Ambasada RP w Berlinie projektu JEMS Architekci otwarta. "Berlin zyskał kolejny wyrazisty budynek"
Autor: Konrad Laskowski
Ambasada RP w Berlinie projektu JEMS Architekci już otwarta. Tak się prezentuje polska placówka przy Unter den Linden. - Reprezentacyjność winna być obrazem jakości przestrzeni, architektury, jej skali. Polskość ma być przede wszystkim manifestowana w jej wrażliwości i stosowności - opisują architekci swój projekt. Zobaczcie zdjęcia.
Spis treści
- Otwarcie ambasady w Berlinie, 17 stycznia 2025
- Długa historia konkursu na ambasadę RP w Berlinie
- Ambasada RP w Berlinie. Budynek
- Architekci JEMS o projekcie
Otwarcie ambasady w Berlinie, 17 stycznia 2025
W piątek 17.01.2025 o godz.11 rozpoczęły się uroczystości, związane z otwarciem nowej ambasady RP w Berlinie.
Czytaj: Marcin Sadowski: Zależało nam, aby język architektury godnie reprezentował polską dyplomację
- Już 17 stycznia 2025 odbędzie się otwarcie nowej siedziby Ambasady RP w Berlinie - poinformowało kilka dni wcześniej na portalu X Ministerstwo Spraw Zagranicznych. A my jako pierwsi pokazaliśmy wnętrza ambasady RP w Berlinie.
Wcześniej pisaliśmy:
Już pół roku wcześniej, we wtorek 23 kwietnia 2024 po raz pierwszy mogliśmy obejrzeć oświetlony budynek ambasady w Berlinie - ogłosili architekci z pracowni JEMS. I pokazali zdjęcia oświetlonej ambasady.
- Berlin zyskał kolejny wyrazisty budynek. Gratulacje - komentowali internauci.
Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy Unter den Linden w Berlinie. Najbardziej reprezentacyjnej alei tego miasta, 300 metrów od Bramy Brandenburskiej. W miejscu, gdzie dawniej stał budynek typu Lipsk, na działce, którą w 1964 roku roku władze NRD podarowały rządowi PRL. Budynek ten wyburzono w 2016 roku, ale zanim to nastąpiło, znajdował się pod ochroną konserwatora - jako przykład enerdowskiego modernizmu lat 60.
Zobacz też:
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie
Długa historia konkursu na ambasadę RP w Berlinie
Budynek ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie powstał według projektu biura JEMS Architekci wyłonionego w konkursie architektonicznym z 2013 roku. Było to kolejne już podejście do tematu. Pierwszy konkurs na projekt gmachu zorganizowano w 1999 roku. Ten z 2012, który wygrali JEMS Architekci, był trzeci. Zgłosiło się aż 35 pracowni.
Czytaj też:
Struktura przestrzenna budynku stwarza swój własny, atrakcyjny a zarazem intymny i bezpieczny mikroświat, skupiony wokół wewnętrznych dziedzińców, a przy tym zapraszający, przyjazny dla gościa - oceniło jury.
Kolejna część tej epopei to budowa ambasady. Początkowo miała zacząć się w 2016 roku. Stało się to jednak dopiero w 2020. 6 grudnia 2022 na budynku zawisła wiecha. Za realizację odpowiada Strabag.
- Będzie to najnowocześniejsza polska placówka poza granicami kraju - powiedział w trakcie zawieszenia wiechy ówczesny Sekretarz Stanu w MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Ambasada RP w Berlinie. Budynek
- Gmach ma 5 kondygnacji
- I ponad 12 tys. mkw powierzchni użytkowej
- W środku przywiedziono sale reprezentacyjne
- pomieszczenia biurowe dla pracowników placówki
- a na dachach na różnych poziomach - zielone tarasy.
MSZ zapewnia, że budynek nowej siedziby Ambasady będzie jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów alei Berlina.
Autor: Konrad Laskowski
Architekci JEMS o projekcie
Architekci z pracowni JEMS tak opisują projekt: Budynki ambasad są obecne w pejzażu miejskim w sposób szczególny. Lokalizowane w prestiżowych miejscach, oznaczone flagami krajów które reprezentują, podlegają wyjątkowej ocenie. Istotą ambasady polskiej jest kontekstualność, jednorodność zastosowanych rozwiązań, umiar i racjonalność. Budynek zlokalizowany jest w niezwykle prestiżowym i eksponowanym miejscu. Unter den Linden jest jedną z głównych osi funkcjonalnych i jednym z głównych traktów turystycznych, historycznej części miasta łączącym szereg najistotniejszych przestrzeni Berlina, skupiającym szereg obiektów publicznych.
Motywem przewodnim formowania gmachu Ambasady jest relacja pomiędzy strukturą, którą tworzą rytmy fasad, słupy, siatki podciągów a strukturą przestrzeni i ważnych pomieszczeń reprezentacyjnych. Dwie „podwójne” warstwy południowej i północnej fasady, rozpięte pomiędzy sąsiednimi budynkami stanowią wydzielenie „właściwego”, prywatnego terenu ambasady. Warstwy te tworzą głęboką, trójwymiarową fasadę od strony Unter den Linden. Naprzemiennie ustawione elementy pionowe, oglądane w skrótach, dają efekt zmiennego przechodzenia ażuru w ścianę pełną w zależności od perspektywy z której fasada jest oglądana. Wewnętrzna struktura gmachu zdefiniowana jest przez układ wielu wewnętrznych dziedzińców na które otwierają się przestrzenie reprezentacyjne ambasady, na wyższych piętrach pokoje biurowe. Proponowane rozwiązania są próbą osiągnięcia równowagi pomiędzy ekspresją i wyrazistością budowli o silnie zdefiniowanej formie, a właściwą obecnością w określonym kontekście. Reprezentacyjność winna być obrazem jakości przestrzeni, architektury, jej skali. Polskość ma być przede wszystkim manifestowana w jej wrażliwości i stosowności.
Zobacz też inny projekt pracowni JEMS Architekci: Towarowa 22
Autor: serwis prasowy
proj. JEMS Architekci