Zrównoważony rozwój a urbanistyka. Jaką przyszłość ma obszar Gdynia Zachód?

2012-05-22 13:55
Jaka przyszłość dla Gdyni Zachód?
Autor: TUP S.A.

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zaprojektowane zgodnie z "nową urbanistyką" przyciągają inwestorów. Zrównoważone dzielnice podnoszą atrakcyjność lokalną, a te dobrze zaprojektowane i odpowiadające potrzebom społecznym, są często argumentem przemawiającym za stworzeniem inwestycji właśnie w tym mieście. Czy Gdynia Zachód ma szansę zostać wizytówką zrównoważonego rozwoju i "nowej urbanistyki" na Pomorzu?

Inwestycja Gdynia Zachód wpisuje się w zrównoważny rozwój Trójmiasta. W ostatnich latach wzrosła dynamika zasiedlenia tego obszaru, a konieczność zmiany obecnych planów miejscowych wymaga określenia sposobu zagospodarowania tej nowej dzielnicy tak, by spełnić oczekiwania inwestorów, władz miasta oraz obecnych i przyszłych mieszkańców.

Przeczytaj również: Zrównoważony rozwój w Szwajcarii. Efektywność energetyczna i trwałość budynków - szkolenie

Gdynia Zachód a nowa urbanistyka

Gdynia Zachód to obszar, który tworzą głównie dzielnice Chwarzno-Wiczlino oraz część Dąbrowy, a nazwy funkcjonują alternatywnie. Gdynia Zachód, dla architektów i urbanistów, jest obszarem idealnym do wdrożenia zasad nowej urbanistyki. Dlatego władze Gdyni za priorytet uznały uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania tej przestrzeni. W rezultacie, miejski obszar Gdyni zaczął się rozwijać. Na terenie Gdyni Zachód budowane jest już nowe przedszkole, którego inwestorem jest Hossa. Warto zaznaczyć, że dużym impulsem do rozwoju tego obszaru Gdyni było zaangażowanie się w budownictwo wielorodzinne gdyńskiego dewelopera, firmy Grupa Inwestycyjna Hossa SA .
Gdynia Zachód to obszar, którego zagospodarowanie przestrzeni uwzględnia nie tylko osiedle miaszkaniowe o spójnej i oryginalnej zabudowie, ale obejmuje również stworzenie obszarów wielofunkcyjnych. Takie zrównoważone projekty urbanistyczne minimalizują negatywne zjawiska społeczne i środowiskowe.

– W dzielnicy takiej jak Gdynia Zachód, potrzebne jest centrum, nowe miejsca pracy, szkoły, parki i sprawny system komunikacji. Należy uwzględnić potrzeby osób starszych, rodzin z dziećmi i rowerzystów. Ta część Gdyni ma szansę stać się nowoczesną, europejską dzielnicą zbudowaną w sposób zrównoważony, a w rezultacie przyczynić się do poprawy pozycji konkurencyjnej całej Gdyni, jako miasta przyjaznego mieszkańcom i biznesowi – mówi Maciej Mycielski, architekt z pracowni Mycielski Architecture & Urbanism, organizator warsztatów Charette w Gdyni.

Jaka przyszłośc dla Gdyni Zachód?
Autor: Grupa Inwestycyjna Hossa SA

Zrównoważony rozwój sposobem na migrację?

Zrównoważony rozwój dzielnicy Gdynia może nie tylko podnieść jakość życia mieszkańców, ale z pewnością zmniejszy migrację. Należy zaznaczyć, że od 2004 roku, z Gdyni każdego roku wyjeżdża ok. 500 osób. Dlatego tak istotna jest współpraca Miasta i prywatnych inwestorów w kształtowaniu przestrzeni miejskiej wysokiej jakości.

– W całej Europie widzimy wzmożoną współpracę inwestorów i władz w kształtowaniu wysokiej jakości przestrzeni miejskiej – przekonuje Zbigniew Łytkowski, członek zarządu firmy Grupa Inwestycyjna Hossa SA, inwestora na terenie dzielnicy Gdynia Zachód.

Zarówno dzielnice, jak i osiedla mieszkaniowe realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, nie tylko podnoszą atrakcyjność terenów miejskich, ale często są argumentem przemawiającym za stworzeniem inwestycji biznesowej w mieście, które takie warunki proponuje. Innowacyjne metody organizowania przestrzeni podnoszą również wartość gruntów na osiedlu, podobnie jak i w bliskiej okolicy. Dla porównania, takie modelowe osiedle mieszkaniowe zostało zrealizowane w Sztohkolmie. Przedsięwzięcie zrealizowane przez Hammarby Sjöstad, polegało na wybudowaniu osiedla w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem. Zrealizowane przedsięwzięcie nie tylko podniosło wartość gruntów o 20 procent, ale także zaowocowało stworzeniem 8 tys. nowych miejsc pracy. Od ponad dwóch dekad na świecie z powodzeniem realizowane są dzielnice zaprojektowane zgodnie z założeniami zrównoważonej urbanistyki (oprócz Hammarby Sjöstad w Sztokholmie także np. dzielnica Kirchsteigfeld w Poczdamie). Takie dzielnice przyciągają zarówno mieszkańców, jak i inwestorów. Realizowane od podstaw obszary miejskie wymagają planowania, które pozwoli efektywnie zagospodarować każdy kawałek ziemi.

Czy w Gdyni uda się wdrożyć rozwiązania urbanistyczne, które taką pozycję dadzą również Gdyni Zachód? Nad tym zagadanieniem władze miasta oraz grono międzynarodowych specjalistów będą pracować w dniach 22-26 maja podczas konferencji, której celem jest przygotowanie spójnej koncepcji zagospodarownia dzielnicy Gdynia Zachód. W wydarzeniu będą uczestniczyć urbaniści z międzynarodowym doświadczeniem, prekursorzy "nowej urbanistyki" w Polsce, wywodzący się z pracowni Duany Plater-Zyberk, światowego lidera w projektowaniu zrównoważonych miast oraz specjaliści z zakresu komunikacji i ochrony środowiska. W ramach konferencji odbędą się warsztaty Charette, których tematem przewodnim będzie przyszłość Gdyni Zachód oraz wypracowanie pożądanych rozwiązań strategicznych i miastotwórczych zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju.

Konferencja Jaka Przyszłość Gdyni Zachód?

Warsztaty Charette. Więcej >>

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej