Branża budowlana zwiera szyki. Polski Związek Pracodawców Budownictwa ogłosił manifest

2024-08-23 10:00
Plac budowy
Autor: Pixabay

Ochrona rynku budowlanego oraz strategicznych inwestycji, uczciwa konkurencja i zbudowanie dialogu pomiędzy branżą a decydentami to tylko niektóre punkty manifestu branży budowlanej koordynowanego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Przedstawiciele branży mają pięć postulatów.

Spis treści

  1. Branża budowlana chce walczyć o swoje interesy
  2. Powstała koalicja na rzecz "Budownictwa dla Polski"
  3. Polski Związek Pracodawców Budownictwa chce dialogu z decydentami
  4. Oto postulaty branży budowlanej ogłoszone przez PZPB
  5. Firmy budowlane chcą ochrony rynku pracy
  6. To głos firm budowlanych w całej Polsce
  7. Po co powstała inicjatywa "Budownictwo dla Polski"?

Branża budowlana chce walczyć o swoje interesy

Branża budowlana zwiera szyki, by wspólnie walczyć o swoje interesy. W tym celu powstał branżowy projekt koordynowany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa pod nazwa „Budownictwo dl Polski”.

Czytaj też: Czekają nas kolejowe inwestycje za 100 miliardów złotych. Wykonawcy wskazują zagrożenia

Polski Związek Pracodawców Budownictwa to ogólnopolska organizacja zrzeszająca firmy z branży infrastruktury i budownictwa, które wspólnie generują ponad 50 mld zł wartości produkcji budowlano-montażowej w Polsce i zatrudniają ponad 50 tys. pracowników. Wśród firm członkowskich PZPB znajduje się 13 z 15 największych przedsiębiorstw zajmujących się kompleksową realizacją inwestycji, firmy deweloperskie, specjalistyczne firmy projektowe, firmy produkujące wyroby budowlane, maszyny, dostarczające technologie i inne związane z branżą infrastruktury i budownictwa.

Powstała koalicja na rzecz "Budownictwa dla Polski"

Teraz organizacja w imieniu swoich członków stworzyła branżową koalicję na rzecz poprawy sytuacji branży w Polsce. Ogłosiła też specjalny manifest „Budownictwo dla Polski”.

O co chodzi? Jak określają w komunikacie przedstawiciele PZPB, głównym celem powołanej inicjatywy jest podkreślenie roli jaką budownictwo oraz firmy działające od lat w tym sektorze w Polsce odgrywają we wzmacnianiu krajowej gospodarki oraz pobudzaniu rozwoju ekonomicznego i społecznego.

Budownictwo to jedna z nielicznych branż, których efekty pracy są tak wyraźnie widoczne. Bloki mieszkalne, szkoły, biura, szpitale, drogi, kolej, lotniska, mosty – wszystkie te obiekty i elementy infrastruktury powstają przy udziale firm zajmujących się wykonawstwem inwestycji. Dajemy pracę ponad milionowi pracowników. Mimo to jako branża jesteśmy zwykle w tle, nasz głos nie jest słyszalny – chcemy to zmienić – mówi Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa chce dialogu z decydentami

Projekt ma się przyczynić się do budowy dialogu pomiędzy branżą i podmiotami instytucjonalnymi a także decydentami różnych szczebli, umożliwiającego wspólne kształtowanie warunków dla skutecznej realizacji kluczowych inwestycji, w tym tych o charakterze strategicznym.

Jednym z działań w ramach projektu będzie analiza oraz formułowanie rekomendacji na temat otoczenia instytucjonalnego branży oraz planowanych programów i strategii inwestycyjnych.

– Znajdujemy się w ważnym momencie. Jesteśmy w trakcie przemian napędzających rozwój nowoczesnej i bardziej zrównoważonej infrastruktury, która jednocześnie zapewni nam bezpieczeństwo w obliczu zawirowań geopolitycznych – mówi Jan Styliński. -To w naszych rękach spoczywać będzie realizacja tych inwestycji. Mamy jednak świadomość wyzwań z jakimi mierzy się dziś branża budowlana. Byśmy mogli zrobić to skutecznie, musimy działać w warunkach zdrowej i uczciwej konkurencji, na rynku chroniącym interesy nasze oraz naszych pracowników – dodaje prezes PZPB.

