Architekt Fernando Menis o CKK Jordanki w Toruniu

2016-06-08 14:03
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Autor: Archiwum Mostostal Warszawa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Nowa inwestycja w Toruniu, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to budynek zaprojektowany przez Fernando Menisa. Architekt z Teneryfy starał się nawiązać do toruńskich tradycji. 

Biuro Menis Arquitectos mieści się na Teneryfie. W wielu realizacjach widać u Pana nawiązania do skalistego, wulkanicznego krajobrazu wyspy. Toruń to zupełnie inna historia.

Mam swoją metodę. Próbuję odkryć esencję, genius loci miejsca. Przyjechałem do Torunia i starałem się zrozumieć, poczuć to miasto, jego historię, krajobraz, atmosferę. Następnie, z całym szacunkiem dla tej historii, próbowałem ją w pewien sposób rozwinąć, stworzyć nową drogę dla Torunia, kolejny etap jego przyszłych przekształceń. Wulkaniczny krajobraz jest interesujący na wulkanicznej wyspie, tutaj w Polsce, w Toruniu, dużo ważniejsze są cegła i glina.

Centrum artystyczno-kongresowe Magma, CKK Jordanki, kościół Chrystusa Odkupiciela z La Laguna – przypominają prehistoryczne monumenty lub jaskinie, odnoszą się więc do jednej z dwóch wielkich narracji dotyczących początków architektury. Skąd ten zwrot ku pierwotnym formom?

Uważam CKK w Toruniu za jaskinię, jeśli przez jaskinię rozumiemy miejsce, które daje ludziom gościnę, trochę jak matczyne łono. Część osób mówi mi, że moje budynki wyglądają jak prehistoryczne lub być może klasyczne monumenty. Inni natomiast klasyfikują je jako współczesne. Sam chciałbym wierzyć, że są to budynki ponadczasowe, że zostaną tu na zawsze. To moje wyzwanie. Jednocześnie zależy mi na tym, aby dostarczać obiekty XXI-wieczne, by wykorzystując wszystkie dostępne narzędzia współczesnej technologii, tworzyć miejsca ponadczasowe...

Więcej o CKK Jordanki - jednej z najważniejszych nowych inwestycji w Toruniu>>

Pełny tekst wywiadu przeprowadzonego przez Maję Mozgę-Górecką ukazał się w miesięczniku Architektura-murator z lutego 2016
Fernando Menis. Zawód Architekt, Architektura-murator nr 2/ 2016, s. 104

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej