Ekologiczne osiedle TBS Katowice wyrasta na Giszowcu - fotowoltaika, pompy ciepła i ogrody deszczowe tutaj są standardem

2024-07-11 6:06

Na katowickim Giszowcu przy ul. Kosmicznej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Katowice realizuje kameralny zespół budynków wielorodzinnych, który będzie pierwszym ekologicznym osiedlem w mieście. Inwestor przewiduje oddanie do użytku pierwszego budynku już w lipcu 2024 r.

Spis treści

  1. Giszowiec – osiedle w lesie
  2. TBS Katowice – nie pierwszy raz na Giszowcu
  3. Osiedle przy Kosmicznej – jak wygląda?
  4. Ekologia przy Kosmicznej
Szkoła Budowania: Okna - jak duże, gdzie umieścić, jakie wybrać?

Giszowiec – osiedle w lesie

Giszowiec to jedno z dwóch katowickich kultowych osiedli z początku XX w. Nie jest tak okrzyczaną atrakcją jak Nikiszowiec, ale jest równie piękny. Powstał według koncepcji miasta ogrodu, a więc z założenia dużą część jego powierzchni zajmuje zieleń. Przypomina małe miasteczko z niską głównie jednorodzinną zabudową i dużymi przydomowymi ogrodami. Zostało zrealizowane tylko w części oryginalnego planu. Centralny plac, na którym zlokalizowane były placówki oświatowe, sklepy, usługi i budynki administracyjne znajduje się przez to nie w środku a na skraju zabudowy. Tuż obok wyrosły po II wojnie bloki mieszkalne oraz zabudowania szybu Roździeński należące do kopalni Wieczorek. Od lat 90. XX w. powstaje tu także nowa zabudowa o architekturze nawiązującej do pierwowzoru wypełniająca miejsca przy zaplanowanych dawniej ulicach. Cały Giszowiec został zaplanowany na terenach leśnych i lasy otaczają go do dzisiaj ze wszystkich stron.

Plan Giszowca
Autor: Giszowiec info Tak miało wyglądać osiedle Giszowiec według planów

TBS Katowice – nie pierwszy raz na Giszowcu

Ekologiczne osiedle to nie pierwsza realizacja Towarzystwa na Giszowcu. Wcześniej powstały tu już trzy inne kameralne osiedla: Giszowiec-Kasztany z 200 mieszkaniami, Pod Kasztanami z 24 mieszkaniami i Przyjazny Zakątek z 16 mieszkaniami. Wszystkie wybudowane były w „giszowskim” stylu zabudowy ze spadzistymi dachami krytymi czerwoną dachówką.

Osiedle przy ul. Kosmicznej pozwolenie na budowę uzyskało w 2022 r. Domy budowane są na w strefie przylegającej do starego Giszowca pomiędzy ogródkami działkowymi a terenami demontowanego szybu Roździeński należącego do nieistniejącej już kopalni Wieczorek. Oddanie całej inwestycji jest planowane na I kwartał 2026 r.

Osiedle przy Kosmicznej – jak wygląda?

Można pokusić się o stwierdzenie, że z wizualizacjach prezentuje się naprawdę nieziemsko. Projekt opracowany został zgodnie z ideą zrównoważonej architektury, a jego futurystyczna, oszczędna w formie, koncepcję przygotowała pracownia K3Xmore.

Będzie to siedem luźno i niesymetrycznie rozmieszczonych na działce budynków trzykondygnacyjnych i czterokondygnacyjnych z windami. Wszystkie zaprojektowane zostały na planie kwadratu o wymiarach 21 x 21 m z wejściami od strony północnej. Budynki nie przesłaniają się wzajemnie a pomiędzy nimi jest dużo wolnej przestrzeni, która będzie wykorzystana na tereny zielone i chodniki. Wnętrze osiedla jest w całości bezpieczną strefą pieszą wolną od ruchu samochodowego.

W południowej części jest skąpana w zieleni strefa rekreacji ze stawem na wodę deszczową, placem zabaw, ławkami i urządzeniami fitness. Przy południowej i zachodniej granicy działki budowlanej zostały usytuowane ogrody deszczowe zatrzymujące nadmiar wody opadowej.

Na osiedlu będzie 111 lokali mieszkalnych i jeden usługowy. Najwięcej jest mieszkań dwupokojowych o powierzchni 55 m2. Są też małe jednopokojowe kawalerki i duże 4-pokojowe apartamenty o powierzchni 94 m2. Dla samochodów zaplanowano podziemne garaże z wjazdem po północnej stronie osiedla.

Ekologia przy Kosmicznej

Na osiedlu zostanie wprowadzonych wiele rozwiązań ekologicznych. Podstawowe to zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych.

Zaplanowany został system instalacji odzyskujących wodę deszczową i jej wykorzystanie na potrzeby osiedla.

Osiedle nie będzie podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Powstanie osiedlowa sieć centralnego ogrzewania i ciepłej wody zasilana pompą ciepła, która energię będzie pobierać ze studni głębinowej. Dodatkowo w mieszkaniach zostaną zainstalowane dodatkowe indywidualne pompy ciepła. W domach będą też instalacje wentylacji mechanicznej.

Dodatkowo przewiduje się inne ekologiczne rozwiązania takie jak: panele fotowoltaiczne, zewnętrzne stacje ładowania samochodów elektrycznych, stację rowerów miejskich, umożliwienie montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych. Wszystkie zastosowane rozwiązania mają na celu obniżenie śladu węglowego.

Osiedle Avia w Krakowie. Zdjęcia 2024

Czytaj więcej