Inteligentne mieszkania. Jakie systemy smart home oferują deweloperzy?

2021-08-17 9:17
inteligentne mieszkanie
Autor: Shutterstock Inteligentne mieszaknia cieszą się coraz większym zainteresowaniem nabywców. Deweloperzy muszą spełniać wymagania rynku

Inteligentne mieszkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie oferta inteligentnych mieszkań to nie tylko zestawy czujników i systemów sterujących, poprawiających komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ale przede wszystkim energooszczędność budynków. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych, samoobsługowe pralnie czy rozwiązania hands free powoli stają się standardem.

Spis treści

  1. Inteligentne mieszkania standardem
  2. Elektrozamki i markizy z czujnikami wiatru
  3. Symulacja obecności w inteligentnym mieszkaniu
  4. Ochrona przed zalaniem mieszkania
  5. Stacje ładowania pojazdów i systemy hands free

Inteligentne mieszkania standardem

Rosnące zainteresowanie Polaków rozwiązaniami smart już dawno zauważyli deweloperzy, którzy coraz częściej wprowadzają inteligentne technologie do podstawowego wyposażenia swoich mieszkań.

Inteligentne mieszkania czy domy - smart home - to zespół inteligentnych, komunikujących się ze sobą urządzeń, które pozwalają na zdalne zarządzanie różnymi funkcjami domu i mieszkania. Dzięki aplikacjom mobilnym i dostępowi do internetu można nimi sterować niemal z dowolnego miejsca na świecie.

Systemy smart wdrażane przez deweloperów pozwalają mieszkańcom modyfikować zdalnie takie parametry, jak: temperatura w mieszkaniu, sterować oświetleniem, roletami czy żaluzjami. Dzięki specjalnym aplikacjom lokatorzy mogą za pomocą smartfona zarządzać urządzeniami podłączonymi do prądu i sieci, m.in. włączać i wyłączać światło, wyłączać zasilanie w wybranych gniazdach elektrycznych i zarządzać elektrozamkami.

Przykładem takiego systemu w mieszkaniach deweloperskich może być chociażby Appartme by Skanska – rozwiązanie, które powstało we współpracy z firmą S-Labs. System w bazowej postaci stanowi integralną część mieszkania.

Warto wiedzieć

Na wdrożenie inteligentnych rozwiązań, zdecydował się co trzeci Polak, który w 2020 roku wybudował dom – dowodzą dane zebrane w raporcie Oferteo, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami.

Argumentami, które przekonały użytkowników do systemów smart, były przede wszystkim: zwiększenie komfortu (78% badanych), chęć skorzystania z nowoczesnych technologii (50%), oszczędności (43%), potrzeba zadbania o bezpieczeństwo (36%) oraz względy ekologiczne (19%).

Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy, za pomocą aplikacji, mogą zmniejszyć moc ogrzewania w domu lub odłączyć zapomniane ładowarki do telefonów czy laptopów. W efekcie uniknąć niepotrzebnego pobierania prądu i energii cieplnej. Ponadto system jest otwarty na możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb użytkowników i poza standardowym pakietem, umożliwia dobranie dodatkowych funkcjonalności. Na przykład czujników i urządzeń informujących o otwarciu drzwi wejściowych lub okien, czy pozwalających na kontrolę zużycia energii przez poszczególne urządzenia podłączone do gniazdek.

mieszkanie smart
Autor: Shutterstock Aplikacja Appartme by Skanska pozwala domownikom na komfortowe, bezpieczne i świadome ekologicznie korzystanie z mieszkania oraz przestrzeni wspólnych osiedla

Elektrozamki i markizy z czujnikami wiatru

Jednym z wielu dostępnych na rynku rozwiązań smart home, po które sięgają deweloperzy, są elektrozamki – funkcja, dzięki której z poziomu aplikacji właściciele mogą, pod swoją nieobecność, czasowo udzielić dostępu do mieszkania określonej osobie – bez konieczności przekazywania kluczy. Na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych coraz częściej pojawiają się też inteligentne markizy tarasowe – czujniki wiatru, w które są wyposażone, powodują, że przy silniejszych powiewach automatycznie zwijają się one, aby zapobiec uszkodzeniu.

Symulacja obecności w inteligentnym mieszkaniu

Jedną z najważniejszych zalet technologii smart home jest fakt, że pomaga ona zadbać o bezpieczeństwo mieszkania. Wśród rozwiązań, które chronią przed włamaniem jest system obecności w mieszkaniu. Jego działanie polega na algorytmicznym sterowaniu oświetleniem – w określonych godzinach, w dowolnie wybranych pomieszczeniach. Po to, by stworzyć pozory obecności w domu, a tym samym odstraszyć wszystkich nieproszonych gości.

Ochrona przed zalaniem mieszkania

Inteligentne systemy potrafią chronić mieszkania także przez zalaniem – jeśli pod nieobecność lokatora dojdzie do pęknięcia rury, awarii pralki lub do wycieku wody z sąsiedniego lokalu, specjalny czujnik wyśle sygnał alarmowy. Wiele takich systemów jest nawet w stanie podejmować działania, które natychmiast zabezpieczą mieszkanie – mogą na przykład odciąć dopływ wody, czy też powiadomić odpowiednie służby. Na podobnej zasadzie działają również czujniki tlenku węgla, które są jednym z najczęściej wybieranych w Polsce rozwiązań smart home.

inteligentne mieszkania
Autor: Shutterstock W inteligentnym mieszkaniu za pomocą łatwej w obsłudze aplikacji można sterować poszczególnymi funkcjami: oświetlniem, systemem ogrzewania, osłonami przeciwsłonecznymi itp.

Stacje ładowania pojazdów i systemy hands free

Oferta nowoczesnych, inteligentnych osiedli uwzględnia również takie rozwiązania jak stacje ładowania samochodów elektrycznych, które deweloperzy lokują w podziemnych garażach lub naziemnych parkingach nowych inwestycji – korzystać mogą z nich chociażby mieszkańcy warszawskich osiedli Holm House czy Jaśminowy Mokotów.

Systemy automatyki mieszkaniowej to również samoobsługowe pralnie – planowane już na etapie projektu inwestycji, czy też rozwiązania hands free, które umożliwiają wejście na teren osiedla oraz do budynków bezdotykowo, przy użyciu kart dostępu.

Obserwując rozwój nowych technologii, można śmiało założyć, że w dziedzinie smart home jeszcze wiele się wydarzy. Na ubiegłorocznych targach CES w Las Vegas, największej na świecie imprezie w branży elektronicznej, zaprezentowano - bazujące na sztucznej inteligencji - rozwiązanie THINQ, które mocno poszerzyło pojęcie inteligentnego domu. To technologia, która potrafi przewidzieć zachowania domowników i zareagować na ich potrzeby, dostosowując swoje funkcje do ich rozkładu dnia. System sam powiadamia o tym, że kończy się mleko w lodówce, wybiera program prania, oceniając ilość i stopień zabrudzenia ubrań, a podczas gotowania to lodówka informuje piekarnik, że trzeba rozpocząć nagrzewanie.

Źródło: Inteligentne mieszkania. Jakie systemy smart home oferują deweloperzy?
Czytaj więcej