22 baseny, największy na świecie model cząsteczki wody i ogromne saunarium. Otwarcie w sobotę
Autor: Mat. prasowe/ ALSTAL
Fabryka Wody w Szczecinie. Edukatorium i gigantyczna cząsteczka wody
22 baseny, największy na świecie model cząsteczki wody i ogromne saunarium. Otwarcie Fabryki Wody w Szczecinie w sobotę. 49 osób usiądzie w cząsteczce tlenu. Jest też największy na świecie model H2O, wir wiedzy i "zakręcona" architektura. Fabryka Wody to nie tylko baseny i zjeżdżalnie, ale też spora część edukacyjna - .Edukatorium. Można zajrzeć w głębiny oceanu, zakamarki ludzkiego ciała, wcielić się w astronautę i pilota kosmicznego lądownika. Zobaczcie.
Spis treści
- Otwarcie Fabryki Wody 1 czerwca
- Wir wiedzy, czyli Edukatorium
- Aquapark w Szczecinie. Woda jako motyw przewodni
- 22 baseny i największe saunarium na północy Polski
- Kto wybudował Fabrykę Wody?
- Zdjęcia największej cząsteczki wody i reszty Edukatorium
Otwarcie Fabryki Wody 1 czerwca
1 czerwca w Szczecina zostanie otwarta Fabryka Wody - najnowocześniejsze centrum basenowo- edukacyjne w Polsce. W ramach inwestycji powstał wielofunkcyjny kompleks, inspirowany motywem rzeki, w którym rozrywka płynnie łączy się z nauką. Generalnym Wykonawcą inwestycji była spółka Alstal Grupa Budowlana.
To olbrzymi aquapark, który powstał w miejscu kąpieliska Gontynka. Dwa skrzydła inwestycji połączone kładką, tworzą kompleks złożony z:
- części basenowej
- saunarium
- centrum edukacyjnego.
Całość zaprojektowana została jako miejsce zabawy i sportu, ale również przestrzeń do nauki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Wir wiedzy, czyli Edukatorium
Edukatorium, pierwotnie zaprojektowane jako wystawa funkcjonująca obok aquaparku, to interaktywna, strefa edukacji, w całości poświęcona roli wody w przyrodzie. Na ponad 4610 mkw. powierzchni zgromadzono wiedzę z różnych dziedzin nauki m.in. matematyki, fizyki, geografii, biologii czy chemii. Dzięki architekturze budynku, „wir wiedzy” porywa odwiedzających, prowadząc ich spiralną ścieżką przez kolejne bloki tematyczne. Innowacyjność przestrzeni potęguje centralnie umieszczony świetlik, regulujący ilość promieni słonecznych wpuszczanych do wnętrza oraz największy na świecie model cząsteczki wody H2O, zawieszony na konstrukcji dachu. W cząsteczce tlenu zaprojektowano audytorium z 49 miejscami.
Aquapark w Szczecinie. Woda jako motyw przewodni
Głównym elementem Edukatorium jest 6 bloków tematycznych – Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja wody i Hydroinżynieria. Motywem przewodnim każdego z nich jest woda, a zagadnienia naukowe przedstawiane są w nich w odniesieniu do dziedzin nauki, takich jak fizyka, matematyka, geografia, biologia, chemia, humanizm i historia. Dowiedzieć się tutaj będzie można, skąd wzięło się życie na Ziemi, czy jesteśmy sami we Wszechświecie, jak tworzą się chmury i burze.
Będzie można zajrzeć w głębiny oceanu, zakamarki ludzkiego ciała oraz wcielić się w astronautę i pilota kosmicznego lądownika. W dedykowanej strefie Laboratorium prowadzone będą badania oraz spotkania tematyczne dla uczniów i pasjonatów nauk ścisłych. Z kolei w strefie pływających wodnych ogrodów będzie można tworzyć fale, wiry, prądy wodne, tęcze i chmury. Chętni będą mieli możliwość wybudowania własnego wodociągu, tamy czy spławiania statków i zatapiania swoich rywali w quizie. Znaleźć tam będzie można również wodne pistolety oraz zadania i wyzwania godne prawdziwych strażaków.
22 baseny i największe saunarium na północy Polski
Drugie skrzydło Fabryki Wody to infrastruktura wodna. 22 niecki basenowe o łącznej powierzchni lustra wody przekraczającej 2 000 m kw. Jest też największe w północnej Polsce saunarium.
Zlokalizowana na trzech poziomach i powierzchni 2 500 m2 strefa wellness to aż 15 saun i łaźni tematycznych z infrastrukturą SPA. Każda z przygotowanych przestrzeni przeniesie odwiedzających w inny klimat. Wybierając saunę suchą będzie można przenieść się na rajską wyspę, pustynną oazę bądź pod szczyt rozgrzanego wulkanu. W łaźniach różanej i ziołowej doświadczyć będzie można popularnej aromaterapii. Do starożytnego Rzymu gości przeniesie Łaźnia Cesarska. W saunarium Fabryki Wody w obecności profesjonalnych saunamistrzów odbywać się będą rytuały i pokazy saunowe. Z kolei najmłodsi, pod czujnym okiem opiekunów, będą mogli skorzystać z sauny Kinowej i Klockowej, w której umiarkowana temperatura, projekcje filmowe oraz zajęcia z animatorami umilą im czas. Przy okazji najmłodsi dowiedzą się jak należy poprawnie saunować. Ofertę saunarium uzupełni m.in. Grota Śnieżna, Magic Roof – czyli taras saunowy, oraz SPA, oferujące masaże, kąpiele w chmielu i zabiegi na ciało.
Tak wygląda saunarium w Fabryce Wody w Szczecinie
Autor: Fabryka Wody
Saunarium w Fabryce Wody w Szczecinie. Zdjęcia
Kto wybudował Fabrykę Wody?
Budowa największego obecnie kompleksu basenowo edukacyjnego w Polsce to kolejny projekt Alstal Grupa Budowlana. Spółka ma doświadczenie w budowach obiektów sportowo-rekreacyjnych. Jako generalny wykonawca realizowała takie inwestycje, jak Termy Maltańskie w Poznaniu oraz Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy. Alstal Grupa Budowlana to bydgoska, rodzinna firma budowlana ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego. Od 48 lat specjalizuje się w projektowaniu i generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych: obiektów przemysłowych, mieszkaniowych, biurowych, sportowo-rekreacyjnych, basenowych, szpitalnych, energetycznych, a także renowacją zabytków.
Zdjęcia największej cząsteczki wody i reszty Edukatorium
Autor: Mat. prasowe/ ALSTAL
Fabryka Wody w Szczecinie. Edukatorium i gigantyczna cząsteczka wody