Fit-out. Co oznacza mieszkanie typu fit out?
Fit-out w tłumaczeniu to „wyposażyć”, na rynku współczesnym nieruchomości „fit out” oznacza mieszkanie w pełni wykończone, czyli mieszkanie w pakiecie „pod klucz”. W Polsce wciąż jeszcze najbardziej popularne są odbiory mieszkań w stanie deweloperskim, ale widać wzrost zainteresowanie lokalami „fit out” – gotowymi do wprowadzenia się.
Fit out za granicą
Trend jest taki, że np. w Niemczech, Skandynawii czy Czechach na rynek trafiają mieszkania w pełni wykończone. Pakiet „fit out” to kompleksowa realizacja obejmująca wykończenie zakupionego mieszkania oraz aranżację wnętrza, to rodzaj standardu rynkowego deweloperów. W Czechach wszystkie mieszkania, które trafiają na rynek, są w pełni wykończone. Część z nich może zostać dodatkowo spersonalizowana pod względem funkcjonalności, użytych materiałów i wystroju (z tej opcji korzysta np. 80% kupujących mieszkania realizowane przez czeską spółkę Skanska). Podobnie sytuacja wygląda w Szwecji.
Fit out w Polsce
W Polsce większość klientów indywidualnych wciąż decyduje się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Oznacza to, że najczęściej po odbiorze kluczy do mieszkania w stanie surowym wchodzi ekipa remontowa (albo kilka ekip) wynajęta przez inwestora, zajmująca się pełnym wykończeniem lokalu według życzenia klienta. Nie jest to jednak pakiet „fit out” o jaki nam chodzi. Ale ten trend zaczyna się zmieniać. Udział w polskim rynku deweloperskim mieszkań kupowanych „pod klucz” dochodzi do 20%. Prognozy nie wskazują nagłej rewolucji, widać jednak wzrost zainteresowania pakietem fit out.
- Ceny mieszkań w Polsce – rynek pierwotny i wtórny
- Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie i dlaczego tak drogo?
- Najem czy kupno mieszkania? Co bardziej się opłaca?
- Ceny materiałów budowlanych po I kw. 2021
Zalety mieszkania fit out
Jest to rozwiązanie wygodne dla klientów – nie muszą martwić się o fachowców, odległe terminy realizacji czy uciążliwe poszukiwanie materiałów wykończeniowych. Kompleksowość usługi fit out jest w cenie, uwzględnione jest indywidualne podejście do klientów, którzy (jak wynika z doświadczeń Skanska), chwalą dodatkowo oryginalność projektów, solidną jakość materiałów oraz pracę wykwalifikowanych ekip wykończeniowych. To zwiększa budżet przeznaczany przez deweloperów na wykończenie mieszkań (a zatem podwyższa automatycznie ich cenę), ale nie odstrasza to klientów od skorzystania z takiej opcji. Zaletą zakupu mieszkania typu fit out jest możliwość dostosowania parametrów i funkcjonalności lokalu do indywidualnych potrzeb. Mowa tu nie tylko o dopasowaniu dodatków zgodnie z gustem właściciela (kolorystyka, odpowiedni kontrast, prawidłowy dobór oświetlenia oraz mebli), ale także prawidłowym doborze sprzętów i technologii, co jest szczególnie przydatne dla seniorów i osób ze specjalnymi potrzebami.
Na deweloperski pakiet fit out decydują się coraz częściej przede wszystkim klienci inwestycyjni, którzy jak najszybciej chcą zacząć zarabiać na zakupionej nieruchomości. Jak wskazują analitycy portalu Domiporta.pl, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, od momentu odbioru kluczy do możliwości wprowadzenia się lokatorów trzeba czekać co najmniej 12 tygodni, w opcji fit out dostajesz klucze i wprowadzasz się od razu. Na usługę fit out coraz częściej decydują się klienci, którzy w przeszłości mierzyli się z wyzwaniem remontu oraz aranżacji mieszkania i nie chcą kolejny raz przez to przechodzić. Warto tu też przywołać temat kosztorysu takiego przedsięwzięcia. Przy fit out kosztorys jest precyzyjnie ustalony i potem nadzorowany, w przypadku samodzielnego wykończenia mieszkania standardem jest zaś zaniżanie szacowanych łącznych kosztów o 10-20%, czyli przykra niespodzianka na koniec.
Ile trzeba dopłacić za fit out
Decydując się na usługę fit out, przyszli mieszkańcy nie muszą zastanawiać się nad wyborem mebli i akcesoriów, ponieważ wyposażenie mieszkania dobierane jest wspólnie z projektantami. Klienci decydują, w jakim stylu ma być urządzony apartament, a architekci aranżują przestrzeń zgodnie z najnowszymi trendami. Za realizację mieszkania „fit out” trzeba do metra mieszkania dopłacić średnio od około 500 do 2000 zł/m2. Standardy wykończenia różnią się jakością używanych materiałów oraz zakresem prowadzonych prac. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z jednego kredytu hipotecznego na zakup oraz wykończenie mieszkania.
Źródło: Fit-out. Co oznacza mieszkanie typu fit out?