Folwark Scheiblera, łódzkiego króla bawełny zamieni się w kameralny loftowy kompleks mieszkalno-usługowy
Autor: DESIGN LAB GROUP
Folwark Scheiblera w Łodzi - kameralne osiedle o architekturze loftu
Budynki z czerwonej cegły przypominające fabrykanckie zabudowania Łodzi staną pośród zieleni wschodniego krańca ul. Tymienieckiego. Z domu będzie można wyjść bezpośrednio nad staw lub na alejki parku Nad Jasieniem.
Spis treści
- Folwark Scheiblera – gospodarskie zaplecze imperium
- Loftowy projekt
- Czerwień, cegła i współczesne formy
Folwark Scheiblera – gospodarskie zaplecze imperium
Obszar ten należał niegdyś do „królestwa Scheiblera”, największego łódzkiego fabrykanta i najbogatszego przemysłowca Królestwa Polskiego. Był on właścicielem 1/6 powierzchni Łodzi w 2 połowie XIX w. Nad rzeką Jasień ulokował rozległe gospodarstwo rolne, którego centrum był folwark. Na terenie pól powstał potem park Nad Jasieniem oraz ogródki działkowe. Z zabudowań przetrwały spichlerz i stajnia, a także most nad rzeką; w okresie dwudziestolecia wyrósł piętrowy budynek mieszkalny. W miejscu tym stanie kameralne osiedle, w którego zespole znajdą się zrewitalizowane obiekty Folwarku Scheiblera.
Loftowy projekt
Projekt powstał w pracowni architektonicznej Design Lab Group. Był objęty nadzorem konserwatorskim ze względu na swoje położenie. Założeniem były odniesienia do tradycji budowlanej fabrykanckiej Łodzi i podobieństwo do włączonych do projektu istniejących domów. Koncepcja zakładała upodobnienie zespołu do XIX-wiecznych osiedli robotniczych, których pięknym reprezentantem jest Księży Młyn również założony przez Scheiblera.
Zaprojektowano tu tylko jeden nowy budynek. Składa się z czterech skrzydeł – części głównej, dwóch bocznych i środkowej zbudowanych na planie litery E. Utworzony pomiędzy skrzydłami dziedziniec zamykają zrewitalizowane istniejące budynki. W okolicy wjazdu na osiedle kolejny z zachowanych budynków będzie przebudowany na wille. W części mieszkaniowej zaplanowane zostały 242 mieszkania i 4 domy jednorodzinne. Zrewitalizowane budynki przy dziedzińcu przeznaczone są na działalność usługową.
Na dziedzińcu będzie niewielki parking, a w kondygnacji podziemnej większy dla mieszkańców. Zbudowany zostanie też nowy dojazd prowadzący do pobliskiej ul. Tymienieckiego i Alei Rydza-Śmigłego.
Czerwień, cegła i współczesne formy
Elewacja budynku, z regularnym rytmem okien i balkonów, utrzymana w kolorystyce naturalnej ceramiki, harmonijnie nawiązuje do sąsiadujących zabytkowych budowli. Dach z nowoczesną interpretacją dwuspadowej formy został wykończony blachą na rąbek w kolorze nawiązującym do naturalnej cegły. Ciekawy efekt daje cofnięcie części dachowej, w której znajduje się ostatnia, piąta kondygnacja z poddaszem. Powstała w ten sposób, jakby niezależna wizualnie część budynku a jednocześnie powiązana i połączona z nim. Te ostatnie kondygnacje przypominają nieco mniejsze osobne domy, a cofnięcie w stosunku do ścian zewnętrznych tworzy obok nich przestrzenie tarasów.
Inwestor, którym jest łódzka firma Vision Development nie pierwszy raz będzie rewitalizować obiekt w mieście. Ma na swoim koncie już przebudowę zakładów Henryka Wyssa oraz kamienicy i oficyn na Piotrkowskiej 44.
Osiedle Avia w Krakowie. Zdjęcia 2024
Autor: Dorota Niećko
Osiedle Avia w Krakowie.