Oto postulaty branży budowlanej ogłoszone przez PZPB

Branża budowlana od lat mówi jednym głosem, jeśli chodzi o problemy występujące w tym obszarze gospodarki. Firmy budowlane, zarówno duże koncerny, jak i mniejsi przedsiębiorcy mają też swoje propozycje rozwiązań dla tych kwestii. Właśnie te propozycje PZPB umieścił w pięciu postulatach manifestu.

Oto pięć postulatów istotnych dla branży budowlanej , a zarazem definiujących jej wkład w Polską gospodarkę:

  • BEZPIECZEŃSTWO KRAJU – efektywna weryfikacja wykonawców, realizowanie inwestycji o charakterze strategicznym przez firmy z udokumentowanym doświadczeniem.
  • PARTNERSTWO – dialog z decydentami na rzecz wspólnego kształtowania rozwoju branży i skutecznej realizacji planowanych inwestycji.
  • JESTEŚMY STĄD – wkład firm działających w Polsce w tworzenie miejsc pracy, rozwój kompetencji pracowników, pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości.
  • WIARYGODNOŚĆ – rzetelność i bezpieczeństwo, jakość i wysokie standardy firm budowlanych z Unii Europejskiej.
  • ZAUFANIE – uczciwa i zdrowa konkurencja na rynku budowlanym, profesjonalizm i zweryfikowana ścieżka przedsiębiorstw działających w Polsce

Firmy budowlane chcą ochrony rynku pracy

To ważne postulaty, o których słyszy się od lat na różnego rodzaju konferencjach branżowych, kongresach gospodarczych. Firmy budowlane chcą działać tak, jak ma to miejsce w innych krajach europejskich, gdzie lokalne rynki pracy są chronione.

Polecamy też: Na tę listę przetargów czekali wykonawcy. Oto największe inwestycje kolejowe na ten rok

Przedstawiciele największych firm budowlanych mówili o tym m.in. podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wskazywali problemy, z jakimi boryka się branża budowlana podczas przetargów na kolejne inwestycje. To np. brak ochrony unijnego i polskiego rynku przed firmami spoza Unii Europejskiej. Polskie firmy, chcąc uczestniczyć w przetargach za granicą muszą być odpowiednio tam certyfikowane. W Polsce obecnie w przetargach biorą udział firmy spoza Unii Europejskiej, a nawet spoza Europy.

Branża budowlana nie zamierza zakazywać im udziału w przetargach, ale apeluje o stworzenie przepisów, które stwarzałyby dla wszystkich równe warunki konkurowania o kontrakty budowlane.

To głos firm budowlanych w całej Polsce

Dla firm wykonawczych w branży budowlanej postulaty przedstawione w ramach projektu "Budownictwo dla Polski są bardzo ważne.

- Działania podejmowane przez PZPB są głosem całej branży budowlanej w Polsce. Manifest zwraca uwagę na kluczowe wyzwania jakie są obecnie aktualne w relacjach między tym sektorem gospodarki a zamawiającymi - w szczególności publicznymi: dialogu, ochrony europejskiego rynku wykonawców budowlanych, bezpieczeństwa strategicznego realizowanych inwestycji. itp. Uregulowanie tych kwestii w rozwiązaniach legislacyjnych, przetargowych i prowadzonego dialogu społecznego jest kluczowe dla przyszłości polskiej gospodarki i infrastruktury - mówi Michał Wrzosek, rzecznik firmy Budimex, jednej z największych firm budowlanych w Polsce.

Po co powstała inicjatywa "Budownictwo dla Polski"?

W ramach inicjatywy „Budownictwo dla Polski” mają powstawać eksperckie opracowania merytoryczne oraz propozycje rozwiązań w odpowiedzi na kluczowe wyzwania w rozwoju branży budowlanej, m.in. te związane z ochroną rynku i warunkami udziału wykonawców w zamówieniach publicznych.

Północna obwodnica Krakowa
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Zobacz też : Na budowę terminala T3 Baltic Hub w Gdańsku przyjeżdżają już elementy suwnic

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej