Nowe mieszkania na terenie dawnej fabryki Biedermanna w Łodzi. W planach ogrody dachowe z widokiem na park
Autor: Artur Piórek/Design Lab Group/UM Łódź
Kompleks mieszkalno-usługowy na terenie dawnej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi
Przy ul. Kilińskiego 3A w Łodzi planowana jest nowa inwestycja mieszkaniowa. To obszar dawnego zespołu fabrycznego Roberta Biedermanna, położony tuż obok parku Staromiejskiego. Jeśli na budowę zgodzi się Rada Miejska w Łodzi, powstanie ciekawy obiekt z ogrodami na dachu, znakomicie skomunikowany dzięki pobliskim tramwajom.
Spis treści
- Nowe mieszkania projektu Design Lab Group na terenie dawnej fabryki Biedermanna w Łodzi
- Nowa zabudowa przy zabytkowych budynkach. Będą konieczne rozbiórki
Nowe mieszkania projektu Design Lab Group na terenie dawnej fabryki Biedermanna w Łodzi
W Łodzi, jak we wszystkich dużych miastach, coraz trudniej jest o dobre tereny pod zabudowę mieszkaniową blisko centrum. Deweloperzy próbują więc szczęścia z działkami, gdzie miasto mieszkań nie planowało lub które w ogóle nie mają planu miejscowego. Żeby budować na takich terenach w trybie „lex developer”, konieczna jest zgoda Rady Miasta. Wniosek o taką zgodę złożono niedawno dla działki przy ul. Kilińskiego 3A w Łodzi.
Na terenie XIX-wiecznego zespołu fabrycznego Roberta Biedermanna, tuż obok zabytkowych budynków może powstać nowy kompleks mieszkalno-usługowy projektu pracowni Design Lab Group. Wysokość nowej zabudowy wynosiłaby 21 m (do 8 kondygnacji), z możliwymi przewyższeniami do 25 m. Zaplanowano też garaż podziemny pod większością działki. Poza mieszkaniami w kompleksie przewidziano lokale usługowe w parterach od strony skrzyżowania ul. Północnej i Kilińskiego. Dużym atutem inwestycji byłaby bliskość linii tramwajowych oraz parku Staromiejskiego.
Nad ulicą Kilińskiego bryła projektowanego przez nas obiektu została schodkowo nadwieszona tworząc atrakcyjny anturaż dla usług w przyziemiu. (...) Schodkowe wznoszenie się bryły od strony ulicy Kilińskiego pozwala na zachowanie ekspozycji na wieżę zabytkowego budynku fabryki Biedermanna, jednocześnie dopełniając wysokość ślepej ściany szczytowej. Dzięki tym zabiegom bryła od strony przestrzeni publicznych dostosowana jest do zastanego kontekstu, zapewniając jakościową kontynuację o wielkomiejskim charakterze
– wyjaśniają architekci na Instagramie.
W projekcie duży nacisk położono na przestrzenie wspólne, przede wszystkim dziedzińce wewnątrz bryły oraz ogrody dachowe, z których rozciągać się będzie widok m.in. na park Staromiejski położony po sąsiedzku. Żeby otworzyć widok na park także z innych części kompleksu, w bryle zaprojektowano liczne wycięcia i przeszklenia.
- Sprawdź również: Metamorfoza fabryki „Wigencja”. Łódź przekształciła zaniedbaną fabrykę w nowoczesne centrum kultury
Nowa zabudowa przy zabytkowych budynkach. Będą konieczne rozbiórki
Nowy kompleks mieszkalno-usługowy przy ul. Kilińskiego 3A w Łodzi miałby z jednej strony dopasowywać się do okolicznej zabudowy (m.in. wysokością), a z drugiej zdefiniować tę przestrzeń na nowo, stając się jej dominującym akcentem dzięki wyższemu narożnikowi.
Jak wspomniano, kompleks miałby powstać na terenie dawnej fabryki Biedermanna. Niektóre z dawnych budynków fabrycznych znajdują się w gminnej ewidencji zabytków, jednak wiele nie zostało objętych ochroną. Żeby zrealizować planowaną inwestycję przy ul. Kilińskiego, konieczna byłaby rozbiórka kilku istniejących budynków poprzemysłowych.
Na terenie inwestycji zlokalizowany jest zespół budynków poprodukcyjnych i usługowych, złożony m.in. zwysokiej hali ulokowanej w zachodniej i północnej granicy działki (...), niskiej hali w północnej części działki z jednokondygnacyjną dobudową we wschodniej granicy działki oraz dwukondygnacyjną wewnątrz terenu. (...) W południowej i zachodniej granicy terenu opracowania ulokowane są budynki dawnej wozowni i stajni zespołu fabryki Biedermanna, ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków. (...) Zespół budynków (poza budynkami ujętymi w GEZ) przeznaczony do wyburzenia
– można przeczytać we wniosku złożonym przez nieznanego dewelopera do Rady Miejskiej.
Jak wynika z powyższego, rozbiórka nie grozi zabytkowej stajni ani wozowni, natomiast w momencie realizacji inwestycji znikną istniejące późniejsze budynki usługowe. Warto dodać, że nowy obiekt zostałby „doklejony” do ślepych ścian zachowanych budynków.
Projekt stanowi próbę odpowiedzi na potrzeby współczesnej Łodzi – miejsca, które jednocześnie czerpie z historii i otwiera się na nowoczesne rozwiązania
– podsumowują architekci z Design Lab Studio.
- Przejdź do galerii: Kompleks mieszkalno-usługowy na terenie dawnej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi
Autor: Artur Piórek/Design Lab Group/UM Łódź
Kompleks mieszkalno-usługowy na terenie dawnej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi