Aleja Wielkiej Wyspy – kiedy otwarcie? W grę wchodzą dwa terminy. Taka będzie Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu i dwa mosty
Autor: Wrocławskie Inwestycje
Budowa Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu
Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu zostanie otwarta jeszcze w tym miesiącu. Kierowcy zyskają trasę łączącą ul. Mickiewicza z al. Armii Krajowej (ok. 3,5 km długości) oraz dwie nowe przeprawy: most Olimpijski i most Na Wilczym Kącie. Kiedy otwarcie Alei Wielkiej Wyspy i jakie pojadą nią autobusy?
Spis treści
- Aleja Wielkiej Wyspy – kiedy otwarcie?
- Aleja Wielkiej Wyspy – wizualizacja i zdjęcia
- Aleja Wielkiej Wyspy – postępy prac. Część zieleni dopiero na wiosnę
- Aleja Wielkiej Wyspy – mapa. Jak będzie przebiegać Aleja Wielkiej Wyspy?
- Aleja Wielkiej Wyspy – autobus. Jakie zmiany w komunikacji miejskiej?
Aleja Wielkiej Wyspy – kiedy otwarcie?
Roboty budowlane przy AWW ruszyły w grudniu 2020 r. Koszt inwestycji to 262 869 000 zł. Oficjalny termin otwarcia Alei Wielkiej Wyspy to grudzień 2023 r. Wykonawca wyraża nadzieję, że uda się dokonać otwarcia drogi i mostów jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Na oficjalnej stronie inwestycji można znaleźć informację, że stopień wykonania prac to 99%. Według serwisu tuwroclaw.pl w grę wchodzą dwa terminy:
- 23 grudnia 2023,
- 30 grudnia 2023.
To, w którym z terminów nastąpi otwarcie, zależy od pogody, która wpływa na tempo prac.
Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu to inwestycja drogowa realizowana przez miejską spółkę Wrocławskie Inwestycje. Droga łącząca al. Armii Krajowej z ul. Mickiewicza pierwotnie planowana była jako część obwodnicy, jednak ostatecznie zdecydowano się na znacznie skromniejszą inwestycję. Ulica będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę (powstała też droga dla rowerów). W ramach AWW powstał most Olimpijski (nad Odrą) oraz most Na Wilczym Kącie (nad Oławą). Na niektórych odcinkach trasy znalazły się ekrany przyrodnicze chroniące zwierzęta takie jak nietoperze i ptaki.
Zgodnie z wytycznymi decyzji środowiskowej zadbaliśmy także o ropuchy. Dwa gatunki tych płazów ropucha zielona i szara rozmnażają się bowiem w niewielkim stawie przy ul. Kazimierskiej, a trafiają tam m.in. z terenów działek przy ul. Kosiby usytuowanej równolegle do AWW. Aby mogły wygodnie migrować wybudowane zostały dla nich trzy specjalne tunele pod jezdnią, drogą dla rowerów i chodnikiem – tłumaczą Inwestycje Wrocławskie.
Aleja Wielkiej Wyspy – wizualizacja i zdjęcia
Poniżej prezentujemy wizualizacje Alei Wielkiej Wyspy oraz aktualne zdjęcia, a także film z przelotu nad całą budowaną trasą AWW we Wrocławiu.
Autor: Wrocławskie Inwestycje
Budowa Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu
Aleja Wielkiej Wyspy – postępy prac. Część zieleni dopiero na wiosnę
Aktualnie zaawansowanie prac nad Aleją Wielkiej wyspy wynosi 99%. Inwestycja jest już więc praktycznie gotowa i trwają jedynie ostatnie prace wykończeniowe oraz porządkowe. W październiku 2023 r. posadzono część zieleni przy AWW, w tym m.in. krzewy takie jak ligustr pospolity, jaśminowiec wonny, dereń rozłogowy, śnieguliczka biała, tawuła szara i japońska, grab pospolity i róża.
Jak podaje miasto, wiosną (czyli już po otwarciu AWW) nastąpi drugi etap sadzenia zieleni. Docelowo przy AWW pojawi się m.in. 850 drzew, tysiące krzewów oraz pnącza, które będą wspinać się na ekrany przyrodnicze zamontowane wzdłuż części trasy.
- Przeczytaj też: Zobacz metamorfozę Pałacu Struga na Dolnym Śląsku
Aleja Wielkiej Wyspy – mapa. Jak będzie przebiegać Aleja Wielkiej Wyspy?
Poniżej można zobaczyć na mapie przebieg Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu. Trasa łączyć będzie al. Armii Krajowej z ul. Mickiewicza. Jak podają Inwestycje Wrocławskie, „Aleja Wielkiej Wyspy w 2024 roku połączy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem”.
Aleja Wielkiej Wyspy – autobus. Jakie zmiany w komunikacji miejskiej?
Po otwarciu Alei Wielkiej Wyspy nastąpią pewne zmiany w komunikacji miejskiej. AWW pojedzie przedłużona linia autobusowa 143. Zamiast kończyć trasę na pętli Tarnogaj, autobusy pojadą dalej Aleją Wielkiej Wyspy i ul. Mickiewicza do pętli Sępolno.
Miasto zapowiada, że po otwarciu AWW przeprowadzi rozmowy z dzielnicowymi radnymi na temat ewentualnych dalszych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej we Wrocławiu.
- Sprawdź również: Atal Olimpijska, Katowice. Na najwyższym budynku mieszkalnym w województwie śląskim zawisła wiecha