120-letnią oficynę Edmunda Burkego czeka remont. To jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Oficyna Edmunda Burkego na Starej Pradze w Warszawie przed remontem
Oficyna Edmunda Burkego w Warszawie doczeka się wreszcie remontu. To absolutny unikat – jedyna pozostałość dawnej drewnianej zabudowy Starej Pragi. Stan oficyny był kilka lat temu już tak zły, że podjęto pilną akcję ratunkową. Teraz zabytek przejdzie renowację za 3,5 mln zł. Zobacz zdjęcia.
Spis treści
- Oficyna Edmunda Burkego na Starej Pradze doczeka się remontu za 3,5 mln zł
- Czynszówka Burkego służyła m.in. jako budynek komunalny. A czym będzie po remoncie?
Oficyna Edmunda Burkego na Starej Pradze doczeka się remontu za 3,5 mln zł
Po dawnej zabudowie drewnianej Starej Pragi w Warszawie niemal nie ostał się ślad. Niemal – bo przetrwała unikalna oficyna Edmunda Burkego przy ul. Kawęczyńskiej 26. Obiekt zbudowany ok. 1890 r., nazywany także potocznie drewniakiem Burkego, ma dziś ponad 120 lat, jednak wymaga pilnego remontu. Teraz wreszcie się go doczeka.
- Przeczytaj też: Cepelia Warszawa zmieni się w Empik. Zobacz aktualne zdjęcia PRL-owskiego zabytku przy rondzie Dmowskiego
– Generalny remont pozwoli na uratowanie jedynego zachowanego drewnianego budynku na Starej Pradze. Przetrwał on w niezmienionej formie przeszło 120 lat, zachowując w znacznym stopniu zabytkową substancję – poinformowało biuro stołecznego konserwatora zabytków.
Przypomnijmy, że obiekt stoi pusty i nieużytkowany od roku 2016. W 2021 r. z uwagi na bardzo zły już stan zabytkowego budynku miasto podjęło działania zabezpieczające. Konstrukcję tymczasowo wzmocniono stalowymi obejmami i podporami w oczekiwaniu na dalsze prace.
Teraz budynek odzyska blask. Jak podaje urząd miasta, udało się pozyskać dużą dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wartość zaplanowanych prac przy zabytku to 3,5 mln zł, a remont ma się zakończyć w 2026 r. Przetarg na wybór wykonawcy ogłosił w maju 2024 r. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ.
- Zobacz galerię: 120-letnia oficyna Edmunda Burkego na Starej Pradze w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Oficyna Edmunda Burkego na Starej Pradze w Warszawie przed remontem
Czynszówka Burkego służyła m.in. jako budynek komunalny. A czym będzie po remoncie?
Fakt, iż oficyna Edmunda Burkego dotrwała do naszych czasów, można uznać za cud – drewniany budynek z ok. 1890 r. przetrwał nie tylko dwie wojny światowe, ale też lata zaniedbań w okresie PRL-u i później. Pierwotnie była to czynszówka, czyli budynek mieszkalny na wynajem. W czasach PRL-u, już upaństwowiony, drewniak stał się budynkiem komunalnym i był stale zamieszkiwany. Funkcję tę przestał pełnić dopiero w 2016 r. Warto dodać, że rok wcześniej budynek trafił do rejestru zabytków i trafił pod ochronę konserwatora.
Budynek przy Kawęczyńskiej 26 w Warszawie wygląda dziś niemal tak samo, jak przed 120 laty – niemal, gdyż w 2021 r. rozebrano dwa skrajne kominy, gdyż groziły one zawaleniem. Ratunkowy remont w 2021 r. był konieczny, żeby zabytek doczekał właściwego remontu – oficyna była przeżarta wilgocią, a przegniłe elementy i przechylające się ściany zagrażały stabilności konstrukcji. Obiekt przez lata nie mógł doczekać się remontu m.in. z przyczyn finansowych oraz z powodu roszczeń do nieruchomości.
- Sprawdź również: Kamienica Lejba Osnosa w Warszawie stoi wśród wieżowców. Czemu zabytek przy rondzie ONZ nie ma okien?
– W obecnej sytuacji możliwe jest jedynie przeprowadzenie pilnych prac zabezpieczających, które w pełni pokryje miasto – informowali wówczas urzędnicy miejscy.
Od 2021 r. sytuacja własnościowa obiektu jest już jasna. Teraz oficyna przejdzie pełny remont pod okiem konserwatora zabytków i odzyska dawny wygląd. Wciąż jednak nie wiadomo, jaką funkcję będzie pełnić oficyna Burkego po renowacji. Jeszcze w 2020 r. władze miasta rozważały zmianę funkcji obiektu z mieszkalnej na społeczno-kulturalną, jednak od tamtej pory nie padły żadne konkrety.
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, w rejestrze zabytków od 2007 r.