Akademia Przyrody w Hajnówce już powstaje. Rozebrany zajazd Bartnik zastąpi ciekawy obiekt edukacyjny

2024-05-20 10:58

Akademia Przyrody w Hajnówce w woj. podlaskim już się buduje. Dawny zajazd Bartnik został rozebrany, a w jego miejscu powstanie unikalny wielofunkcyjny budynek, który będzie siedzibą m.in. Centrum Produktu Lokalnego. Zobacz wizualizacje Akademii Przyrody.

8. Pokrycia dachowe. Szkoła budowania

Spis treści

  1. Akademia Przyrody w Hajnówce. Budowa ruszyła wiosną
  2. Edukacja przyrodnicza, Centrum Produktu Lokalnego i baza noclegowa
  3. Drugi budynek w projektowaniu. Będzie dużo drewna i szkła

Akademia Przyrody w Hajnówce. Budowa ruszyła wiosną

Akademia Przyrody w Hajnówce będzie wielofunkcyjnym obiektem skupionym na edukacji przyrodniczej, który powstanie w ramach projektu „Hajnówka OdNowa”. Pierwotnie planowano, że powstanie on w wyniku przebudowy zajazdu Bartnik, jednak ponieważ byłoby to droższe niż rozbiórka zajazdu i zastąpienie go nowym budynkiem, ostatecznie wybrano tę drugą opcję. W ramach inwestycji powstaną:

  • etap I – budynek Akademii Przyrody z funkcją zamieszkania zbiorowego (pokoje noclegowe),
  • etap II – główny budynek Akademii Przyrody z wejściem od strony ul. Parkowej.

Pierwszy etap inwestycji ma zostać zrealizowany do 31 grudnia 2024 r. W marcu rozebrano dawny zajazd Bartnik, a plac budowy przekazano wykonawcy (firma Archime sp. z o.o. z Białegostoku) 4 kwietnia 2024 r. Koszt I etapu to blisko 9 mln zł, przy czym na inwestycję miastu udało się pozyskać dofinansowanie rządowe oraz unijne.

– Chcemy zbudować budynek Akademii Przyrody z funkcją zamieszkania zbiorowego (etap 1) wraz zagospodarowaniem terenu. Budynek będzie pełnił funkcję użyteczności publicznej (obiekt edukacyjno-warsztatowy z funkcją zamieszkania zbiorowego). Znajdzie się tutaj 30 pokoi dwuosobowych i jeden pokój jednoosobowy dostosowany dla osób z niepełnosprawnością – podaje miasto.

Edukacja przyrodnicza, Centrum Produktu Lokalnego i baza noclegowa

Akademia Przyrody, która stanowić będzie część projektowanego Nowego Centrum Hajnówki, będzie obiektem prawdziwie wielofunkcyjnym. W I etapie inwestycji w północno-wschodniej części działki powstanie budynek o powierzchni użytkowej ponad 1000 m². Będzie on pełnić rolę bazy noclegowej (zwłaszcza dla grup zorganizowanych), a jednocześnie, dzięki sali warsztatowej, pozwoli prowadzić edukację przyrodniczą. Według urzędników przykładowe aktywności i atrakcje, na jakie pozwoli Akademia, to m.in.:

  • zielone szkoły, ferie, półkolonie (z noclegiem i wyżywieniem),
  • Żywe Laboratorium Grzybów – projekt naukowy we współpracy z Politechniką Białostocką,
  • warsztaty tematyczne dla mieszkańców (np. edukacyjne, warsztaty rękodzieła itp.),
  • biletowana wystawa przyrodnicza,
  • ścieżka sensoryczna,
  • siłownia plenerowa.

Teren przed dwukondygnacyjnym budynkiem ma zostać urządzony tak, by stanowić funkcjonalne przedłużenie pobliskiego parku. Dużym atutem inwestycji będzie lokalizacja w pobliżu dworca kolejowego, ułatwiająca dojazd.

– Po lewej stronie od głównego wejścia znajduje się strefa rekreacji oraz zielone przestrzenie zachęcające do wypoczynku na świeżym powietrzu. W obrębie strefy edukacyjnej przewidziano wprowadzenie ścieżek edukacyjnych, sensorycznych, łąki kwietnej i strefy wyciszenia itp. Architekci zaproponowali podział plastyczny terenu nawiązujący do motywu plastra miodu – podaje miasto.

Kolejnym kluczowym elementem, jaki znajdzie się w pierwszym budynku Akademii, będzie Hajnowskie Centrum Produktu Lokalnego. Obiekt ten będzie służył promocji lokalnych przedsiębiorców i produktów.

– W ramach działań bezpłatnych mogłaby się tutaj znajdować np. wystawa promująca lokalne produkty i producentów, warsztaty promujące edukację dla przedsiębiorczości czy punkt informacji turystycznej, gdzie można byłoby uzyskać kalendarz wydarzeń. To tutaj odbywałoby się też zarządzanie marką produktów lokalnych (udostępnianie znaku, regulamin, doradztwo w kwestii brandingu) – tłumaczy Urząd Miasta.

Drugi budynek w projektowaniu. Będzie dużo drewna i szkła

W całym projekcie Akademii dominują drewno oraz szkło. Niskie, skromne budynki osadzone w zieleni mają przede wszystkim harmonijnie współgrać z otoczeniem. Jak wspomniano, do końca 2024 r. powstanie pierwszy z budynków. Projekt drugiego, głównego budynku Akademii Przyrody ma być gotowy na początku 2025 r. i wtedy można będzie rozpisać przetarg na wybór wykonawcy. Miasto nie podaje na razie jednak terminu realizacji tej części inwestycji. Oba budynki mają nie tylko edukować przyrodniczo, ale też pozwalać na bliższy kontakt z naturą, co uwzględniono przy projektowaniu.

– Wnętrze obiektu również ma odzwierciedlać środowisko naturalne. Zastosowanie dużej ilości przeszkleń sprawia wrażenie zanikania granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem i płynnego przenikania się przestrzeni wewnętrznej budynku z naturalnym jego otoczeniem, realizując idee biofilic design. Dzięki użyciu takich zabiegów użytkownicy budynku będą mogli czuć stały kontakt z otaczającą naturą – można przeczytać w koncepcji architektonicznej autorstwa K&L Smart Design.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej