3 pomysły na wieżę widokową na Górce Rogowskiej w Łodzi. Najlepszy wybiorą mieszkańcy

2025-01-15 11:36

Wieża widokowa na Górce Rogowskiej to planowana inwestycja z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Nieco już opóźniona, bo jeszcze z edycji 2023/2024. Na razie jednak wciąż nie zatwierdzono ostatecznego projektu – spośród 3 propozycji wybiorą go mieszkańcy w głosowaniu.

Most kratownicowy we Włocławku

Spis treści

  1. Jaka będzie wieża widokowa na Górce Rogowskiej w Łodzi?
  2. Dlaczego wieża widokowa akurat na Górce Rogowskiej?

Jaka będzie wieża widokowa na Górce Rogowskiej w Łodzi?

Łódź nie jest raczej miastem, które kojarzy się z wieżami widokowymi, ale niebawem się to zmieni. Na takie inwestycje w ostatnich latach decyduje się coraz więcej miast – wystarczy wspomnieć choćby o kontrowersyjnej wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu. W przypadku Łodzi kontrowersji raczej być nie powinno, gdyż budowy wieży zażądali sami mieszkańcy – to projekt z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Na początku 2025 r. ogłoszono, że mieszkańcy wybiorą w głosowaniu 1 z 3 proponowanych projektów wieży. Głosowanie prowadzone jest za pośrednictwem oficjalnego fanpage'a miasta na Facebooku.

Nowa wieża widokowa w Łodzi będzie mieć 3 poziomy i ok. 12 m wysokości. Powstanie z (bezpiecznych i jakościowych) materiałów z recyklingu, zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Jak informuje miasto, przy wieży znajdzie się tablica informacyjna, z której dowiemy się, jakie charakterystyczne punkty Łodzi można z wysokości zobaczyć.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 430 tys. zł. Terminu budowy jak na razie nie podano.

Dlaczego wieża widokowa akurat na Górce Rogowskiej?

Lokalizację wieży akurat na Górce Rogowskiej wskazał sam pomysłodawca, który zgłosił projekt do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcom pomysł musiał się spodobać, gdyż zagłosowali za realizacją projektu. Trzeba przyznać, że to rzeczywiście dobra lokalizacja – przy dobrej pogodzie z wieży widać będzie niemal całe miasto. Jednocześnie oddalenie od silnych źródeł światła pozwoli z powodzeniem podziwiać widoki także nocą, a sama górka jest dość łatwo dostępna dla odwiedzających.

Warto przypomnieć, że Górka Rogowska bywa nazywana „górką śmieciową” z powodu tego, jak powstała. Gdy budowano osiedla Retkinia i Teofilów, to właśnie w tym miejscu powstało składowisko gruzu i innych materiałów budowlanych. Później – z właściwym dla tamtych czasów brakiem świadomości ekologicznej – odpady zasypano ziemią i tak powstała popularna górka. Była to wówczas dość popularna praktyka, a podobne górki można znaleźć m.in. w Warszawie (z gruzu powstał m.in. Kopiec Powstania Warszawskiego).

Architektura-murator. Podcast 30/30
Michał Sikorski. Architektura z odzysku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej