Lofty "u Scheiblera" w Łodzi oficjalnie otwarte

2010-05-19 12:48
Lofty u Scheiblera
Autor: mat.: Genesis PR

Najbardziej znany łódzki projekt mieszkaniowy został uroczyście otwarty. Lofty "u Scheiblera" bo o nich mowa powstały na terenie dawnej przędzalni Karola Scheiblera, przy ulicy Tymienickiego 25. Australijski deweloper Opal Property Developments zainwestował 250 mln zł.

Rewitalizacja fabryki rozpoczęła się w 2006 r. od prac rozbiórkowych i wyburzeniowych. Powierzchnia całego kompleksu zmniejszyła się z 45 tys. m2 do 33 tys. m2.   Projektując przebudowę zabytkowej przędzalni starano się jak najmniej ingerować w historyczną bryłę obiektu. Inwestor zdecydował się na przywrócenie pierwotnego kształtu budynku. Elementem wyróżniajacym lofty są pofabryczne okna, które zostały zachowane w oryginalnym kształcie, a także żeliwne słupy charakterystyczne dla postindustrailnej architektury. Obiekt przykryto nowym dwuspadowym dachem. W części środkowej zadaszenia pozostawiano świetlik, przez który światło dzienne dociera do atrium, stanowiącego część wspólną budynku. Oryginalnym elementem jest również koronka, znajdująca się przy wejściu do przędzalni oraz zegar. Rewitalizacja obiektu prowadzona była pod nadzorem Konserwatora Zabytków.

Powstało 421 loftów, o powierzchni od 40 do 200 m2.  Najwięcej mieszkań ma powierzchnię od 70 do 90 mkw i to właśnie one cieszyły się największym zainteresowaniem. Wysokość niektórych loftów sięga 4 m. Budynek ma pozwolenie na użytkowanie, wprowadziło się już ok. 20 rodzin.

Autorami architektonicznej części projektu rewitalizacji  są australijski projektant Gary Wolff oraz łódzcy architekci Paweł Marciniak i Dariusz Witasiak z zespołem.

Kredyt na inwestycję został udzielony przez Bank Pekao SA.

Lofty U Scheiblera
Autor: mat.: Genesis PR

Planowane projekty

Poza loftami "U Scheiblera" deweloper ma w planach realizację kolejnych inwestycji. Opal Property Developments zakupił również magazyny Karola Scheiblera po drugiej stronie ul. Tymienieckiego, Nową Tkalnię, mieszczącą się przy ulicy Kilińskiego oraz secesyjną Elektrownię wraz z przynależnymi do niej budynkami. Firma pracuje nad projektem u "Scheiblera 2", który zajmie dawne magazyny przy ulicy Tymienieckiego 28. Powstaną tu prawdopodobnie apartamenty wraz z lokalami usługowymi. Budowa miałaby się rozpocząć jak najszybciej a zakończyć pod koniec 2011 r. Deweloper opracowuje nowy plan i harmonogram dotyczący budynków Nowej Tkalni i Elektrowni. Nie wiadomo jednak, kiedy ruszą prace. Wszystko zależy od potrzeb rynku a także możliwości finansowych. Na terenie dawnej Elektrowni nie będzie mieszkań, budynek przeznaczony będzie na cele komercyjne, artystyczne, wystawiennicze. Prezes spółki Yaniv Meyden nie chciał jednak zdradzić szczegółów. - Zależy nam jak na najszybszym rozpoczęciu prac , chcielibyśmy aby nasze projekty były szybkie, a nie długoterminowe – powiedział Yaniv Meyden.

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej