Żorro. Budynek w pelerynie z żelbetowej kratownicy. Apartamentowiec Macieja Franty

2024-11-26 16:05

Żorro. Apartamentowiec w Żorach projektu Macieja Franty jest już niemal gotowy. To ten, który ma być budynkiem - superbohaterem i ma ponad 15 tys. roślin na ścianie wertykalnej. Trwają prace w mieszkaniach. To niecodzienny budynek. Jest tu 51 mieszkań.

Spis treści

  1. Żorro w Żorach
  2. Architekt o projekcie
  3. Kim jest Maciej Franta?
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Żorro w Żorach

Jak opisuje projekt sam architekt: - Budynek ukształtowano poprzez modyfikację kubatury typowych obiektów z wielkiej płyty, stanowiących bezpośredni kontekst, i nadanie im wyjątkowości oraz cech architektonicznego „superbohatera” – tak o powstawaniu apartamentowca pisał autor projektu, Maciej Franta na łamach magazynu Architektura Murator w zeszłym roku.

Żorro to budynek - superbohater. Już dobiga końca jego budowa, a architekci szykują się do oficjalnych sesji zdjęciowych. To nie jest zwyczajny apartamentowiec. Budynek otoczono żelbetową kratownicą, która stanowić będzie podporę dla rozległych, obsadzonych zielenią tarasów.

  • W budynku jest 51 mieszkań
  • o powierzchni od 28 do 114 m².

Żorro stał się sławny jeszcze przed ukończeniem. Apartamentowiec znalazł się m.in. w finale konkursu Plan Awards 2022, organizowanego przez włoski magazyn „The Plan − Architecture & Technologies in Detail”. Zdobył też nagrodę World Design Awards 2022.

Dziesięciokondygnacyjny budynek o kaskadowej bryle powstaje przy ul. Handlowej 44 w Żorach. Obok jest osiedle Korfantego.

Architekt o projekcie

Maciej Franta tak opisuje projekt Żorro w Żorach: Podstawą stworzenia projektu był tradycyjny blok z wielkiej płyty, któremu przydałaby się rewolucyjna zmiana. Zastosowano więc modyfikację kubaturową w postaci zdecydowanego przecięcia bryły pod kątem ostrym, odsłaniając tym samym „serce” budynku. Dach stanowi kaskada tarasów pełnych roślinności, w których tętni życie mieszkańców bloku. Za „pelerynę” śląskiego superbohatera uznaje się prefabrykowane żelbetowe tarasy tworzące dodatkową otwartą przestrzeń.

I dodaje:

Blok jest wykonany w tradycyjnej technologii, postawiono na żelbetową konstrukcję i murowane ściany. Tarasy tworzą prefabrykowane żelbetowe elementy. Doskonałym uzupełnieniem całości są wysokiej jakości okna oraz drewniane elementy wykończenia na tarasach i balkonach.

Kim jest Maciej Franta?

To architekt, założyciel pracowni architektonicznej Frantagroup Architects, którą prowadzi od roku 2012. Urodził się w Chorzowie 9 października 1983. Jest wnukiem sławnego architekta Aleksandra Franty, autora projektu m.in. Kukurydz na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Maciej Franta wraz z ze znanym architektem Robertem Koniecznym odpowiadają też za rozbudowę – a w zasadzie dokończenie budowy uzdrowiska w Ustroniu. Projektują nowe piramidy, trasy spacerowe. Najwięcej nagród zebrał jego projekt z Chorzowa - Villa Reden. A tak ma wyglądać Uzdrowisko Ustroń po rozbudowie.

Żorro jest czarny, ma nietypowy kształt i kaskadowe tarasy. 

Dom naprawdę energooszczędny. POGAD@NE. ZBUDOWANE
Na jakie parametry produktów zwrócić uwagę podczas wyboru technologii budowy domu? Jaki fundament wybrać? Jak zamontować stolarkę okienną, by nie tracić ciepła? Jak w praktyce osiągnąć parametry izolacyjne założone w projekcie? Jak zweryfikować wykonawców ?Dowiedz się, że budowa domu energooszczędnego i pasywnego może być łatwiejsza niż myślisz. Gośćmi redaktora naczelnego Muratora, Piotra Laskowskiego, byli tym razem: Tomasz Wójcik – Prezes polskiej rodzinnej firmy IZODOM, Maciej Hedwig – Współzałożyciel firmy HR Nieruchomości, wieloletniego Partnera IZODOM
Pogad@ne. Zbudowane.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej