Osiedle Fatimskie: katolickie osiedle domów. Czy pierwsze w Polsce?

2018-04-04 19:53
Osiedle Fatimskie
Autor: osiedlefatimskie.pl Na Osiedlu Fatimskim w podkrakowskiej Krzywaczce docelowo ma powstać 35 domów.

Osiedle Fatimskie w podkrakowskiej Krzywaczce ma największe szanse na miano najbardziej znanego w Polsce osiedla domów jednorodzinnych. Co je wyróżnia?

Na Osiedlu Fatimskim dobiega końca budowa trzech z sześciu niewielkich domów jednorodzinnych, które powstają w pierwszym etapie tej inwestycji. Jednak działka, na której powstaje Osiedle Fatimskie, może pomieścić nawet 35 domów. Oczywiście pod warunkiem, że znajdą się na nie chętni. O promocję Osiedla Fatimskiego zadbał jego pomysłodawca - Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia Rafael, który jest też producentem i dystrybutorem filmów chrześcijańskich. W połowie marca 2018 r. udzielił on wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI), która rozsławiła Osiedle Fatimskie na całą Polskę.

Osiedle Fatimskie tylko dla katolików?

Sobczyk opowiada KAI, że „dzięki modlitwie wielu osób, udało się znaleźć odpowiednią 3-hektarową działkę” w podkrakowskiej miejscowości Krzywaczka. Biznesmen przyznał, że nie miał wystarczająco dużo pieniędzy na zakup tej ziemi, ale zrządzeniem losu „w ciągu jednego dnia znalazł się zachwycony pomysłem inwestor, który zadeklarował, że wybuduje osiedle”.

Na stronie internetowej inwestycji czytamy m.in., że „Osiedle Fatimskie powstaje dla tych, którzy marzą nie tylko o pięknym domu i jego otoczeniu. Jest dla tych, którzy chcą stworzyć dom, którego sercem są szczęśliwi ludzie polegający na Bogu, który jest ich inspiracją, wsparciem i bezpieczeństwem”.

Andrzej Sobczyk w rozmowie z KAI podkreśla: „Tę inwestycję oddaliśmy w Boże ręce i mamy nadzieję, że rozwinie się ona we właściwym kierunku, zgodnie z pragnieniami serc ludzi, mających podobne wartości. Tu chodzi o tworzenie prawdziwej wspólnoty, a to osiedle jest do tego narzędziem”.

Kiedy o Osiedlu Fatimskim – według TVP „wyłącznie dla rodzin katolickich” – zaczęły informować inne media, Sobczyk zapewniał, że deweloper, ktorym jest należąca do Józefa Duszy spółka D.O.M. Development, nie zamierza sprawdzać, czy nabywcy domów są katolikami.

Osiedle Fatimskie
Autor: osiedlefatimskie.pl Dużym atutem Osiedla Fatimskiego jest atrakcyjna lokalizacja.

Jakie atuty ma Osiedle Fatimskie?

Jednak co by nie mówił o tym przedsięwzięciu jego pomysłodawca, Osiedle Fatimskie jest inwestycją komercyjną i tak powinno być oceniane. Spółka D.O.M. Development przygotowała już nawet ofertę domów w drugim etapie budowy. I jak każdy deweloper, spółka kusi potencjalnych nabywców domów swoją ofertą.

„To zielona część podkrakowskiej miejscowości Krzywaczka, 11 km od południowej granicy Krakowa. Miejscowość ma charakter podmiejski, z bardzo dobrym dojazdem do Krakowa” – zachwala deweloper. I dodaje, że domy powstają „na lekkim wzniesieniu, obok niewielkiego lasu, około 300 m od drogi E7 i około 2 km od Zakopianki”.

Według dewelopera, „w niedalekiej odległości od kompleksu znajduje się kościół, przedszkole, szkoła podstawowa, oraz centrum handlowe z supermarketem, pocztą, apteką, przychodnią zdrowia, fryzjerem, restauracją i innymi udogodnieniami”.

Osiedle Fatimskie
Autor: osiedlefatimskie.pl Na Osiedlu Fatimskim znajdzie się miejsce na park m.in. z kapliczką różańcową.

Na stronie inwestycji możemy się też dowiedzieć „o dodatkach specjalnych w cenie”. Chodzi o to, że mieszkańcy Osiedla Fatimskiego będą mogli korzystać ze wspólnego „parku z placem zabaw dla dzieci, fontanną, altaną i grillem oraz miejscem na modlitwę – ławki obok kapliczki z różańcem”.

Trochę dziwić może tylko, że wśród „dodatków specjalnych w cenie” deweloper wymienia również „ogrodzenie każdego budynku separujące od reszty kompleksu”. Samo Osiedle Fatimskie też ma być ogrodzone i monitorowane.

Jakie domy na Osiedlu Fatimskim?

„Kapliczka z różańcem” z pewnością wyróżnia Osiedle Fatimskie na tle innych osiedli domów w Polsce. Nas zainteresowało jednak przede wszystkim to, czy wyróżnia się ono np. standardem budowanych domów. Deweloperzy najczęściej podkreślają lokalizację, ale także architekturę, nowoczesność i wysoki standard energetyczny swoich domów. D.O.M. Development nie porusza kwestii energooszczędności. Informuje tylko, że domy na Osiedlu Fatimskim budowane są w technologii tradycyjnej.

Zobacz jak wygląda modelowy dom wielorodzinny w programie Mieszkanie Plus>>

 

Osiedle Fatimskie
Autor: osiedlefatimskie.pl Domy na Osiedlu Fatimskiem niczym szczególnym się nie wyróżniają.

Deweloper podaje też m.in. takie dane:

• fundament, strop: beton zbrojony;

• ściany parteru i poddasza murowane z betonu komórkowego gr. 25 cm. (Termalica/H+H);

• izolacja termiczna ścian – styropian gr. 15cm pokryty tynkiem akrylowym;

• dach w konstrukcji drewnianej pokryty blachą;

• rynny dachowe i rury spustowe grafitowe PCV;

• ocieplenie poddasza o gr. 20cm + płyta gipsowo-kartonowa na konstrukcji z profilu stalowo-cynkowego;

• strop poddasza – od góry płyta OSB, od dołu płyta gipsowo-kartonowa, na ruszcie systemowym;

• stolarka okienna PCW trójszybowa, ciepła/energooszczędna;

• instalacja gazowa doprowadzona do kotłowni i kuchni;

• kocioł dwufunkcyjny, energooszczędny, ze sterownikiem elektronicznym.

Co na to nasz redakcyjny ekspert?

– Na pierwszy rzut oka wygląda to na porządny, ale zwykły dom, jakich w Polsce powstają tysiące – komentuje Radosław Murat z miesięcznika Murator. – Nie określiłbym go nawet mianem energooszczędnego – dodaje.

Osiedle Fatimskie nie pierwsze w Polsce

1 kwietnia 2018 r. expressbydgoski.pl poinformował, że także w Bydgoszczy powstanie osiedle Boski Dar, na których sąsiadów miałaby połączyć wiara. Następnego dnia redakcja wyjaśniła, że to żart na prima aprilis.

„Była spora grupa, która bardzo ostro komentowała tę propozycję. Znalazły się również głosy, które taką inwestycję widziałyby w naszym mieście. Może więc jakiś deweloper podchwyci nasz żart i faktycznie takie osiedle powstanie” – stwierdziła redakcja.

Bydgoscy dziennikarze nie zdają sobie być może sprawy, że to co oni potraktowali jako żart, wiele osób traktuje bardzo serio. W spółce D.O.M. Development dowiedzieliśmy się, że budowa Osiedla Fatimskiego nie jest wcale nowym pomysłem. I że nie tylko na świecie, ale także w naszym kraju, powstały już i powstają podobne osiedla.

W 1996 r. w Trzciance koło Garwolina, nieco ponad 60 km na wschód od Warszawy, powstało miasteczko o nazwie Mariapoli Fiore dla rodzin katolickiego ruchu Focolari. Nie było to jednak komercyjne przedsięwzięcie deweloperskie. Ale już na warszawskich Bielanach przy ul. Encyklopedycznej firma Koneksim wybudowała komercyjnie Osiedle Rodzinne, które składa się zarówno z domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. W 2012 r. media pisały, że jest pierwszym w Polsce osiedlem dla katolików.

Z kolei na świecie najbardziej znanym przykładem katolickiej inwestycji jest liczące obecnie ponad tysiąc mieszkańców miasteczko Ave Maria na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą był amerykański miliarder Tom Monagham, założyciel sieci pizzerii Domino’s Pizza.

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej