Pasaż Simonsa w Warszawie – w miejscu po historycznej budowli ruszyła nowa inwestycja. Tajemniczy inwestor i projekt

2024-10-01 12:11
Pasaż Simonsa
Autor: Warszawa na starej fotografii, Warszawa 1960, p. 43, Public Domain Tak wyglądało handlowe centrum przy Nalewkach niedługo po wybudowaniu

Coraz mniej warszawiaków pamięta, że na pustym skwerze w narożniku ulicy Długiej zaraz za Arsenałem stał kiedyś budynek Pasażu Simonsa. Zniszczyła go wojna. Teraz skwer ustąpił miejsca placowi budowy nowego Pasażu Simonsa, który według pierwotnych założeń miał być luksusowym apartamentowcem. Jak będzie wyglądała inwestycja i kto ją wybuduje?

Dom naprawdę energooszczędny. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Tajemnicza budowa na działce po dawnym Pasażu Simonsa
  2. Pasaż Simonsa – historia
  3. Działka z wymiany i protesty powstańców
  4. Pasaż Simonsa z dawnej koncepcji

Bruk na ulicach przypomina okres przedwojenny, ale otoczenie odbudowanego po drugiej wojnie światowej Arsenału w Warszawie to już budownictwo powojenne. Jedyną pamiątką po dawnym budynku Pasażu Simonsa jest ścięty narożnik na skrzyżowaniu ulic Stare Nalewki i Długiej, którego kształt utrwalił ukośne ściany tego przedwojennego budynku.

Tajemnicza budowa na działce po dawnym Pasażu Simonsa

Plac budowy w narożniku Starych Nalewek i Długiej jest ogrodzony. Tablica informacyjna jednak podaje, że inwestorem nie jest spółka BBI Development, która wcześniej chciała tu budować, a spółka Serenus. Trudno jest o niej znaleźć informacje, a w KRS są jedynie podstawowe dane. Z listy nazwisk zarządu wynika, że jego skład tworzą osoby z biura architektonicznego Juvenes Projekt. Adres spółki Serenus jest również ten sam. Na pytanie, jakie zadaliśmy BBI Development na temat zmiany inwestora, otrzymaliśmy enigmatyczną odpowiedź.

Na tym etapie nie udzielamy informacji na temat przedmiotowej inwestycji. W odpowiednim czasie media zostaną poinformowane o szczegółach projektu

– odpowiedziała nam Anna Tuzek, Dyrektor ds. Marketingu w BBI Development S.A.

Oficjalnie budowa nowego Pasażu Simonsa jest rozpoczęta, co sugeruje tablica informacyjna. Nic w zasadzie jednak o niej nie wiemy. Pozostaje nadzieja, że sprawa szybko się wyjaśni i niebawem ujrzymy projekt oraz poznamy bliżej inwestora.

Pasaż Simonsa – historia

Pięciokondygnacyjny budynek powstał w 1903 r. w miejscu zabudowań klasztoru brygidek. Potężny gmach był przeznaczony na działalność handlową. Czworobok z wewnętrznym dziedzińcem miał ścięty trójścienny narożnik oraz duże przeszklenia, co nadawało mu bardzo nowoczesny wygląd. Mieściły się tu magazyny, hotele i biura. Przez pewien czas swoją siedzibę miał tutaj Sąd Grodzki. Interes szedł dobrze, więc Albert Simons wzniósł przy ulicy Nalewki zaraz za wlotem ulicy Wjazdowej kolejny budynek, wyższy o jedno piętro z charakterystycznymi narożnymi wieżyczkami.

