Afrykarium we Wrocławiu. Elewacja z czarnego Corianu®
Nowa inwestycja wrocławskiego ZOO jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jednym z unikalnych rozwiązań jest jedyna na świecie elewacja pokryta czarnym Corianem® produkowanym przez firmę DuPont™.
Afrykarium we Wrocławiu w liczbach
Nowy gmach wrocławskiego Afrykarium liczy 160 metrów długości i 54 metry szerokości. Bryła ma wysokość 15 metrów. Budynek sprawia wrażenie monolitu dzięki charakterystycznej, czarnej i lśniącej elewacji z okładziną wykonaną z materiału DuPont™ Corian® w kolorze czarnym (Nocturne). To wyjątkowa pod względem skali realizacja z tego rzadko jeszcze w Polsce stosowanego materiału.
Corian nie był przewidziany w pierwotnym projekcie, bo w czasie, gdy powstawała koncepcja Afrykarium, nie miał jeszcze odpowiednich atestów. Projektant budynku, Dorota Szlachcic, architekt z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa, wspomina, że okładzina miała być zrobiona z betonu torkretowego B37 o grubości 8 cm. Beton na bazie kruszywa bazaltowego miał być szlifowany i polerowany. Okazało się jednak, że wykańczanie powierzchni musiałoby trwać przeszło pół roku. Budowa toczyła się w otwartym dla zwiedzających ogrodzie zoologicznym, niedaleko wybiegów, tak długi czas uciążliwych prac nie był więc możliwy do przyjęcia. Rozwiązanie to było też uciążliwe ze względu na fizykę budowli, brak szczeliny powietrznej pomiędzy torkretem i ścianą konstrukcyjną.
Rozpoczęliśmy poszukiwania rozwiązania alternatywnego – priorytetami były: kolor czarny, rozwiązania wielkoformatowe, fizyka budowli, dopuszczalność kontaktu z wodą pitną, a także szybkość wykonania elewacji i jej trwałość. W tym czasie okładzinowe płyty mineralno-akrylowe Corian® uzyskały atest ITB, jako materiał o klasyfikacji ogniowej B-s1,d0, co pozwoliło na rozpoczęcie prób właśnie z tym materiałem na elewacji i częściowo na dachu – przypomina architektka.
Corian na elewacji
Okazało się, że corian spełnił wszystkie wymagania. Zapewniał pożądany odcień i połysk elewacji. Gładką powierzchnię przecinają tylko konieczne dylatacje. Zaletą była szybkość montażu i brak wpływu na środowisko – deszczówka ściekająca po ścianach do basenów nie zawiera szkodliwych dla zwierząt substancji. Szczelina powietrzna pozwala na odprowadzenie z wnętrz pary wodnej – wilgotność w Afrykarium sięga 80%.
Ważnym elementem montażu elewacji było uwzględnienie rozszerzalności materiału. W przypadku corianu wynosi ona 3 mm na metr. Poszczególne panele są więc oddzielone dwucentymetrowej szerokości dylatacjami. Rozmiar każdej z płyt to 5 na 3,6 metra.
Roman Stopa, dyrektor ds. marketingu CCI, mówiąc o wyzwaniach związanych z wykonaniem elewacji, wskazywał na trudności z kształtowaniem ogromnych paneli. Każda z trapezowych płyt różniła się kształtem od innych. Szczególnie wymagające były prace przy ścianie północnej, na której pojawić się musiały wygięte łukowato panele. Płyty corianu były gięte i formowane termicznie.
Podkonstrukcja podtrzymująca elewację została wykonana z elementów stalowych. Wykonawca, Jarek Gruszecki, z firmy Blicksystem.com, skomentował realizację:
Cały projekt to bardzo duże wyzwanie pod każdym względem. Zaczynając od transportu elementów ponadgabarytowych, przez ich przeniesienie na specjalny ruszt wsporczy, na ustawieniu w miejscu przeznaczenia kończšc. Dzięki odpowiedniej koordynacji prac osiągnęliśmy prędkość montażu równą 200 m2 dziennie dla jednej ekipy montażowej. Ze względu na dużą powierzchnię płyt, montaż był wykonywany tylko w dni bezwietrzne.
Elewacja z materiału DuPont™ Corian® to nie jedyne nietypowe rozwiązanie w nowej inwestycji ZOO. Wśród nowoczesnych materiałów są m.in. poduszki z folii ETFE, pokrywające dach, zaś w basenie ściany tunelu uformowane zostały z grubych, wielkoformatowych paneli akrylowych.
Więcej artykułów o Afrykarium >>
Autor: Projekt i zdjęcie: ArC 2 Fabryka Projektowa.
Czarna elewacja - okładzina z materiału Corian® produkowanego przez firmę DuPont