Miasteczko Wilanów w finale konkursu Urban Land Institute
Miasteczko Wilanów zakwalifikowało się do finału niezwykle prestiżowego konkursu organizacji Urban Land Institute. Laur czekający na zwycięzcę to "Nagroda za doskonałość".
By zajść aż tak daleko Miasteczko Wilanów musiało pokonać kilkadzięsięć zgłoszonych projektów z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. W chwili obecnej wybranych zostało 14 projektów o różnych funkcjach i przeznaczeniu (np. centra handlowe i rozrywki np. Istinye Park w Turcji; nowe osiedla zróżnicowanego przeznaczenia np. Yas Island Development w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Abu Zabi; obiekty biurowe np. Opernturm w Niemczech we Frankfurcie czy Eos Generali we Francji w Paryżu; obiekty kulturalne np. teatr Mumuth Music Theatre w Austrii w Graz) i zakwalifikowanych do finału spośród 43 zgłoszonych projektów z 17 krajów. Projekty podczas wstępnego procesu selekcji były analizowane pod kątem spełniania następujących kryteriów tj.: rola pioniera rynku, innowacyjność, tworzenie wartości dodanej dla społeczności lokalnej, ochrona środowiska, wychodzenie naprzeciw potrzebom społecznym, dochodowość czy partnerstwo publiczno-prywatne.
Autor: Adah Advertising
Miasteczko Wilanów uznano za ewenement gdyż projekt realizowany jest wyłącznie z funduszy prywatnych, bez pomocy finansowej sektora publicznego. Jest to sytuacja niespotykana w przypadku realizacji tego typu projektów (osiedle zróżnicowanego przeznaczenia) i o tej skali na świecie. Ponadto osiedle ma charakter otwarty. Niemal na całej powierzchni (169 hektarów) nie ma ogrodzeń, których stawianie jest aktualnie często spotykaną tendencją, jeśli mowa o realizacji nowych projektów w Polsce.
Autor: brak danych
Kolejna kwestia to wysokość i gęstość zabudowy. Druga z wymienionych oznacza, iż Miasteczko Wilanów przeciwstawia się zjawisku powszechnie teraz spotykanemu na świecie, czyli tzw. urban sprawl – niekontrolowanemu rozrastaniu się miast (zjawisko obserwowane przez ostatnich 30-40 lat, które nabrało tempa podczas dwóch ostatnich dziesięcioleci). Proces ten prowadzi do szeregu problemów zarówno ekonomicznych, środowiskowych jak i zdrowotnych osób dojeżdżających do osiedli powstających na obrzeżach miast, a także do spadku wartości nieruchomości budowanych w miejscach rozprzestrzenionych wokół centrów miast w dalekich od nich odległościach.
Autor: Adah Advertising
Miasteczko Wilanów zaprojektowało kilkanaście znakomitych polskich biur architektonicznych jest to, więc polski, autentyczny produkt a nie kalka zachodniego osiedla. Osiedle jest aktualnie w ok. 60% zrealizowane. Jego mieszkańcy oczekują budowy części handlowej i poprawy infrastruktury drogowej (Al. Rzeczypospolitej ma być ukończona w czerwcu).
Autor: brak danych
Autor koncepcji Miasteczka Wilanów tzw. master planu i nadzór nad realizacją w latach 2000-2008: GUY PERRY (wybitny urbanista i architekt francusko-amerykańskiego pochodzenia, wykładowca MIT oraz przez wiele lat uniwersytetu Harward) i jego pracownia architektoniczno-planistyczna Investment Environments (IN-VI).
ULI to organizacja o charakterze naukowo-edukacyjnym, pozarządowa, non-profit, skupiająca 35 000 finansujących ją członków z 95 krajów, założona w 1936 r. Jest najbardziej międzynarodową organizacją na świecie promującą najlepsze praktyki w branży. ULI przede wszystkim, skupia największą sieć profesjonalistów, którzy pracują na rzecz kształtowania lepszej przestrzeni miejskiej i poprawy jakości życia mieszkańców współczesnych miast. ULI zrzesza deweloperów, prezydentów i burmistrzów miast, decydentów oraz renomowane biura architektoniczne projektowe - łącząc przy tym sektor publiczny z prywatnym.