Sprzeczna 4 – nowoczesny blok z prefabrykatów
Kolejna kameralna inwestycja mieszkaniowa nazywana też "nowoczesną praską kamienicą". Budynek powstał w innowacyjnym systemie prefabrykatów żelbetowych. Inwestorem jest Budizol, a projekt obiektu opracowali architekci z pracowni BBGK Architekci.
Nowoczesna kamienica przy ul. Sprzecznej 4 na warszawskiej Pradze dobiega końca. Ten kameralny, siedmiokondygnacyjny budynek kolorem i formą nawiązuje do architektury ceglanych praskich kamienic. Taki był zamysł architektów z pracowni BBGK Architekci, gdyż znaczną część zabudowy w niedalekim sąsiedztwie stanowią kamienice z początku XX wieku oraz z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Oryginalna faktura i kolor elewacji budynku powstały dzięki wykorzystaniu nowoczesnego betonu architektonicznego barwionego w masie.
Inwestycja jest niezwykle oryginalna i wyznacza nowe trendy w budownictwie. Głównie dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji, która nie cieszy się uznaniem w Polsce, za to jest bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej oraz w Skandynawii. Inwestor, firma Budizol, na nowo wprowadza materiał na rynek polski. Wszystkie prefabrykaty żelbetowe potrzebne do wzniesienia budynku powstały w fabryce Budizol we Włocławku. Są one efektywne energetycznie, co zapewnia wysoką izolację termiczną, akustyczną oraz odporność na wilgoć i zniszczenia. Zostały też wykonane z wysokiej jakości materiałów, z dużą starannością. Proces projektowania poszczególnych elementów odbywał się przy współpracy architektów, konstruktorów i biura projektowego zakładu prefabrykacji. Dzięki temu współczesne prefabrykaty w niczym nie przypominają cieszącej się złą sławą „wielkiej płyty”.
Blok zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej, w podłużnym układzie konstrukcyjnym. Rozstaw słupów i elementów konstrukcyjnych w całym obiekcie wyznaczają moduły mieszkań i miejsc parkingowych kondygnacji podziemnej. Stropy oparte są na podłużnych ścianach żelbetowych zewnętrznych i korytarzowych. Ściany podłużne i poprzeczne opierają się na żelbetowym ruszcie stropu nad garażem, który przekazuje obciążenia z konstrukcji słupowo-ścianowej nadziemnej części budynku na słupy i ściany kondygnacji –1. Strop nad tą kondygnacją oraz ruszt wykonano jako prefabrykowany z płyt kanałowych sprężanych, z elementami monolitycznymi. Pozostałe stropy nadziemia to stropy kanałowe i filigranowe. Ze względu na wymiary oraz geometrię budynku, nie wymagał on dylatowania.
Zastosowana technologia prefabrykacji znacznie skróciła czas trwania prac budowlanych. Inwestycja nie wymagała dużego placu budowy. Każdy element był indywidualne projektowany. Dodatkowo koszty prowadzenia prac można było z góry oszacować i zoptymalizować.
W budynku będzie 57 mieszkań o powierzchni od 28 do 100 m². Każde z nich będzie miało 1, 2 lub nawet 3 balkony. Na parterze znajdzie się lokal usługowy. Do dyspozycji mieszkańców będzie również teren zielony, miejsca rowerowe i postojowe dla samochodów oraz komórki lokatorskie. Inwestycja zostanie oddana do użytku w październiku 2016.
Nazwa inwestycji: Sprzeczna 4
Lokalizacja: ul. Sprzeczna 4, Warszawa, Praga Północ
Funkcja: mieszkaniowa
Inwestor/deweloper: Budizol sp. z o.o.
Projektant: BBGK Architekci
Liczba kondygnacji: 7
Zakończenie budowy: październik 2016