Żerań. Nad warszawskim Kanałem Żerańskim powstaną osiedla mieszkaniowe

2018-02-14 12:43
Żerań. Osiedle mieszkaniowe
Autor: commons.wikimedia/Cezary p W Porcie Żerańskim i dawnej fabryce FSO powstaną wielofunkcyjne osiedla mieszkaniowe

Niebawem ruszą konsultacje społeczne dotyczące kolejnej metamorfozy Żerania. W niedalekiej przyszłości zamiast drzew w okolicy Kanału Żerańskiego wyrosną osiedla mieszkaniowe. To pilotażowy projekt miasta – „ Osiedla Warszawy”. Główny argument – musimy zapobiegać rozlewaniu się stolicy na peryferie.

- Znowu wszystko zabudujemy? Co z drzewami? - pytają aktywiści. Miasto odpowiada – Tereny położone tak blisko centrum miasta trzeba wykorzystać na nowe inwestycje. Musimy zapobiegać rozlewaniu się miasta na peryferie. Ostateczna decyzja o zmianie zagospodarowania terenu zapadnie po odbyciu konsultacji i warsztatów społecznych.

Wielofunkcyjne osiedla mieszkaniowe mają powstać w Porcie Żerańskim i dawnej fabryce FSO

Rozpoczęcie nowej inwestycji będzie poprzedzone dialogiem miasta z inwestorami i stroną społeczną. W konsultacjach wezmą udział potencjalni mieszkańcy, sąsiedzi, organizacje pozarządowe, a nawet aktywiści działający lokalnie.

Chodzi o przeanalizowanie kierunków rozwoju przestrzennego terenów Portu Żerańskiego i dawnej fabryki FSO. Wyniki dyskusji mają być wykorzystane przy tworzeniu nowego studium zagospodarowania przestrzennego. W prace analityczne mają być zaangażowani architekci, urbaniści i socjolodzy. W dyskusji mogą wziąć udział partnerzy zainteresowani inwestycjami na terenie Portu Żerańskiego i Żerania FSO.

Żerań. Osiedle mieszkaniowe
Autor: UM Warszawa „ Osiedla Warszawy”. Port Żerański i Żerań FSO. Działki pod osiedla mieszkaniowe

- Projekt „Osiedla Warszawy” ma przede wszystkim stworzyć taki model współpracy z mieszkańcami i inwestorami, dzięki któremu w transparentny, bezpieczny, profesjonalny i partycypacyjny sposób powstaną koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje – Poprzez tę inicjatywę chcemy budować miasto, które ma służyć jak najlepiej obecnym i przyszłym pokoleniom.

Zrównoważony rozwój miasta

Projektowi „Osiedla Warszawy” przyświeca idea, że „miasto to coś, czego nie jesteśmy w stanie stworzyć w pojedynkę” (Charles Montgomery, „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”). Ratusz liczy na to, że dzięki nowemu programowi powstaną wielofunkcyjne osiedla gwarantujące wysoki standard życia mieszkańców, wysoką jakość architektury oraz zrównoważony rozwój miasta. Na Żeraniu mogą powstać osiedla dla 4, a nawet 10 tys. mieszkańców.

Krajobraz Żerania zmieni się bez względu na wynik konsultacji

Krajobraz nad Kanałem Żerańskim do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni zmieni się nie tylko za sprawą budowy nowych osiedli. Firma Gaz-System właśnie zaczęła wycinkę ponad 5000 drzew. W okolicach Kanału Żerańskiego stanęła groźnie wyglądająca tabliczka "Ścinka drzew. Wstęp wzbroniony". Na tym ponad 10-kilometrowym terenie zieleni powstanie gazociąg, który połączy elektrociepłownię Żerań z rurą w Rembelszczyźnie. Wycinka drzew od dawna budzi duże kontrowersje wśród mieszkańców i aktywistów. Mieszkańcy Białołęki są rozżaleni, że zielony zakątek ze ścieżką pieszo-rowerową zniknie. Ciekawi jesteśmy jak w tych okolicznościach będą przebiegały konsultacje społeczne.

Żerań. Osiedle mieszkaniowe
Autor: commons.wikimedia/Essem Tak aktualnie wygląda krajobraz nad Kanałem Żerańskim

Kiedy odbędą się konsultacje społeczne?

Jeszcze w lutym mamy poznać inwestorów zainteresowanych realizacją nowej inwestycji na terenie Portu Żerańskiego i Żerania FSO. W marcu odbędą się trójstronne warsztaty, podczas których zainteresowani będą spacerować po obu stronach Kanału Żerańskiego, dyskutować, tworzyć, oceniać prezentacje i makiety. W warsztatach weźmie udział kilkadziesiąt osób reprezentujących wszystkie strony.

- W procesie ważne miejsce zajmuje strona społeczna. Chcemy zestawić jej interesy z aspiracjami inwestorów i właścicieli działek w Porcie Żerańskim oraz na Żeraniu FSO – mówi Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego i dodaje – Wierzymy, że dzięki projektowi jesteśmy w stanie razem znaleźć elementy, które łączą wszystkie strony.

Dorobek z warsztatów zostanie zaprezentowany publicznie. Będzie to początek kolejnego etapu konsultacji społecznych. Warszawiacy będą mogli wyrazić swoje opinie i uwagi do wstępnie wypracowanej koncepcji. Pod koniec kwietnia powinien być gotowy raport podsumowujący cały proces dialogu.

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej