Famuły Poznańskiego w Łodzi czeka rewitalizacja. Drugie życie robotniczych domów fabrykanckich
Autor: ogrodowa24.com
Łódź sukcesywnie odzyskuje swoją historię, rewitalizując kolejne tereny pofabryczne
XIX-wieczne mieszkania dla robotników dostaną drugie życie. W sierpniu 2023 rozpocznie się rewitalizacja famuł Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, dawnego domu robotników fabryki Poznańskiego. Łódzka Spółka Infrastrukturalna, właściciel nieruchomości, podpisała umowę z wykonawcą, firmą Zab-Bud. Koszt inwestycji to ponad 100 mln złotych. Przewidywany okres realizacji to 2-3 lata.
Historia łódzkich famuł
Osiedle domów wybudowane w sąsiedztwie jednej z największych łódzkich fabryk przemysłowca żydowskiego pochodzenia Izraela Kalmanowicza Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, zaczęło powstawać w 1870 r. Jako pierwszy wybudowano dom przy ul. Ogrodowej 24. Znajdowało się tam 180 mieszkań o niskim standardzie. Przeciętne mieszkanie było wielkości około 35 m² powierzchni i składało się z pokoju, kuchni i spiżarni.
Wszystkie famuły zbudowano z cegły, miały 2 lub 3 kondygnacje. Jeszcze w okresie powojennym również pełniły funkcje mieszkaniowe aż do momentu, gdy ich stan techniczny nie pozwalał dalej odgrywać tej roli.
W dawnej fabryce Izraela Poznańskiego znajduje się obecnie siedziba hotelu Andel's. Teraz rewitalizacja czeka osiedle domów robotników.
Rewitalizacja famuł przy ul. Ogrodowej
Projekt zakłada rewitalizację famuły przy ul. Ogrodowej 24 należącej do danego kompleksu fabrykanckiego Izraela Poznańskiego - budynków powstałych w latach 1879-1896. Trzy budynki mieszkalne, tworzące pierzeję ulicy Ogrodowej znajdują się w otoczeniu zrewitalizowanego kompleksu handlowo-usługowego Manufaktury, pałacu Izraela Poznańskiego, Hoteli Andels i Puro.
To jeden z najgorętszych, jeśli nie najgorętszy adres w mieście. Finansujemy inwestycję kredytem, bo w obecnych realiach to jedyna formuła finansowa, z której możemy skorzystać. Kondycja famuł, jak każdego historycznego budynku, nie poprawia się z czasem, jest wręcz odwrotnie, żeby więc zachować historyczny charakter tego miejsca, musimy działać szybko. Dziękuję obu naszym partnerom za dołączenie do tego wyjątkowego projektu. Jestem pewien, że po przebudowie to będzie jedna z najbardziej efektownych przestrzeni w kraju - mówi I wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
W sierpniu 2023 rozpocznie się rewitalizacja famuł Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej. Łódzka Spółka Infrastrukturalna, właściciel nieruchomości przy ul. Ogrodowej 24, podpisała umowę z wykonawcą, firmą Zab-Bud. Finansowanie zapewnił BNP Paribas Bank Polska S.A. Koszt inwestycji to ponad 100 milionów złotych, a przewidywany okres realizacji to 2-3 lata.
Famuła przy Ogrodowej 24 ma stać się nowoczesnym obiektem mixed-use z przeważającą funkcją mieszkaniową – powstanie w nim 58 mieszkań pod wynajem długoterminowy oraz 48 mieszkań w formule wynajmu średnioterminowego. Będzie też 17 lokali użytkowych, które zostaną wynajęte łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom. Powierzchnie biurowe, być może biura serwisowane, zajmą blisko 2 tys. mkw. przestrzeni na trzech kondygnacjach.
Powierzchnia zabudowy wyniesie 2516 m². Liczba kondygnacji naziemnych - 5 i jedna kondygnacja podziemna. Powierzchnia komercjalizacji - 9616 m².
Finansowanie przebudowy zaplanowane jest na 10 lat, przy czym spłatę większości kredytu przewiduje się na końcówkę tego okresu. Dzięki temu przewidywane dochody z inwestycji mogą odciążyć przyszły budżet miasta i posłużyć do spłaty kredytowania.
Rewitalizacja pod okiem konserwatora zabytków
Inwestor zapowiada, że na Ogrodowej 24 pojawi się też dużo zieleni - kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, a także ogród deszczowy. Budynek ma zostać wyposażony m.in. w wydajną instalację fotowoltaiczną, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania i instalację ograniczającą zużycie wody w łazienkach i toaletach.
Realizacja prowadzona będzie z zachowaniem wytycznych konserwatora zabytków.