Mieszkanie na wynajem - jakie powinno być, by jak najwięcej zarobić?

2024-03-11 15:35

Mieszkanie na wynajem jest inwestycją, która będzie przynosić regularny dochód. Jak wybrać i przygotować mieszkanie, żeby takie przedsięwzięcie było jak najbardziej opłacalne.

Spis treści

  1. Lokalizacja mieszkania na wynajem
  2. Czy liczy się standard budynku?
  3. Jaka wielkość mieszkania na wynajem?
  4. Jak wykończyć mieszkanie na wynajem?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Zakup mieszkania na wynajem to sposób na ulokowanie i pomnożenie oszczędności. Miesięczne stawki czynszu mogą wynosić kilka tysięcy złotych. W skali roku robią się więc już poważne sumy. Po latach inwestycja się zwróci, a mieszkanie dalej będzie zarabiać.

Jak wybrać mieszkanie przeznaczone do najmu długoterminowego oraz jak je wykończyć i wyposażyć, żeby bez trudu znaleźć osoby zainteresowane zamieszkaniem w nim. Podstawowe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • lokalizacja,
  • standard budynku,
  • wielkość mieszkania,
  • wykończenie i wyposażenie.

Wielkość czynszu powinna być adekwatna do jakości mieszkania, z uwzględnieniem tych aspektów.

Lokalizacja mieszkania na wynajem

Największym powodzeniem cieszą się mieszkania położone w dobrym punkcie miasta, w centrum lub jego pobliżu. Najemcy cenią wygodną i sprawną komunikację – blisko do metra, przystanek autobusów lub tramwajów najlepiej przy budynku. Ważna jest niewielka odległość do centrum handlowego, lokalnego bazaru, pasażu ze sklepami oferującymi różne towary. W przypadku mieszkań dla rodzin z dziećmi liczy się bliskość przedszkola, szkół, ośrodka zdrowia, terenów rekreacyjnych. Młodzi najemcy docenią możliwość łatwego korzystania z obiektów rozrywki.

Im dalej od centrum, ceny najmu mieszkań spadają.

Czy liczy się standard budynku?

Jak najbardziej. Mieszkanie w kamienicy ma swój urok, ale jeśli jest ona w złym stanie technicznym, bez termomodernizacji i nowoczesnego wyposażenia, niełatwo znajdziemy chętnych do wynajmu.

Mieszkanie na wynajem najlepiej kupić w budynku o dobrym standardzie, nowym albo kilkuletnim, a jeśli starszym – to zmodernizowanym. Ważne jest zapoznanie się z rzetelnym świadectwem energetycznym, które da wyobrażenie o zapotrzebowaniu na energię elektryczną i ciepło, co wpływa na koszty utrzymania.

Wygodna dla lokatorów będzie możliwość korzystania z balkonu lub tarasu, miejsca postojowego w podziemiu lub na sąsiednim parkingu, a także z piwnicy lub komórki lokatorskiej. W przypadku mieszkań na wyższych kondygnacjach konieczna jest winda.

Jaka wielkość mieszkania na wynajem?

Mieszkanie na wynajem powinno być dostosowane wielkością do potrzeb najemcy. Kawalerka o powierzchni 30-40 m2 to oferta dobra dla singla. Małe mieszkanie dwupokojowe (45-55 m2) może wynająć zarówno 1 osoba, jak i para bez dzieci. Mieszkanie 50-60-metrowe sprawdzi się dla małżeństwa z dziećmi. Takie o powierzchni 80-90 m2 wynajmie rodzina wielodzietna.

Najłatwiej wynająć małe mieszkanie, chociażby ze względu na mniejszy czynsz. Osób mieszkających w pojedynkę jest bardzo dużo, więc i oferta małych mieszkań może być większa. Podobnie jest z małymi mieszkaniami dla rodzin. Najlepiej wynajmują się mieszkania o powierzchni 35-55 m2. Zdecydowanie trudniej znaleźć najemcę mieszkania o powierzchni 80-90 i więcej metrów kwadratowych.

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem?

Architekci wnętrz Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy podpowiadają:

Urządzając mieszkanie na wynajem musimy pamiętać o tym, że nie znamy gustów i preferencji przyszłych mieszkańców. Co więcej, sami lokatorzy także mogą się zmieniać na przestrzeni lat, czasem miesięcy. Dlatego najlepsza jest uniwersalna baza kolorystyczna, ponadczasowe rozwiązania oraz solidne i trwałe materiały.

Wystrój wnętrz powinien być “w nowoczesnym duchu, który jest na tyle wszechstronny, że zawsze trafi w gusta zróżnicowanych najemców”. Sprawdzą się jasne, optycznie powiększające przestrzeń kolory z palety barw ziemi oraz jasne drewnopodobne podłogi, które tworzą ciepły nastrój.

Mieszkanie na wynajem powinno być także funkcjonalnie urządzone. Powinny się w nim znajdować kompletnie wyposażona kuchnia z nowoczesnymi sprzętami AGD, liczne zabudowy stałe – w korytarzach czy sypialniach – pełniące funkcję szaf garderobianych, a także nowocześnie wyposażona łazienka (i ewentualnie toaleta).

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej