Budowa oczyszczalni Płaszów II w Krakowie

2007-06-04 12:02

W Krakowie rozpoczęła się budowa oczyszczalni Płaszów II. Wykonawcą obiektu jest konsorcjum spółek Maxer (dawniej Energopol-7 z Poznania) i Hydrobudowy Śląsk.

Przygotowania do budowy oczyszczalni ścieków dla Krakowa rozpoczęto pod koniec lat pięćdziesiątych. Uruchomiono wówczas w Płaszowie modelową stację doświadczalną będącą pierwszym obiektem tego typu w Polsce. Już po kilku latach eksploatacji okazało się, że ilość odprowadzanych z miasta ścieków znacznie przekracza maksymalną przepustowość oczyszczalni. Aby temu zaradzić starano się jak najbardziej podnieść wydajność istniejących urządzeń, lecz bez kompleksowej rozbudowy całego zakładu oczyszczenie tej ilości ścieków okazało się niemożliwe. W listopadzie 1994 roku, w celu dalszego zwiększenia efektywności oczyszczania uruchomiono proces chemicznego strącania osadu z zastosowaniem specjalnych koagulantów.
Na początku lat dziewięćdziesiątych nasilił się problem ze składowaniem ronącej ilości uwodnionych osadów pofermentacyjnych powstających w wydzielonych komorach fermentacji. Aby zapobiec przepełnianiu się lagun osadowych, w 1997 r. uruchomiono taśmową prasę filtracyjną, dzięki czemu uzyskano pięciokrotne zmniejszenie jego objętości. Na przełomie roku 1999/2000 ukończono prace związane z modernizacją części gazowej oczyszczalni.
Już od dłuższego czasu zachodziła konieczność modernizacji i rozbudowy istniejącej oczyszczalni oraz budowy części biologicznej wraz z nowoczesną linią przeróbki osadów ściekowych. Na terenie oczyszczalni działa doświadczalna oczyszczalnia biologiczna o przepustowości 1000 m3/dobę, wykorzystująca proces osadu czynnego z wysokim stopniem redukcji azotu i fosforu. Doświadczenia nabyte w trakcie jej eksploatacji stały się podstawą dla opracowania odpowiedniej technologii dla projektowanej docelowej oczyszczalni biologicznej.
Powstanie nowej oczyszczalni mechaniczno-biologicznej, określanej mianem "Płaszów II", pozwoli na pełne oczyszczanie ścieków ze zlewni krakowskiej i z pewnością przyczyni się dla lepszej ochrony wód Wisły. Realizacja inwestycji, która ma pochłonąć 43 miliony euro (około 186 milionów złotych), jest możliwa dzięki uzyskaniu bezzwrotnej pomocy z funduszu ISPA w wysokości 70% kosztów inwestycji. Dalsze fundusze na ten cel wyłoży Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które uzyskało kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Prace nad nową oczyszczalnią potrwają 38 miesięcy, wszystkie prace będą wykonywane bez wyłączenia z ruchu obecnej oczyszczalni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej