dla środowiska.
Wykorzystując najnowsze technologie, projektanci Caofeidian opracowali model Eco-Cycle planując miasto przyjazne do życia, innowacyjne, efektywne kosztowo, elastyczne, neutralne dla środowiska przyrodniczego i zdrowe dla mieszkańców. Będzie to możliwe dzięki pełnej koordynacji rozwiązań w zakresie infrastruktury, transportu, budownictwa, dostaw energii i wody oraz innowacyjnej gospodarki odpadami.
Projekt zakłada budowę infrastruktury oraz obiektów łączących funkcjonalność z estetyką i efektywność wykorzystania przestrzeni z wygodą. Wytwarzane w eko-mieście odpady (w formie ścieków i odpadów stałych) mają być utylizowane i przekształcane w biogaz, służący centralnemu ogrzewaniu i wykorzystywany jako paliwo w transporcie publicznym.
– Przygotowana przez naszych ekspertów koncepcja miasta Caofeidian opiera się na wykorzystaniu synergii trzech strumieni: odpadów, wody i energii. Zaprojektowane przez inżynierów Sweco rozwiązania bazują na zintegrowanym podejściu obejmującym cały proces gospodarowania odpadami – od wstępnego sortowania odpadów z gospodarstw domowych do ostatecznej ekstrakcji energii i materiałów, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Optymalizacji ma ulec również proces łańcucha dostaw energii oraz wykorzystania wody – mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska, polskiego oddziału Sweco Group.
Autor: SWECO
Eko-miasto Coafeidian, Chiny
Wstępne analizy wskazują, że w chińskim mieście będzie mogło zamieszkać ponad milion mieszkańców. To liczba zbliżona do statystyk jednego z trzech tzw. „brudnych punktów” na mapie Unii Europejskiej – Krakowa* (* W rankingu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego „Environmental Science and Technology” Kraków został określony jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów na mapie Unii Europejskiej, wspólnie z krajami Beneluksu oraz Północnymi Włochami).
W przeciwieństwie do Krakowa Caofeidian ma być nie tylko w pełni przyjazne środowisku naturalnemu, ale również zdecydowanie tańsze w utrzymaniu, dzięki skutecznej gospodarce posiadanymi surowcami.
Podobne do Caofeidian projekty zeroenergetycznych miast znane są już od kilku lat (np. projektowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Masdar City, w którym na dużą skalę ma być pozyskiwana energia słoneczna). W innym chińskim mieście – Dogtan – zgodne ze zrównoważonym rozwojem inwestycje polegają głównie na ograniczeniu ruchu samochodowego oraz – podobnie jak w Caofeidian – na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Zrównoważone budownictwo zakłada, że wytwarzane w miastach odpady, zarówno w formie ścieków (6), jak i odpadów stałych (5) są utylizowane i przekształacane w biogaz na potrzeby centralnego ogrzewania (4) oraz paliw dla transportu publicznego (2).
Zrównoważone rozwiązania bazują na zintegrowanym podejściu, obejmującym cały proces gospodarowania materiałami (w całym cyklu ich życia - od wyworzenia po utylizację) oraz odpadami - od sortowania ich w gospodarstwach domowych po recykling, najlepiej z jednoczesnym odzyskiwaniem energii.
Transport publiczny
W Caofeidian transport będzie zasilany energią z surowców odnawialnych (4), takich jak, np. biogaz produkowany z odpadów organicznych (5).
Aby zachęcić mieszkańców do aktywnego stylu życia, ruch będzie się opierał na rozbudowanej komunikacji miejskiej oraz skoordynowanej z nią siatce ścieżek pieszych i rowerowych. Projektanci Sweco pracują nad nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, których przykładem może być optymalizacja tras poprzez zastosowanie technologii informacji geograficznej.
Energia odnawialna
Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej (OZE) umożliwia projektowanie zero-energetycznych obiektów, przyczyniając się do redukcji gazów cieplarnianych. Jest to istotne narzędzie w walce ze zmianami klimatycznymi. Celem projektantów było uzyskanie jak najniższego zapotrzebowania na energię, co osiagnięto, zarówno poprzez zaprojektowanie energooszczędnych budynków wyposażonych w zużywające niewiele energi systemy instalacji wewnętrznych, jak i wykorzystanie lokalnych źródeł do produkcji energii. Będą to wiatr (turbiny wiatrowe), słońce (ogniwa fotowoltaiczne), odpady (spalarnie z odzyskiem energii) oraz ziemia (energia geotermalna) i woda (energetyka wodna).
ciepło i c.w.c [kWh/m2] | 45 |
energia elektryczna [kWh/m2] | 25 |
ciepło i energia elektryczna w budynkach mieszkalnych łącznie [kWh/m2] | 70 |
udział energii odnawialnej [%] | >95 |
Gospodarka odpadami stałymi
Przyjazne dla środowiska efektywne sposoby zarządzania odpadami są kluczowe dla utrzymania sprawnie funkcjonującej gospodarki i zapewnienia właściwej jakości życia, zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom. Odpady powinny być traktowane jako surowce, w tym do produkcji paliw wykorzystywanych w transporcie publicznym (3). Zakłada się wykorzystanie biogazu ( produkowanego z osadów i odpadów organicznych) i przewiduje, iz w pierwszej fazie realizacji projektu (obejmującej powierzchnię 30 m2 miasta) ilość wyprodukowanego w ten sposób biogazu przewyższy zapotrzebowanie na paliwo autobusów w Caofeidian o około 40%.
Woda i ścieki
Idea zrównoważonego rozwoju zakłada ochronę zasobów wodnych i ich racjonalne wykorzystanie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu skutecznych i przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie uzdatniania wody, gromadzenia i transportu wody pitnej oraz wykorzystania deszczówki i kontrolowanego odprowadzania jej do środowiska(1). Ważnym elementem zaproponowanego przez projektantów SWECO modelu Eco-Cycle jest wykorzystanie składników pokarmowych z roślin odzyskiwanych ze ścieków (i odpadów żywności) wykorzystywanych powtórnie jako składnik nawozów (zamiast nawozów chemicznych). Uzdatniona woda z oczyszczalni ścieków będzie wykorzystywana do nawadniania terenów zieleni i pól wokół miasta.
O Sweco
Sweco świadczy międzynarodowe usługi doradztwa technicznego. Zatrudnia niemal 6000 inżynierów, architektów i specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, którzy wspólnie pracują nad tworzeniem społeczeństwa żyjącego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Specjaliści Sweco udzielają specjalistycznych porad, często na wczesnych etapach projektów. Sweco jest członkiem OMX Nordic Exchange w Sztokholmie.
Sweco Polska świadczy kompleksowe usługi w zakresie doradztwa technicznego. Firma zatrudnia ponad 200 inżynierów, architektów i ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska, których projekty realizowane są w zgodzie ideą zrównoważonego rozwoju. W skład Sweco Polska wchodzą trzy firmy z wieloletnim doświadczeniem na polskim rynku: Sweco Architekci (dawniej: APA Markowski i Architekci), Sweco Hydroprojekt Kraków (dawniej: Hydroprojekt Kraków) oraz Sweco Infraprojekt (dawniej: Transprojekt Kraków). Głównym obszarem działań Sweco Polska jest projektowanie obiektów infrastrukturalnych, hydrotechnicznych oraz architektonicznych.