Magia Osady Czorsztyn
Marzeniem wielu z nas jest posiadanie własnego domu. W głowie tworzymy wizje perfekcyjnego miejsca i budynku. Z racji intensywności życia idealnym wydaje się miejsce zaciszne, na łonie natury, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem, z daleka od zgiełku miasta. Na przykład taka Osada Czorsztyn...
Położenie
Gmina Czorsztyn znajduje się w województwie małopolskim. Położona jest na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców, w samym sercu obszaru, którego granice wyznaczają atrakcyjne turystycznie miejscowości takie jak Zakopane, Rabka, Stary Sącz, Krynica, a także miasta Słowackie. W okolice Czorsztyna odwiedzających przyciąga między innymi Zamek w Niedzicy, ruiny zamku Czorsztyńskiego, pobliskie Trzy Korony, sławny spływ Dunajcem, lasy oraz gościnność tutejszych górali. Impulsem dla rozwoju turystycznego gminy Czorsztyn stało się Jezioro Czorsztyńskie.
Odrobina historii
Historia wsi Czorsztyn jest ściśle związana z zamkiem obronnym i wiodącym tamtędy historycznym traktem z Polski na Węgry.
W XIII wieku wieś była lokowana przez osadników niemieckich sprowadzanych przez króla węgierskiego Andrzeja II. W 1246 r. właścicielem zamku został Piotr Wydżga, szlachcic ziemi krakowskiej herbu Janina. W 1433 r. husyci spalili zamek, który następnie odbudowano. W 1651 r. stał się ośrodkiem powstania chłopskiego Kostki Napierskiego. W latach 1768–1782 pełnił rolę punktu oporu konfederatów barskich. Po pożarze 1792 r. zamek ulewał powolnej degradacji. W okresie panowania króla Kazimierza III Wielkiego zamek Czorsztyński został obwarowany murami. W 1818 r. Czorsztyn został zakupiony przez rodzinę Drohojowskich, która postawiła na rozwój Czorsztyna jako ośrodka letniskowego. W latach międzywojennych właściciele intensywnie rozbudowywali nowoczesne letnisko nazwane Nadzamcze.
W latach 1975-1998 został rozpoczęty i ostatecznie zrealizowany plan budowy zbiornika retencyjnego znanego obecnie jako Jezioro Czorsztyńskie, które zalało historyczne zabudowania wsi. Powstanie owego zbiornika zamknęło historię starego Czorsztyna mieszczącego się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego oraz rozpoczęło historię nowego - powstałego z rozbudowy Czorsztyna Nadzamcze.
Atrakcje lokalne
Czorsztyn jest celem turystycznych wypraw od dziesiątek lat, gościli tu m.in. Władysław Orkan, Marszałek Piłsudski z córkami czy Melchior Wańkowicz.
Zwolennicy aktywnego wypoczynku chętnie korzystają z górskiej turystyki konnej oraz specjalnie przygotowanych tras rowerowych. Jezioro Czorsztyńskie sprzyja uprawianiu licznych sportów wodnych (nurkowanie, surfing, kajakarstwo, regaty żeglarskie), a na górskich drogach organizuje się rajdy samochodowe. Warto spróbować szybowania na lotniach i paralotniach. Dzięki górskiemu klimatowi i świetnie przystosowanym wyciągom w okolicy można uprawiać snowboarding i narciarstwo. Organizowane są również regaty Bojerowe, a także liczne kuligi konne urządzane w blasku pochodni na malowniczych leśnych trasach.
Osada
Urok Czorsztyna przyciągnął także inwestorów, którzy postanowili stworzyć tam osiedle o unikalnym charakterze. Szukanie odpowiedniego miejsca trwało prawie rok. Następnie postawiono na nowoczesny, ale jednocześnie pasujący do górskiego klimatu projekt architektoniczny domów, które mają się tam znaleźć. Wybór padł na aluminium oraz duże powierzchnie szkła łączone z typowo góralskimi płazami i gontami. Dzięki temu powstaną jedyne tego typu w regionie domy.
- Każdy potencjalny klient może odwiedzić plac budowy, dlatego też w pierwszym etapie zostanie przygotowany dom gościnny, otwarty dla przybywających, a jednocześnie autentycznie zamieszkany, by ukazać w pełni jego funkcjonalność i klimat. Chcemy by nabywców już od pierwszego wejrzenia urzekła magia Osady – mówi Rafał Krzywda, gazda Osady.
Dom gościnny zostanie wyposażony w saunę , jacuzzi, basen oraz szałas z paleniskiem, gdzie przyszli mieszkańcy będą mogli organizować sobie towarzyskie spotkania.
Domy mieszkalne będą stawiane równolegle, po pięć w rzędzie, z jednoczesnym zagospodarowaniem i aranżacją terenu wokół. Nabywca wybiera działkę, następnie konkretny model domu - do wyboru ma 3 projekty (powierzchnia mieszkalna: 126,35 m2, 146,20 m2 oraz 157,80 m2). Nazwy projektów noszą nazwy okolicznych wiosek: Mizerna, Maniowy, Kluszkowce.
- Każdy dom otrzyma także własne imię pochodzące od szczytów gór, nazw zwierząt, roślin, wydarzeń, miejsc czy sławnych postaci. A do tego góralskie motto - wszystko wygrawerowane na sosrębie, nad wejściem, co ma zapewnić szczęście. Bezpieczeństwo natomiast zgodnie z tradycją ma zapewnić wmurowany w fundament kamień węgielny – dodaje Rafał Krzywda.
Domy budowane są sukcesywnie na zlecenie kolejnych mieszkańców. Obecnie gotowych jest 7. Realizacja całej inwestycji planowana jest w ciągu 2 najbliższych lat. Czas budowy domu od momentu podpisania umowy z klientem to okres do 6 miesięcy.
Inwestor: Osada Czorsztyn sp.j.
Generalny wykonawca: Wawel Service sp.z o.o.
Projekt: Stanisław Deńko, pracownia projektowa „Wizja”Sp.zo.o.