6 darmowych punktów widokowych w Warszawie. Stąd zrobisz piękne zdjęcia stolicy
Autor: Szymom Starnawski
Widok z kawiarni na dachu hotelu Chopin Boutique, ul. Smolna 14 w Warszawie
Gdzie w stolicy są darmowe punkty widokowe? W Warszawie miasto można oglądać m.in. tarasu Pałacu Kultury i Nauki, ale najpierw trzeba kupić bilet. Są też jednak mniej znane miejsca, skąd za darmo – lub za cenę filiżanki kawy – można podziwiać panoramę miasta i robić wyjątkowe zdjęcia. Warto się tu wybrać o każdej porze roku!
Spis treści
- 6 darmowych punktów widokowych w Warszawie. Te mniej znane miejsca warto odwiedzić
- Chopin Taras Café, ul. Smolna 14
- Taras kampusu biurowego Forest, ul. Burakowska 14
- Górka Szczęśliwicka, park Szczęśliwicki między ul. Włodarzewską a Drawską
- Kładka piesza nad dworcem PKP Warszawa Główna, ul. Towarowa 3
- Most Gdański, między Wybrzeżem Gdańskim a Wybrzeżem Helskim
- Kopiec Powstania Warszawskiego, park Akcji „Burza” przy ul. Bartyckiej
6 darmowych punktów widokowych w Warszawie. Te mniej znane miejsca warto odwiedzić
W Warszawie nie brakuje punktów widokowych, ale na ogół są to miejsca płatne i biletowane. Co więcej, te najpopularniejsze bywają zatłoczone, co raczej nie zachęca do podziwiania widoków czy robienia zdjęć. Dlatego specjalnie dla was przygotowaliśmy listę 6 mniej znanych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli lubicie obserwować stolicę. Wszystkie dostępne są za darmo lub prawie za darmo – warto poznać je wszystkie.
- Przejdź do galerii: 6 darmowych punktów widokowych w Warszawie. Takie widoki z nich zobaczysz
Autor: Szymom Starnawski
Widok z kawiarni na dachu hotelu Chopin Boutique, ul. Smolna 14 w Warszawie
Poniżej omawiamy każdy z punktów widokowych. Warto pamiętać, że niektóre z nich są dostępne przez cały rok, zaś inne jedynie w sezonie letnim.
Chopin Taras Café, ul. Smolna 14
W sezonie letnim na dachu kamienicy przy Smolnej 14 otwiera się Chopin Taras Café – kawiarnia oferująca bardzo ciekawe widoki na centrum Warszawy. W budynku z 1910 r. mieści się dziś hotel Chopin Boutique. Poza dobrą kawą czy ciastkami kawiarnia na dachu oferuje także ciekawe koncerty (w znacznej części darmowe). Sam wstęp na taras nie kosztuje nic, ale ponieważ mieści się tu kawiarnia, warto coś zamówić.
Taras kampusu biurowego Forest, ul. Burakowska 14
Niedaleko ronda Zgrupowania AK „Radosław” można znaleźć ciekawy kompleks budynków biurowych o nazwie Forest. Od strony ul. Burakowskiej można przez cały rok dostać się na darmowy taras widokowy, gdzie znajdują się m.in. ławki oraz lornety to oglądania widoków. Trzeba jednak pamiętać, że taras bywa zamykany w trakcie bardzo złej pogody. Odwiedzając taras, warto też przespacerować się między biurowcami – jest tu ciekawie urządzona zieleń.
Górka Szczęśliwicka, park Szczęśliwicki między ul. Włodarzewską a Drawską
Park Szczęśliwicki warto odwiedzić niezależnie od pory roku, bo to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Warszawie. Dla miłośników panoramy stolicy punktem obowiązkowym jest jednak wspięcie się na Górkę Szczęśliwicką, skąd ponad koronami drzew roztacza się widok na wieżowce, bloki i inne budynki Warszawy. Park wraz z górką można oczywiście odwiedzić za darmo.
Kładka piesza nad dworcem PKP Warszawa Główna, ul. Towarowa 3
Nieczynny przez wiele lat dworzec PKP Warszawa Główna został przywrócony do użytku w 2021 r. Przy okazji powstała nad nim kładka piesza łącząca Wolę z Ochotą, z której roztacza się malowniczy widok na pobliskie budynki i odległe wieżowce. Można też fotografować stąd przejeżdżające pociągi. Kładka jest darmowa i łatwo dostępna przez cały rok. Będąc w okolicy, warto też odwiedzić pobliską Stację Muzeum i zobaczyć wystawę historycznych pociągów.
Most Gdański, między Wybrzeżem Gdańskim a Wybrzeżem Helskim
Sam most Gdański nie jest raczej szczególnie atrakcyjnym miejscem do spacerów, ale warto wybrać się tu z uwagi na piękną panoramę Starego Miasta, jaka się stąd roztacza. Nie płacąc ani złotówki, można w dowolnym momencie roku wykonać z mostu Gdańskiego piękne ujęcia historycznych budynków z rzeką i drzewami na pierwszym planie.
Kopiec Powstania Warszawskiego, park Akcji „Burza” przy ul. Bartyckiej
To miejsce jeszcze stosunkowo mało popularne, ale zdecydowanie warte odwiedzenia. Na Mokotowie można wspiąć się na kopiec upamiętniający dramatyczne wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej i spojrzeć ponad drzewami na powstające w okolicy osiedla oraz majaczące w oddali wieżowce w centrum. Jak każdy park w Warszawie, również park Akcji „Burza” jest dostępny przez cały rok za darmo.
- Przeczytaj też: Skąd przy rondzie ONZ zagadkowa kamienica bez okien? Niezwykły zabytek wśród wieżowców
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Przedwojenna kamienica Lejba Osnosa przy ul. Twardej 28 w Warszawie