Budynki zostały uszkodzone w 1939 r. podczas bombardowań Warszawy i częściowo rozebrane. Z miejscem tym wiąże się tragiczna historia z okresu Powstania Warszawskiego. Budynek z 1903 r. był kwaterą i bastionem batalionu Chrobry. Intensywnie bombardowany przez niemieckie bombowce nurkujące Ju-87, zawalił się, grzebiąc pod gruzami ponad 200 powstańców. Wydobyto potem tylko 99 ciał, a resztki wypalonej i zawalonej budowli rozebrano. W narożniku ulic urządzono parking i niewielki skwer. Nieco dalej wybudowany został w latach 50. XX w. socrealistyczny budynek w stylistyce neoklasycyzmu, w którym umieszczono m.in. wydziały Nauk Politycznych UW. Trakt pieszy od ul. Długiej wzdłuż niego w 2019 r. otrzymał nazwę Pasażu Simonsa.

Działka z wymiany i protesty powstańców

Ulica Nalewki była przed wojną głównym łącznikiem między Śródmieściem a Żoliborzem. Jej rolę przejęła wybudowana po wojnie ul. Nowotki, dzisiaj Andersa. Nalewki przemianowana na Bohaterów Getta stała się ślepą, krótką uliczką na tyłach Arsenału. Jedynym świadkiem jej dawnego znaczenia jest solidna przedwojenna kostka brukowa i zachowany odcinek torowiska tramwajowego.

Atrakcyjna działka po obu budynkach Pasażu przez wiele lat była wolna od zabudowy. Obok zbudowano w latach 60. i 70. XX w. bloki, biurowce i obiekty handlowe. W 2017 r. plany budowy apartamentowca na północnej części działki przy Ogrodzie Krasińskich oprotestował Związek Powstańców Warszawskich. Miasto wstrzymało inwestycję i przeprowadziło prace wykopaliskowe. Nic nie znaleziono i wybudowano tam już pod nowym adresem Stare Nalewki 4 (od 2019 r.) sześciokondygnacyjny kameralny apartamentowiec.

Sąsiednią działką już od dawna interesowała się spółka BBI Development. W 2011 r. powstała nawet wizualizacja apartamentowca, który wypełniłby pusty narożnik przy Arsenale w miejscu pierwszego budynku Pasażu Simonsa. Parcela była jednak własnością miasta. Deweloper postanowił dokonać transakcji wymiany, na którą po latach negocjacji przystały władze Warszawy. Za działkę w narożniku Długiej i Stare Nalewki miasto otrzymało budynek kina Wars na Rynku Nowego Miasta.

Kiedy ruszyła budowa, władze nakazały jednak wstrzymanie prac. Na plac wkroczyli archeologowie, po proteście środowisk kombatanckich, że coś jest budowane na powstańczym grobie. Podczas przeprowadzonych w 2022 r. wykopalisk odkryto fundamenty i piwnice, ale nie znaleziono nic poza elementami konstrukcji Pasażu Simonsa. Deweloper mógł przystąpić do budowy.

Pasaż Simonsa - koncepcja 2011
Autor: BBI Development W 2011 powstała koncepcja zabudowy działki po dawnym Pasażu Simonsa

Pasaż Simonsa z dawnej koncepcji

Znana jest pierwotna koncepcja, stworzona jeszcze w 2011 r. i zapewne nieaktualna. Tamta wstępna wizualizacja częściowo nawiązywała do dawnej bryły Pasażu Simonsa. Uwzględniono nawet charakterystyczny ukośny narożnik i podziały dawnego gmachu. Za koncepcję odpowiadało biuro architektoniczne Juvenes Projekt, z którym BBI Development współpracuje od lat. Wnętrza miał zaprojektować Jacek Synkiewicz. Autorzy nowego projektu budynku i wnętrz są znani z poprzedniej prestiżowej inwestycji, Rezydencji Foksal.

Nowy budynek miał pięć kondygnacji. W strefie mieszkaniowej planowano 30 dużych apartamentów w najwyższym standardzie wykończenia. Parter zarezerwowany był na usługi i handel, a wzdłuż ul. Długiej miało powstać miejsce pamięci, zrealizowane wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pasaż Simonsa
Autor: Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0 Plac budowy Pasażu Simonsa
Listen to "Hydroizolacja dachu - papa czy membrana? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Skra Warszawa - najnowsze zdjęcia z budowy

Czytaj więcej