Schody z drewnianych blatów - drewno egzotyczne
W powszechnej świadomości drewniane blaty znane są jako doskonały element dekoracyjny w kuchniach, gdzie pełnią funkcję blatu. Wykorzystuje się je jako parapety, ale mogą także doskonale spisywać się jako stopnie schodów.
Schody poza swoją podstawową funkcjonalnością, czyli łączeniem poszczególnych kondygnacji w budynku, stanowią także element dekoracyjny wnętrza. Coraz większą wagę przykłada się do ich stylistycznego dopasowania do wystroju wnętrza. Wygląd jednak to nie wszystko – ważne są też walory użytkowe – także i w tym zakresie drewniane blaty mają się czym wyróżnić.
Blaty drewniane klejone z drewna są hitem na rynku materiałów stosowanych przy wyposażeniu wnętrz i coraz częściej stosowane są jako stopnie schodów –mówi Olga Mazurowska z DLH Poland. Te wykonane z drewna egzotycznego są o wiele trwalsze niż te z krajowych gatunków. Wynika to z właściwości drewna egzotycznego, które ma bardzo dużą gęstość i wysoką stabilność - to jest mniejszy współczynnik skurczu.
W naszym kraju wciąż dużą popularnością cieszą się schody żelbetonowe. Są wznoszone razem z innymi elementami domu. Najpierw przygotowuje się deskowanie, następnie wykonuje zbrojenie, aby na końcu należy przygotować i ułożyć mieszankę betonową. Takie schody są dość masywne, solidne i trwałe, budzą poczucie bezpieczeństwa. Nie są jednak zbyt wyrafinowane stylistycznie a blaty drewniane wykorzystane jako stopnie, nadadzą im niepowtarzalnego charakteru.
Autor: DLH Poland
Schody wykończone blatami drewnianymi z drewna egzotycznego, dzięki dostępnej kolorystyce i ciekawemu wzornictwu, można dopasować właściwie do każdego wnętrza.
Jeśli chcemy aby stopnie schodów były w kolorze ciepłego brązu mamy do wyboru drewno Teak lub Iroko. Teak charakteryzuje ciekawa struktura, oraz duża zawartość naturalnych olejków i kwasu krzemowego. Przekłada się to na jego trwałość i odporność na wodę (wykonywano z niego części statków narażone na szybkie zużycie). Ciemny kolor drewna maskuje ewentualne zabrudzenia a błoto czy wilgoć wnoszone na butach nie stanowią dla niego problemu. Iroko to z kolei gatunek o złocisto-miodowym kolorze, podobnie jak Teak bardzo wytrzymały i odporny na wodę, co pozwala długo cieszyć się jego walorami estetycznymi.
Blaty z drewna egzotycznego pozwalają na różne kolorystyczne rozwiązania. Ciekawym stylistycznie akcentem są stopnie z czerwonych odcieni drewna. Niektóre gatunki jak Merbau czy Jatoba charakteryzują się czerwonawym odcieniem – mówi Olga Mazurowska. Merbau ma ciekawą cechę, mianowicie niektóre z naczyń wypełnione są żółtym, połyskującym pyłem, który do złudzenia przypomina złote inkrustacje w kształcie drobnych pasemek, co daje bardzo ciekawy efekt stylistyczny.
Innym czerwonawym drewnem jest Jatoba, które bywa nazywane „diamentową wiśnią”, ponieważ pod względem twardości jest wśród drewna tym czym diament wśród minerałów. Jest bardzo wytrzymałe, co w połączeniu z ciekawym rysunkiem sprawia, że świetnie nadaje się na mocno użytkowane powierzchnie, jakimi są schody.
Ciekawym kolorem wyróżnia się Palisander, jest prawie czarny. Ciemne barwy sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy do zagospodarowania jest większa powierzchnia schodów.
Również ciemne są blaty wykonane z drewna Wenge, gatunku, który przez tysiące lat wykorzystywano w Afryce do wyrobu ceremonialnych masek oraz statuetek bożków. Jego atutem jest bardzo wyrazisty rysunek naprzemiennych jasnych i ciemnych pasm drewna, układającego się we wzory. Świetnie sprawdzi się na schodach, ponieważ jest bardzo odporne na ścieranie i nie widać na nim śladów zabrudzeń. Również bardzo stabilny i wytrzymały jest orzech amerykański (Juglans Nigra) charakteryzujący się szlachetną brązową barwą.