Mieszkanie pod klucz. Co obejmuje? Czy zakup mieszkania pod klucz się opłaca?
Mieszkanie pod klucz to trend, który znamy przede wszystkim z zagranicznych rynków nieruchomości. Chociaż w Polsce nabywcy przeważnie są zainteresowani lokalami w stanie deweloperskim, coraz częściej zwracają uwagę na oferty mieszkań gotowych – takich, do których mogą wprowadzić się zaraz po odebraniu kluczy. Czy zakup mieszkania pod klucz się opłaca? Jakie rozwiązania pod klucz proponują deweloperzy?
Spis treści
- Mieszkanie pod klucz czy w stanie deweloperskim?
- Wykończenie mieszkania - rzeczywistość lubi zaskakiwać
- Mieszkanie pod klucz - większy komfort nabywców
- Mieszkanie pod klucz - pakiety wykończenia
- Pod klucz - kompleksowe rozwiązanie deweloperskie
- Aranżacje mieszkania pod klucz wybrane przez dewelopera
- Czy zakup mieszkania pod klucz się opłaca?
Mieszkanie pod klucz czy w stanie deweloperskim?
Prawdopodobnie większość poszukujących mieszkań w Polsce, stając przed takim wyborem, wskazuje mieszkanie w stanie deweloperskim. Jednak ostatnie lata pokazują, że podejście nabywców zaczyna się zmieniać, a zainteresowani zakupem swojego wymarzonego domu coraz częściej interesują się mieszkaniami wykończonymi pod klucz, czyli takimi, które są w pełni wykończone przez dewelopera. Dlaczego tak się dzieje?
- Ceny mieszkań w Polsce mocno w górę. Dlaczego rosną? Prognozy 2021, rynek wtórny i pierwotny
- Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie i dlaczego tak drogo?
- Jakie systemy smart home oferują deweloperzy?
Wykończenie mieszkania - rzeczywistość lubi zaskakiwać
Obserwacje deweloperów wskazują, że nabywcy mieszkań zaczęli jeszcze bardziej cenić swój czas. Chcą spędzać go z rodziną i z przyjaciółmi, chcą wykorzystywać go na to, co ich interesuje. Osoby poszukujące mieszkań zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo czasochłonny jest proces wykańczania mieszkania we własnym zakresie. Zaczynając od znalezienia sprawdzonych podwykonawców, a na poszukiwaniu najróżniejszych elementów wykończeniowych kończąc. Do tego dochodzi również nadzorowanie prac ekipy remontowej i pilnowanie terminowej realizacji projektu.
Często na początku prac związanych z urządzaniem nowego mieszkania, okazuje się, że rzeczywistość różni się od wyobrażeń związanych z procesem wykańczania mieszkania. Dlaczego? Remont przeważnie kojarzony jest ze sporadycznymi wizytami w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Ostatecznie jednak znacznie więcej czasu poświęcamy na wybór farb, klejów, silikonów i wielu innych, najdrobniejszych elementów wykończeniowych. To często zaskakujące – zwłaszcza dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie.
Mieszkanie pod klucz - większy komfort nabywców
Zakup gotowego mieszkania wiąże się z większą wygodą i komfortem nabywców. Nie muszą poświęcać czasu na długie i żmudne poszukiwania fachowców. To ważne, ponieważ na najlepszych specjalistów bardzo często trzeba czekać nawet kilka miesięcy, co zamiast przybliżać, oddala właścicieli od momentu wprowadzenia się do nowego domu.
Druga, bardzo ważna korzyść, która wynika z zakupu mieszkania wykończonego pod klucz, wiąże się z kwestiami budżetowymi. Wykańczając mieszkanie we własnym zakresie, bardzo często posiłkujemy się kredytami gotówkowymi, które zwykle są oprocentowane znacznie wyżej niż kredyty hipoteczne. Jeśli już na starcie zdecydujemy się na zakup mieszkania pod klucz, unikniemy dodatkowych kosztów związanych z nieprzewidzianymi wydatkami na wykończenie wnętrza, których nie uwzględniliśmy w pierwotnym budżecie remontowym.
W takim razie – jakie alternatywy dla standardu deweloperskiego znajdziemy na polskim rynku?
