Domy z prefabrykatów nawet w 5 dni! Jak się buduje domy z prefabrykatów?

2020-09-10 13:48
Domy z prefabrykatów
Autor: Pekabex Budowa Osiedla Jasielska w Poznaniu przez Pekabex. Przypomnijmy, że Pekabex jest producentem domów z prefabrykatów betonowych. Sprzedaje domy z prefabrykatów głównie do Skandynawii

Budowa domów z prefabrykatów bije rekordy szybkości. Prefabrykacja daje możliwość budowy domów jednorodzinnych nawet w 5 dni. Błyskawicznie w tej technologii powstają także budynki wielorodzinne czy całe osiedla. Ale szybkość budowy z prefabrykatów nie jest jedyną zaletą tej technologii.

Spis treści

  1. Wielki powrót domów z prefabrykatów
  2. Dlaczego domy z prefabrykatów?
  3. Jak się buduje domy z prefabrykatów - przykład osiedla
  4. Budowa osiedla domów z prefabrykatów - zdjęcia
  5. Domy jednorodzinne z prefabrykatów w 5 dni

Wielki powrót domów z prefabrykatów

W ostatnich latach prefabrykaty ponownie zyskują popularność. Da się to zauważyć zwłaszcza w Polsce, gdzie po złych doświadczeniach z budynkami z tzw. wielkiej płyty na wiele lat tak naprawdę zrezygnowano z rozwoju tego typu budownictwa. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, względy ekonomiczne sprawiły ponowne zainteresowanie tą technologią budowy, zwłaszcza że prefabrykacja i budownictwo modułowe dają coraz większe możliwości konstrukcyjne i architektoniczne. Elementy prefabrykowane stosowane są obecnie w niemal każdym sektorze budownictwa.

osiedle Jasielska z prefabrykatów
Autor: Pekabex Poznańskie Osiedle Jasielska. Pekabex rozpoczął inwestycje w 2018. Jedno piętro budynku mieszkalnego powstawało w 8 dni

Dlaczego domy z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów buduje się bardzo szybko i to główna zaleta tego typu budownictwa. Ale nie tylko. Elementy, z których montuje się domy powstają w specjalistycznych zakładach, na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, przy pełnej kontroli parametrów użytkowych. Przy produkcji optymalizowane są zapotrzebowanie na energię i surowce. Ponieważ prefabrykaty przygotowywane są według konkretnych projektów, pod konkretne inwestycje, nie ma tu mowy o odpadach pobudowlanych. Montaż wyrobów prefabrykowanych jest łatwy i minimalizuje ryzyko popełnienia błędu w sztuce budowlanej.

Zgodnie z aktualnymi trendami przy budowie domów z prefabrykatów można wykorzystywać technologię kompozytów, materiały pochodzące z recyklingu czy surowców naturalnych. Dzięki temu ta metoda budowy jest mniejszym obciążeniem dla środowiska, a to obecnie bardzo ważna zaleta. Istotne też jest, że elementy prefabrykowane można odzyskać po zakończeniu użytkowania budynku, a następnie wykorzystać w innym obiekcie bez znacznych nakładów pracy i energii. Warto też wspomnieć, że obecnie produkowane domy z prefabrykatów, jedno- czy wielorodzinne, są ciekawe pod względem architektonicznym. Nowoczesna prefabrykacja daje architektom naprawdę duże możliwości projektowe. Na rynku jest coraz więcej doświadczonych firm, które zajmują się budową domów z prefabrykatów, mających na swoich kontach ciekawe realizacje i oferujących często kompleksową realizację inwestycji, od projektu do stanu pod klucz.

Wyraźnie widać, że rozwój budownictwa prefabrykowanego w Polsce przyspiesza, m.in. dzięki rozwojowi nowoczesnych zakładów prefabrykacji. Przykładem może być fabryka firmy STEICO w Czarnkowie z trzema liniami produkcyjnymi. Potencjał zakładu pozwala wyprodukować elementy prefabrykowane do skonstruowania około 350 domów rocznie o powierzchni użytkowej ok. 130 m².

Jak się buduje domy z prefabrykatów - przykład osiedla

Firmy specjalizujące się w budowie domów z prefabrykatów chwalą się, że w przypadku budynku wielorodzinnego piętro powstaje w 8 dni roboczych - 4 dni robocze zajmuje montaż elementów prefabrykowanych i 4 dni potrzeba do wykonania okablowania instalacji elektrycznej oraz dozbrojenie i wypełnienie spoin pomiędzy elementami. Takie możliwości daje właśnie prefabrykacja.

Przykładem realizacji jest osiedle domów z prefabrykatów Jasielska w Poznaniu, które budował  Pekabex - producent domów z prefabrykatów betonowych. Było to pierwsze przedsięwzięcie deweloperskie tego typu. Łącznie do użytku oddano 56 mieszkań o powierzchni ok. 2828 m². Firma sprzedaje bowiem domy z prefabrykatów głównie do Skandynawii. Rocznie oddaje tam do użytku ponad 1,2 tys. mieszkań.

W tej inwestycji z elementów prefabrykowanych zaprojektowano konstrukcję wraz z garażem podziemnym. Część podziemna to układ słupowo-belkowy ze ścianami wypełniającymi oraz stropami z płyt kanałowych. Część mieszkalna to mieszanka ścian jedno- oraz trójwarstwowych, stanowiących główny układ konstrukcyjny. Ściany zewnętrzne stanowią elementy trójwarstwowe z pełni wykończoną w fabryce domów warstwą elewacyjną. Elewację pokrywa farba silikatowa, a spoiny między częściami imitującymi drewno wypełnia silikon.

Gotowymi elementami, które przyjechały z fabryki na budowę osiedla domów z prefabrykatów b jeszcze płyty sprężone stanowiące stropy budynku, które także zostały wyposażone w puszki elektryczne. Wmontowane w nich haki, na których bezpośrednio można zawiesić lampy sprawiają, że aranżacja wnętrz nie wymagały dodatkowych prac w wykończonym mieszkaniu. Biegi schodowe oraz spoczniki to także elementy prefabrykowane. Wytłumienie drgań oraz ograniczenie hałasu w ciągach komunikacyjnych gwarantują podkłady bi-trapezowe użyte podczas montażu wspomnianych elementów.

Budowa osiedla domów z prefabrykatów - zdjęcia

Domy jednorodzinne z prefabrykatów w 5 dni

Okazuje się, że dzięki technologii prefabrykacji nieduży dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym można zbudować w 5 dni. Dokładnie 3 dni zajęła prefabrykacja elementów według projektu, a 2 dwa ich montaż na placu budowy. W tak rekordowym tempie powstał energooszczędny, ekologiczny i zdrowy dom z prefabrykatów Trzeba jeszcze dodać, że do montażu budynku montażu wystarczyły 3 osoby i dźwig.

dom z prefabrykatów
Autor: STEICO Pierwszy w Polsce dom z systemowych prefabrykatów STEICO

To pierwszy w Polsce dom z systemowych prefabrykatów STEICO. Dom jednorodzinny o powierzchni parteru 71 m² i z poddaszem użytkowym o powierzchni 50 m² jest wykonany w technologii szkieletu drewnianego w standardzie pasywnym. Do budowy domu użyto kompletnie sprefabrykowanych elementów ścian, stropu i dachu o łącznej powierzchni 480 m². Wykonane precyzyjnie i zgodnie ze specyfikacją, dzięki zautomatyzowanemu procesowi produkcji odbywającemu się pod stałym nadzorem, gotowe elementy zostały dostarczone na plac budowy, gdzie wystarczyło je tylko zmontować.

montaż domu z prefabrykatów
Autor: STEICO Montaż domu z prefabrykatów. Ściany to jednen z prefabrykowanych w fabryce elementów

Proces montażu prefabrykatów, na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej, trwał zaledwie 2 dni. Dzięki temu, że na plac budowy dostarczane są elementy w zaawansowanym stopniu wykończenia, można budować szybciej i wygodniej od tradycyjnej metody murowanej. Wiele prac zostaje uproszczonych, a cały proces inwestycyjny jest w dużym stopniu skrócony. Mechanizacja procesu produkcji gwarantuje wysoką jakość paneli ścian, stropów i dachów, zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych. 

Prefabrykaty, których użyto w tej inwestycji wyprodukowane z wytrzymałego forniru LVL, belek dwuteowych i płyt drewnopochodnych, z przegrodami wypełnionymi izolacją z włókien drzewnych. Konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać naturalne walory i właściwości fizyczne drewna. 

Czytaj więcej