Budowa nowego Teatru Muzycznego w Poznaniu oddala się. Miał być największy w Polsce. Czemu unieważniono przetarg?

2024-07-15 9:15

Budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu oddala się. Sąd nakazał miastu odrzucenie już wybranego wykonawcy prac, a przetarg unieważniono. Skąd takie problemy z budową, jak ma wyglądać nowy gmach i gdzie ma powstać?

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Teatr Muzyczny w Poznaniu nie doczeka się nowej siedziby w 2027 r.?
  2. Jaki będzie nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu? Wizualizacje i fakty
  3. Park Wody i Muzyki tuż obok teatru. Co zaoferuje?

Teatr Muzyczny w Poznaniu nie doczeka się nowej siedziby w 2027 r.?

Działką pod nową siedzibę Teatr Muzyczny w Poznaniu dysponuje już od 2017 r., pozwoleniem na budowę – od 2021 r. Mimo to ogromna miejska inwestycja wciąż nie może wystartować – tym razem przez problemy z wyborem wykonawcy. W lipcu 2024 r. podano, że przetarg na wybór wykonawcy unieważniono. Miasto zapewnia, że gmach powstanie, ale już pewne jest kolejne opóźnienie, które może sięgnąć od kilku miesięcy do nawet roku. Gmach ma stanąć u zbiegu ulic Skośnej oraz Święty Marcin.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2023 r. otwarto oferty w przetargu na wybór firmy, która wybuduje nową siedzibę Teatru Muzycznego. Obie złożone oferty przekraczały budżet zamawiającego, ale ostatecznie wybrano tańszą ofertę firmy Adamietz, która oczekiwała za swoje usługi nieco ponad 390 mln zł. Od decyzji odwołał się jednak konkurent, firma Dekpol Budownictwo, wskazując na błędy w ocenie ofert.

W wyniku odwołania w lutym 2024 r. zamawiający ponownie rozpatrzył obie oferty. Znów wybrano firmę Adamietz, ale konkurent odwołał się raz jeszcze. Tym razem także osiągnął sukces – w czerwcu 2024 r. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała miastu odrzucenie oferty firmy Adamietz. Po przeanalizowaniu dostępnych rozwiązań miasto zdecydowało o unieważnieniu przetargu, który teraz trzeba będzie powtórzyć.

– Teatr Muzyczny w Poznaniu informuje, że (...) postanowił unieważnić postępowania przetargowe na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. O dalszych krokach związanych z inwestycją, Teatr będzie informował w oddzielnych komunikatach – podała w oświadczeniu dyrekcja Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Problemy z wyborem wykonawcy oznaczają, że planowany termin zakończenia inwestycji w 2027 r. jest już nierealny. Jak dowiedziało się Radio Poznań, na ten moment poślizg wynosi 4–5 miesięcy. Jeśli jednak dojdzie do powtórzenia przetargu, należy się spodziewać łącznie minimum roku opóźnienia.

Jaki będzie nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu? Wizualizacje i fakty

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Ogromny gmach projektu pracowni Atelier Loegler Architekci będzie mieć widownię na blisko 1200 osób, mniejszą salę kameralną na ponad 300 osób oraz salę koncertową z widownią dla 150 osób. Nie zabraknie także wygodnego foyer oraz restauracji z salą bankietową.

– O potrzebie budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu mówi się od lat. Budynek, w którym funkcjonuje teatr przy ul. Niezłomnych, posiada małą scenę i brak odpowiedniego zaplecza – podaje Urząd Miasta. – Ciasna przestrzeń utrudnia też pracę zespołowi artystycznemu - brakuje łazienek, próby choreograficzne odbywają się w teatralnym foyer, a orkiestra ledwo mieści się w ciasnym orkiestronie.

W nowej siedzibie artyści zyskają dużą, nowoczesną, obrotową scenę wyposażoną w nowoczesne urządzenia umożliwiające realizację ciekawszych technicznie spektakli. Dla aktorów i obsługi teatru powstanie też nowoczesne, obszerne zaplecze (m.in. magazyny, charakteryzatornia, garderoba, sale prób, pomieszczenia biurowe).

Z perspektywy widzów istotne będą rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Uwzględniono potrzeby osób z trudnościami w poruszaniu się – powstaną m.in. windy, obniżone lady dla osób na wózkach i elektromechanicznie wspomagane drzwi wejściowe oraz wewnętrzne. Zaplanowano także miejsca dla osób na wózkach na widowni. Nie zapomniano też o liniach naprowadzających i polach uwagi dla osób niewidomych i słabowidzących, a także o systemie nawigującym, z którym można połączyć się dzięki aplikacji w telefonie. Będzie również pętla indukcyjna.

– Ponadto dostępne będą zestawy słuchawkowe ze specjalnym odbiornikiem, pozwalające na realizację spektakli z audiodeskrypcją. (…) Ponadto w jednej z łazienek będzie można skorzystać z komfortki – przewijaka dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami – podaje Urząd Miasta.

Park Wody i Muzyki tuż obok teatru. Co zaoferuje?

W ramach inwestycji obok nowego gmachu powstać ma także Park Wody i Muzyki. Będzie to podłużny zieleniec umiejscowiony za częścią administracyjną budynku, po stronie południowej, między torami a ul. Skośną, która zostanie w ramach tej inwestycji przedłużona w kierunku ul. Składowej.

W parku nie tylko zostanie posadzona nowa zieleń, ale, jak sama nazwa wskazuje, przewidziano też element wodny. Z zapowiedzi wynika, że mogą się pojawić m.in.:

  • zbiornik wodny zasilany deszczówką retencjonowaną z dachu teatru,
  • kładki nad wodą dla pieszych,
  • wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna.

Inwestycję zrealizować mają Poznańskie Inwestycje Miejskie we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. W obliczu problemów z budową nowego gmachu teatru trudno obecnie stwierdzić, co dalej z planowanym parkiem. Można przypuszczać, że miasto poda dalsze szczegóły, gdy rozstrzygną się już losy samego Teatru Muzycznego.

Przypomnijmy, że Teatr Muzyczny w Poznaniu to instytucja działająca nieprzerwanie od 1956 r. Przeprowadzka teatru do nowej siedziby będzie pierwszym takim wydarzeniem w jego dziejach – od zawsze jego siedzibą był bowiem budynek przy ul. Niezłomnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej