Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Wmurowano kamień węgielny pod nowy gmach

2012-06-29 14:15
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Autor: brak danych Akademia Sztuk Pieknych w Warszawie, wizualizacja obiektu

Od dwóch lat warszawska Akademia Sztuk Pięknych (ASP) jest rozbudowywana. Aktualnie generalny wykonawca buduje nowy gmach przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Otwarty na Wisłę obiekt opracowała pracownia JEMS Architekci. Warta 65 milionów złotych inwestycja będzie gotowa na początku 2013 roku.

Akademia Sztuk Pieknych w warszawie - wmurowanie kamienia węgielnego
Autor: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Rektor Elekt prof. Ksawery Piwocki odczytuje akt erekcyjny

Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Warszawie rozbudowywana jest od lipca 2010 roku. Aktualnie trwa budowa gmachu przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Generalny wykonawca, spółka Dorbud tę cześć projektu rozpoczął w połwoie kwietnia, a 26 czerwca br. wmurował kamień węgielny .

Przeczytaj również: Nowa Papiernia. Fabryka papieru zmieni się w osiedle mieszkaniowe. WIDEO i ZDJĘCIA

W wydarzeniu, m.in. uczestniczyli: prof. Ksawery Piwocki, Rektor ASP, w Warszawie, który podpisał akt erekcyjny oraz Rektora Elekt prof. Adama Myjaka, który wmurował kamien węgilny. Uroczystości wział udział również Tomasz Tworek, prezes firmy Dorbud SA iMaciej Miłobędzki - generalny projektanta z firmy JEMS Architekci. Tradycyjnie w kapsule czasu obok podpisanego aktu erekcyjnego umieszczono egzemplarze aktualnej prasy, monety oraz zdjęcia terenu, na którym realizowana jest inwestycja.

akademia Sztuk Pieknych w Warszawie - wmurownia kamienia węgilnego pod nowy gmach
Autor: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Rektor Elekt prof. Ksawery Piwocki podpisuje akt erekcyjny

Nowy gmach ASP

Nowo budowany gmach będzie nowoczesnym, otwartym na Wisłę obiektem z przylegajacym pasem zieleni. Dzięki temu, inwestycja wpisze się w zielony charakter Powiśla. Fasada gmachu będzie miała formę półprzeźroczystej membrany, w której umieszczono trzy wielkoskalowe otwory - witryny, które od środka budynku są widokami na rzekę i park. Fasada jest laną warstwami ścianą z poziomymi szczelinami. Stropy gmachu będzie tworzył układ półek z filigranowymi poziomymi podziałami. Akademia Sztuk Pięknych, która budowana jest w pobliżu skrzyżowania z ul. Tamka, pomieści Wydział Rzeźby, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, Wydział Konserwacji i Renowacji Dzieł Sztuki, tworzonego obecnie Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji.

W gmachu wybudowana zostanie aula na 300 osób połączona ze studiem scenografii, sale wykładowe, pracownie oraz pomieszczenia techniczne. Gmach będzie miał 5 kondygnacji w części frontowej, a w głębi placu znajdzie się wyższy - ponad główny korpus wystawać będzie bryła auli. Warto zaznaczyć, ze zabytkowy gmach będzie połączony z nowym budynkiem na całej wysokości w zachodniej części terenu. Istniejący i nowo budowany budynek podzieli dziedzinic, który wyeksponuje północną część zabytkowego obiektu. Dziedziniec będzie miał kształt przeszklonego "sopla" i jednocześnie będzie oprawą wejścia do nowego gmachu. Ta część inwestycji będzie pełniła funkcję wystawową i będzie współgrał z przestrzeniami publicznymi parku nad Wisłą.

Koszt inwestycji szacowny jest na ponad 65,5 mln złotych. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 41 mln złotych. Ponadto, projekt został wsparty finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 21 mln złotych. Nowo budowany gmach ma zostać oddany do użytku w I kwartale 2013 roku.

Gmach ASP na Powiślu

Nazwa: Gmach ASP w Warszawie
Lokalizacja: Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa (woj. mazowieckie)
Realizacja: 2010 - I kw. 2013
Stan inwestycji: realizowana

Inwestor: Akademia Sztuk Pieknych (ASP) w Warszawie
Inwestor zastępczy: Project Management Intertecno
Projekt architektoniczny: JEMS Architekci
Generalny wykonawca: konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano Usługowe DORBUD SA (Kielce) i Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe INTERBUD WEST (Gorzów Wielkopolski).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej