Przesądy budowlane w Polsce, czyli czego wystrzegać się przy budowie domu. Co zakopać w fundamentach?
Przesądy na budowach w Polsce to norma. Czy wiecie, że inżynierowie, architekci i inwestorzy często bywają przesądni? Wielu z nich woli nie kusić losu i stosuje różne rytuały przy budowie domu, aby zapewnić szczęście i powodzenie inwestycji. Co prawda większość twierdzi, że traktuje przesądy z przymrużeniem oka, ale czy czasem nie warto dopomóc szczęściu? Oto najpopularniejsze przesądy budowlane. Dowiedz się co zakopać w fundamentach i jakich materiałów używać na szczęście.
Spis treści
- Przesądy związane z budową domu - wiecha
- Zakładziny, czy wiecie co oznacza ten przesąd?
- Czy wiecie, że akt erekcyjny wywodzi się z przesądów?
- Według przesądów materiał też ma znaczenie
- Przesądy budowlane - gdzie budować dom?
- Co mówią przesądy o rozpoczęciu budowy?
- Przesądy, a przeprowadzka do nowego lokum
- Przesądy po przeprowadzce
- Przesądy budowlane - quiz
Przesądy związane z budową domu - wiecha
Najpopularniejszym budowlanym przesądem jest oczywiście wiecha. To symboliczny bukiet lub wieniec z gałęzi, kwiatów, a dawniej ze słomy, wywieszany na znak zakończenia ważnego etapu budowy. Czy wiecie co oznacza wiecha? Otóż od zawsze była ona symbolem powstawania czegoś nowego, a także nierozerwalnego związku człowieka z naturą. To również ofiara dla bóstw, duchów czy innych sił przyrody. Poza tym, kiedy na budynku zawiśnie wiecha, każdy inwestor powinien wiedzieć, że już czas na świętowanie. Mówiąc wprost - trzeba dać robotnikom po flaszce i mieć świadomość, że kolejny dzień na budowie, to dzień stracony. Niektórzy z tej okazji organizują poczęstunek. Co, jeśli na budowie zabraknie wiechy? Wierzy się, że mogłoby to ściągnąć nieszczęście. Pominięcie tego zwyczaju do dziś wydaje się wręcz niemożliwe. Gdyby jednak tak się stało, trzeba liczyć się z tym, że ekipa budowlana może opuścić budowę, traktując zdarzenie jako poważny afront.
Zakładziny, czy wiecie co oznacza ten przesąd?
Zakładziny to nazwa bardzo popularnego do dziś zwyczaju wmurowania kamienia węgielnego. Nazywa się tak pierwszy położony na budowie kamień lub cegłę. Kiedyś obrzęd zakładzin obchodzono po położeniu podwalin pod dom. Brali w nim udział majstrowie budujący dom oraz przyszli domownicy i najbliżsi sąsiedzi. Dziś wydarzenie to celebrowane jest przede wszystkim na dużych budowach. Oznacza rozpoczęcie szczególnie ważnej inwestycji, np. budynku komercyjnego czy użyteczności publicznej, obiektu sakralnego, itp.
Czy wiecie, że akt erekcyjny wywodzi się z przesądów?
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego zazwyczaj jest łączona z wmurowaniem aktu erekcyjnego. To oficjalny dokument, w którym wymienia się inicjatorów, fundatorów, budowniczych danej inwestycji. Trzeba go włożyć do kapsuły, a wraz z nim aktualne wydanie miejscowej gazety, monety lub banknoty, zdjęcia uczestników budowy czy terenu z okresu poprzedzającego rozpoczęcie inwestycji. Dziś to swego rodzaju pamiątka dla potomności. Kiedyś obrządek ten był nawet krwawy, gdyż przy progu domu składano ofiarę z kury lub koguta, a pod narożnikami domu zakopywano chleb, ziarno, różaniec, monety, nawet obcas buta, aby domowi nie brakowało przyjaciół. Skorupki jaj natomiast miały zapewniać zdrowe dzieci, a także zabezpieczyć dom przed działaniem cieków wodnych. Czy wiecie, że aby w nowym domu żyło się szczęśliwie właściciel inwestycji powinien obsikać fundamenty?
Według przesądów materiał też ma znaczenie
Kiedyś budowano głównie z drewna, dlatego też przesądy dotyczą właśnie tego materiału. Zgodnie z wierzeniami, do budowy nie powinno się używać wiatrołomu. Takie drzewo wróży nieszczęście. Dawniej przy transporcie materiału na plac budowy pomagali krewni i sąsiedzi. Brak pomocy z ich strony mógł ściągnąć na inwestora i jego rodzinę nieszczęście.
Przesądy budowlane - gdzie budować dom?
Zgodnie z przesądami należy unikać działek, na których wylegują się koty. To zawsze zły omen. Natomiast dobrą praktyką jest zapędzenie na plac budowy stada owiec. W miejscu, gdzie zwierzęta zbiorą się w grupę, najlepiej zaprojektować sypialnię. Przy wybieraniu lokalizacji domu powinniśmy także unikać miejsc rozlewu krwi czy pogorzelisk.
Co mówią przesądy o rozpoczęciu budowy?
Ten niezwykle ważny moment rozpoczęcia budowy był kiedyś specjalnie wyznaczany przez astrologa. Odpowiednia data zapewniała bezpieczeństwo i trwałość domu. Zgodnie z przesądami budowanie domu może się zacząć wyłącznie w środę lub w sobotę, najlepiej w czasie pełni księżyca. W tym dniu warto też wydać wystawne, rodzinne przyjęcie, czyli tzw. zakładziny. Dawniej wszyscy wiedzieli, że budowy pod żadnym pozorem nie można rozpoczynać w poniedziałek.
Przesądy, a przeprowadzka do nowego lokum
Idealne dni na przeprowadzkę to środa i sobota - uważane są za bardzo szczęśliwe. Absolutnie nie powinno się przeprowadzać w niedzielę, bo to naruszenie katolickiego przykazania, aby „dzień święty święcić”, co może przyczynić się do przedwczesnej śmierci domowników. Niedobrze jest też organizować przeprowadzkę w poniedziałek i piątek. A co z miesiącami? Okazuje się, że najgorszy jest listopad i grudzień. W tych miesiącach dni są coraz krótsze, a to oznacza, że w przyszłości wszystkiego może ubywać mieszkańcom. Przenosiny 29 lutego to też niepotrzebne kuszenie losu. Szczęścia w nowym domu nie zapewni także przeprowadzka w trakcie wichury, która wróży oziębłość w uczuciach, a nawet rozpad rodziny. Złą porą na zmianę miejsca zamieszkania jest też nów lub pełnia. Żeby w nowym domu dobrze się mieszkało, trzeba koniecznie zorganizować „parapetówkę”. Kiedyś uroczystość tę nazywano zasiedlinami lub obsiedlinami. Przesąd głosi, że pierwszej nocy w nowym domu nie powinni spędzać właściciele, a ktoś inny. Taki zabieg ma zapewnić gospodarzom same dobre sny.
Przesądy po przeprowadzce
Pierwszym meblem wniesionym do domu powinien być stół, aby nigdy nie zabrakło w nim chleba. To też symbol bliskich więzi rodzinnych. Jeżeli pierwsze wniesiemy łóżko, ryzykujemy częstymi chorobami. Nie powinno się zabierać do nowego domu starych, niepotrzebnych sprzętów, gdyż przyciągają one za sobą dawne troski i nierozwiązane problemy. W przedpokoju powinno zawisnąć lustro, które odstraszy złe duchy. Domowe szczęście gwarantuje też podkowa, którą należy przybić nad wejściem. Do nowego domu pierwszy powinien wejść mężczyzna. To wróży pomyślność. Dobrobyt domownikom zapewnią rozrzucone po kątach drobne monety. Koniecznie powinna to zrobić pani domu. Szczęście w nowym domu gwarantuje też potłuczenie szkła, ale nie lustro, bo to siedem lat nieszczęść dla całej rodziny. Trzeba też pamiętać pierwszy sen w nowym domu, ponieważ jest on proroczy. Małżeństwa powinny unikać zakupu mieszkań od właścicieli, którzy się rozwiedli, ponieważ spotka ich taki sam los. Jest też pewien żartobliwy zwyczaj, który nakazuje, aby przed nowym domem postawić miotłę. Po co? A po to, żeby inne czarownice widziały, że któraś z nich już tu mieszka.