Mieszkanie pod klucz - pakiety wykończenia
Tradycyjnym modelem wykończenia pod klucz jest stworzenie kompletnego projektu aranżacji, który bazuje na indywidualnych preferencjach konkretnych nabywców. To czasochłonny proces, angażujący zarówno dewelopera, jak i właścicieli mieszkania – obie strony muszą wielokrotnie spotykać się i ustalać, jak ostatecznie będzie wyglądała aranżacja konkretnego „M”. Przygotowywanie projektu może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, ale bez wątpienia plusem tego podejścia jest wypracowanie aranżacji „skrojonej” na miarę potrzeb nowych właścicieli. Jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze od wykańczania mieszkania we własnym zakresie – jednak wciąż nie jest to kompletne „wyłączenie” nabywcy z procesu remontowego, co ostatecznie powinno stanowić największą korzyść z decyzji o zakupie mieszkania wykończonego pod klucz.
- Zielone osiedla, czyli czego oczekiwać od ekologicznego osiedla mieszkaniowego
- Najem czy kupno mieszkania? Zalety i wady najmu lub kupna. Ceny najmu w 2021
Pod klucz - kompleksowe rozwiązanie deweloperskie
Na polskim runku deweloperskim coraz częściej możemy spotkać bardziej zaawansowane rozwiązania pod klucz, przypominające te, które od lat znane są na zagranicznych rynkach nieruchomości. Mowa o mieszkaniach w pełni wykończonych – bez choćby najmniejszej ingerencji nabywców. To podejście, które zakłada, że właściciele będą mogli wprowadzić się do nowego „M” niemal natychmiast po odebraniu kluczy. Przykładem takiego rozwiązania w Polsce mogą być wybrane mieszkania na warszawskim osiedlu Holm House 3. To właśnie tam Skanska wprowadziła swój nowy koncept aranżacji pod klucz – Sitta by Skanska, który działa na takich samych zasadach, jak podobne, gotowe rozwiązania wykończeniowe w Europie i na świecie.
Oczywiście, stopień wykończenia lokalu zależy od oferty konkretnego dewelopera, ale najbardziej zaawansowane warianty zakładają, że w momencie odbioru mieszkania właściciele znajdą w nim wygładzone i pomalowane ściany, ułożone podłogi i zamontowane drzwi, oświetlenie, przedpokój z wykonaną na wymiar szafą, całkowicie wykończoną kuchnię ze sprzętem AGD, kompletnie wykończoną łazienkę z wanną lub z prysznicem, a nawet sypialnię z położoną tapetą. Jest to więc podejście, które zupełnie odciąża właścicieli mieszkań i pozwala im zupełnie nie martwić się o przebieg prac wykończeniowych.
Aranżacje mieszkania pod klucz wybrane przez dewelopera
Kompleksowe wykończenie pod klucz bazuje na założeniu, że deweloper już na poziomie oferty sprzedaży wskazuje, jakie projekty aranżacji czekają na osoby poszukujące mieszkań. Oznacza to, że nabywcy nie poświęcają później czasu na spotkania i ustalenia z projektantami, a po prostu decydują się na gotową propozycję wystroju od dewelopera. Oczywiście bardzo ważny jest taki wybór wariantów aranżacyjnych przez inwestora, który nie utrudni właścicielom późniejszej personalizacji ich nowego mieszkania. Dlatego deweloperzy zwykle decydują się na dość uniwersalne projekty aranżacji, do których nabywcy z łatwością mogą wprowadzić swoje meble, dodatki i dekoracje, a tym samym zadbać o niepowtarzalny charakter swojego mieszkania.
Czy zakup mieszkania pod klucz się opłaca?
Nie da się ukryć, że zakup gotowego mieszkania ma wiele zalet. Właściciele zyskują komfort i wygodę, nie muszą poświęcać czasu na poszukiwania i nadzorowanie prac ekip wykończeniowych, a jednocześnie mają pewność, że nad projektem i wykonaniem ich aranżacji czuwają wykwalifikowani specjaliści. Jednak w porównaniu z zakupem mieszkania w standardzie deweloperskim, zakup mieszkania pod klucz jest dla kupujących większą inwestycją. Szacuje się, że koszt wykończenia to średnio od 900 do nawet 2000 zł/m².
Choć większy koszt na starcie może być czynnikiem, który przemawia przeciwko zakupowi mieszkania pod klucz, warto spojrzeć na tę inwestycję w nieco szerszym kontekście. Większy kredyt hipoteczny może okazać się lepszym rozwiązaniem dla wszystkich nabywców, którzy nie mogą sobie pozwolić na dodatkowy kredyt gotówkowy – zaciągnięty z przeznaczeniem na wykończenie mieszkania we własnym zakresie. Wówczas zakup mieszkania pod klucz rozwiązuje problem brakującego budżetu i pozwala nam uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Kiedy jest to najbardziej istotne? Przede wszystkim wtedy, gdy mieszkanie kupujemy z myślą o inwestycji – wówczas zysk z wynajmu możemy zacząć czerpać niemal od razu po odebraniu kluczy do mieszkania.