Bloki komunalne wyrosną na poznańskim Świerczewie. Nowe kameralne osiedle powstanie na ul. Jarzębowej
Autor: PZKZM, Lekko Architekci
Nowe osiedle komunalne powstanie na poznańskim Górczynie
Poznański Zarząd Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych otrzymał pozwolenie na budowę czterech nowych bloków w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Opolskiej i Jarzębowej. Termin realizacji przewidziany jest na 2026 r. Co ciekawe, budynki mają zostać wzniesione w technologii prefabrykacji.
Spis treści
- Bloki komunalne na Świerczewie w Poznaniu. Wszystko, co potrzebne w sąsiedztwie
- Kameralne i dopasowane bloki komunalne
- Bloki w Poznaniu powstaną z prefabrykatów
- To już kolejna w tym roku mieszkaniowa inwestycja komunalna
Na Świerczewie, największym osiedlu domów jednorodzinnych w Poznaniu, wciąż można spotkać baraki postawione przed II wojną światową dla bezrobotnych i budowane w czasie okupacji przez Niemców dla przesiedlanych z centrum Poznania Polaków. Dzisiaj jednak ten duży obszar w południowej części Poznania przypomina brytyjskie przedmieścia wypełnione zabudową jednorodzinną wolnostojącą, bliźniaczą i szeregową.
Bloki komunalne na Świerczewie w Poznaniu. Wszystko, co potrzebne w sąsiedztwie
Nowe bloki komunalne zostaną wybudowane nad potokiem Górczynki w sąsiedztwie ogródków działkowych. Tuż obok znajduje się szkoła, przedszkole, przychodnia i obiekty handlowe, a także ogólnodostępny miejski plac zabaw. Przy ul. Opolskiej są również przystanki komunikacji miejskiej. Niedaleko leżą tereny rekreacyjne na Szachtach nad dawnymi stawami rybnymi i Junikowskim Strumieniem. To miejsce niemal wymarzone do zamieszkania, spełniające wymogi „miasta piętnastominutowego”.
Kameralne i dopasowane bloki komunalne
Budynki wielorodzinne zostały zaprojektowane tak, aby wpasować się w otoczenie. To trzy pięciokondygnacyjne domy bliżej głównej ulicy i niższy o czterech kondygnacjach bliżej zabudowy jednorodzinnej. Będzie tutaj 180 mieszkań i 4 lokale użytkowe. W blokach zaplanowano mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o powierzchni 29–66 m². Na zagospodarowanej przestrzeni wokół i pomiędzy budynkami będzie plac zabaw, wiaty rowerowe i miejsca parkingowe. Na terenach zielonych przewidziane są ławki i inne elementy małej architektury. Projekt budowlany osiedla wykonała pracownia Lekko Architekci z Poznania.
Bloki w Poznaniu powstaną z prefabrykatów
Miniosiedle komunalne według założeń będzie realizowane w technologii prefabrykacji. Może się to w Polsce źle kojarzyć, ale dzisiaj elementy prefabrykowane to precyzyjne klocki, z których na całym świecie powstają obiekty komercyjne i mieszkaniowe. Gotowe elementy ścian, stropów, schody, spoczniki, belki wyprodukowane według projektu budowlanego przyjeżdżają na budowę, gdzie następuje ich montaż. To pozwala znacznie skrócić oddanie budynku w stanie surowym. Poznańska spółka komunalna zdecydowała się na budowę właśnie w tej technologii. Dodatkową zachętą był prawdopodobnie fakt, że w Poznaniu i okolicach znajdują się zakłady prefabrykacji z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.
- Czytaj też: TBS Katowice buduje ekologiczne osiedle na katowickim Giszowcu. To pierwsze zrównoważone osiedle KTBS
To już kolejna w tym roku mieszkaniowa inwestycja komunalna
Poznański Zarząd Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych w czerwcu otrzymał także w Świerczynie pozwolenie na budowę osiedla przy ul. Kopanina. Tutaj w miejscu baraków komunalnych powstanie osiedle trzech bloków ze 161 mieszkaniami. Obecnie na obie inwestycje planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę. Spółka także jest na etapie pozyskiwania na te realizacje środków z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.
W planach jest jeszcze kolejna, większa inwestycja komunalna Darzyborska we wschodniej części Poznania. Na tym osiedlu ma być 251 mieszkań.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.- Zobacz galerię: Mercure Szczyrk Resort nowe zdjęcia
Autor: Mercure Szczyrk Resort
To będzie prawdziwy gigant w Beskidach. Nowy, czterogwiazdkowy hotel ma oferować prawie tysiąc miejsc noclegowych w 447 pokojach i apartamentach. Warto dodać, ze każdy z pokoi zapewnia wspaniały widok, na najwyższy szczyt Beskidu Sląskiego – Skrzyczne.