Agnieszka Osiecka na muralu w Warszawie. Poetka doczekała się upamiętnienia na Saskiej Kępie

2023-10-09 16:30

Ceniona poetka Agnieszka Osiecka doczekała się pamiątkowego muralu w Warszawie. Odsłonięto go w 87. rocznicę narodzin artystki na Saskiej Kępie, z którą Osiecka była związana przez całe życie. Zobacz, jak uhonorowano autorkę tekstów do takich piosenek jak „Niech żyje bal” czy „Kochankowie z ulicy Kamiennej”.

Spis treści

  1. Agnieszka Osiecka na muralu. Powstał na warszawskiej Saskiej Kępie
  2. Osiecka z Warszawą była związana od zawsze. Gdzie szukać śladów po niej?

Agnieszka Osiecka na muralu. Powstał na warszawskiej Saskiej Kępie

Choć Agnieszka Osiecka zmarła ponad 30 lat temu, pamięć o niej wciąż jest żywa. Urodzona na Saskiej Kępie poetka zasłynęła jako autorka tekstów wielu popularnych piosenek, jak choćby „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, „Zielono mi”, „Na całych jeziorach ty” czy „Małgośka, szkoda łez”. Ceniony jest także wydany po śmierci artystki zbiór listów, które w latach 60. wymieniali między sobą Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora. Była też jednak pisarką, reżyserką i dziennikarką, a także matką germanistki i dziennikarki Agaty Passent. Postać Osieckiej mimo upływu lat wciąż budzi duże zainteresowanie – w 2020 r. wyemitowano poświęcony jej biograficzny serial „Osiecka”.

9 października 2023 r. o godzinie 12, w 87. rocznicę urodzin poetki, przy ul. Francuskiej 33 na Saskiej Kępie odsłonięto mural upamiętniający Osiecką. Inicjatorami i twórcami dzieła są Marta Piróg i Marek Grela, znanych jako duet artystyczny „Czary-Mury”. W uroczystym odsłonięciu muralu wzięli udział burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski oraz przedstawiciele Fundacji im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”.

Wydarzeniu towarzyszyło posadzenie bukietu bzu pod pomnikiem Agnieszki Osieckiej na rogu ul. Obrońców i ul. Francuskiej. Dodatkowo uczestnikom wydarzenia rozdawano kwiaty bzu, z którymi artystka do dziś jest kojarzona (pojawiły się także na muralu).

– Nasza ,,Agnieszka" to portret pisany, misterna ręczna robota Pana Marka i Pani Marty. Podziwiam również poprzednie murale tego duetu, m.in mural Zofii Nałkowskiej (…), a także jakże świetnie oddanego Zbigniewa Wodeckiego. To nie czary, to talent! – zachwalał mural na Facebooku burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski.

Osiecka z Warszawą była związana od zawsze. Gdzie szukać śladów po niej?

Ten, kto chciałby przespacerować się po stolicy śladami poetki, ma do odwiedzenia całkiem sporo miejsc związanych z Agnieszką Osiecką. Miejsca te to przede wszystkim:

  • pomnik Agnieszki Osieckiej na rogu ul. Francuskiej i Obrońców na Saskiej Kępie,
  • budynek przy ul. Jakubowskiej 16, w którym poetka mieszkała jako dziecko,
  • nieistniejąca już ulubiona kawiarnia Agnieszki Osieckiej Cafe Sax przy ul. Francuskiej 31,
  • dom Agnieszki Osieckiej przy ul. Dąbrowieckiej 25 z tablicą pamiątkową,
  • grób Agnieszki Osieckiej na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 284B, rząd 2, miejsce 16).

Warto też oczywiście wybrać się pod budynek przy ul. Francuskiej 33 i na własne oczy zobaczyć mural poświęcony artystce.

QUIZ. Agnieszka Osiecka - dokończysz wersy jej najbardziej znanych piosenek?

Pytanie 1 z 12
Dokończ wers piosenki Agnieszki Osieckiej: "Deszcze niepokojne potargały sad..."
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej