W miejscu dawnych magazynów powstanie osiedle. W samym sercu Krakowa

2024-06-21 9:59

W miejscu dawnych magazynów Twierdzy Kraków Echo Investment i Archicom zrealizują kameralne wielofunkcyjne osiedle Wita. Budynki o nowoczesnej bryle nawiązują ceglanymi elewacjami do architektury położonej w ich sąsiedztwie zabytkowego Centrum Aprowizacyjnego Twierdzy Kraków, obecnie Muzeum AK.

Spis treści

  1. Ceramika w roli głównej
  2. Małe miasteczko w mieście
  3. Stąd jest wszędzie blisko
  4. Mieszkania, biura, sklepy a nawet akademik

Przez ostatnie 20 lat tereny pomiędzy ulicą Rakowicką, a Aleją 29 Listopada w sąsiedztwie dworca kolejowego zmieniły się nie do poznania. Nowe dworce autobusowy i kolejowy tworzące krakowskie centrum komunikacyjne. Nowy jest układ komunikacyjny z szeroką ulicą Wita Stwosza i tunelami – krótszym drogowym pod dworcem i dłuższym tramwajowym spinającym Rondo Mogilskie z ulicą Pawią. Zmienił się też krajobraz terenów w okolicy klasztoru Karmelitów i cmentarza Rakowickiego, kiedyś zajmowanych przez Wojsko Polskie. Dzisiaj na większości z nich wznoszą się nowoczesne osiedla apartamentowe. Ostatnią niezabudowaną jeszcze przestrzeń przy ulicy Wita Stwosza zajmie właśnie zespół mieszkalny Wita, który będą realizować wspólnie Echo Investment i Archicom.

Ceramika w roli głównej

Kompleks budynków wkomponuje się w otoczenie swoją klasyczną architekturą i materiałem wykończeniowym, jakim dla wszystkich obiektów jest cegła. Wybór tego klasycznego materiału elewacji upodobni wizualnie nowe osiedle do otoczenia, w której powstanie. Jednocześnie będzie też architektonicznym odniesieniem do zabudowy Krakowa, w którym cegła elewacyjna była szeroko wykorzystywana od wieków. Materiał ten wybrali projektanci kompleksu z biura architektonicznego MOFO Architekci w konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Małe miasteczko w mieście

Wzdłuż ulicy Wita Stwosza powstanie enklawa zabudowy, która będzie tworzyć zamkniętą całość. Każdy dom ma tu inną formę, ale cechą wspólną wszystkich obiektów jest materiał wykończenia i podziały elewacji, w których główną rolę będą odgrywały okna. Układ zabudowy będzie przypominał miasteczko z szerokimi wysadzanymi drzewami głównymi ulicami przecinającymi się w środku na zielonym skwerze niczym na dawnym głównym miejskim placu. Partery budynków wzdłuż uliczek będą zagospodarowane na lokale usługowe i sklepy. Są tu nawet podcienia! Będą też biura, bo Wita ma łączyć funkcje mieszkalną, usługową, biurową oraz czasu wolnego dla mieszkańców i ich gości. Ma tu się dobrze mieszkać, pracować i spotykać z sąsiadami, jak w małym miasteczku. Pomiędzy domami będzie dużo zieleni, a ruch samochodowy poprowadzony zostanie obrzeżami, aby nie zakłócać spokoju.

Stąd jest wszędzie blisko

Dodatkowym atutem Wity jest lokalizacja. Tuż obok po przeciwnej stronie ulicy znajduje się krakowskie centrum komunikacyjne z dworcami kolejowym i autobusowym i przystankami autobusów i tramwajów. W odległości kilkuset metrów znajdują się dwie renomowane krakowskie uczelnie: Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Krakowska. Spacerkiem w piętnaście minut można będzie stąd dojść na Stare Miasto i do Opery Krakowskiej.

Mieszkania, biura, sklepy a nawet akademik

Osiedle powstanie na działce o powierzchni 3 ha i będzie realizowane etapami. W dwóch budynkach czterokondygnacyjnych będzie 26,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Będą one zlokalizowane w pierwszej linii osłaniając część mieszkalną i usługową od zgiełku pobliskiej ulicy.

Część mieszkalną osiedla tworzą dwa budynki pięciokondygnacyjne, w których zaplanowano 176 mieszkań i apartamentów o zróżnicowanym metrażu od 30 do 97 m2 oraz lokale usługowe.

Mieszkania będą miały duże przeszklenia, balkony, tarasy lub ogródki. W budynkach będą dostępne liczne udogodnienia: rowerownie, komórki lokatorskie, podziemne stanowiska garażowe. O bezpieczeństwo i komfort zadba system kontroli dostępu sterowany aplikacją Bluebolt i system inteligentnego mieszkania. Umożliwi to m.in. bezdotykowe otwieranie drzwi, bram czy przywołanie windy.

Na obrzeżu kompleksu zaplanowany został sześciokondygnacyjny akademik.

Część biurowa i mieszkalna ma zostać oddana do użytku w listopadzie i grudniu 2025 r. Budynek akademika jeszcze nie ma określonej daty przekazania do użytkowania, ale cały kompleks ma być gotowy w 2026 r.

10 największych hoteli w Polsce - zdjęcia

Czytaj więcej